Naujienos

2022 08 30

Naujuosius mokslo metus šalies švietimo įstaigos pasitinka įprastai – be specifinių COVID-19 ligos plitimo ribojimų. Lieka galioti iki ekstremaliosios situacijos dėl COVID-19 taikyti visuomenės sveikatos saugos reglamentų (higienos normų) reikalavimai patalpų valymui ir vėdinimui.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, jog tiek mokiniai, tiek mokyklos darbuotojai į ugdymo įstaigas turi atvykti sveiki, o pajutus peršalimo ar kitus simptomus, būdingus COVID-19 ligai (kosulį, karščiavimą, gerklės ar galvos skausmą ir pan.), nedalyvauti ugdymo procese.

Pagal šiuo metu galiojančias COVID-19 ligos diagnostikos ir gydymo rekomendacijas, mokiniai, mokytojai, kaip ir visi kiti visuomenės nariai, pajutę COVID-19 ligos požymius turėtų atlikti savikontrolės antigeno testą, kurį galima įsigyti parduotuvėje arba vaistinėje, ir kreiptis į šeimos gydytoją. Nors izoliuotis neprivaloma nei sergančiajam, nei sąlytį su juo turėjusiesiems asmenims, simptomus jaučiantiems žmonėms nerekomenduojama vykti į darbą, ugdymo įstaigą, kitas viešas žmonių susibūrimo vietas. Žmogus bus laikomas pasveikusiu gydytojo sprendimu, jei per 24 val. nebekarščiuos ir susilpnės kiti simptomai.

Dėmesys rankų higienai ir patalpų vėdinimui

NVSC specialistai taip pat primena, kad rankų higiena yra viena iš pagrindinių prevencinių priemonių, padedančių apsaugoti save ir visus šalia esančius nuo infekcijų, plintančių kontaktiniu būdu, todėl mokyklose turėtų būti tiekiamas šiltas ir šaltas vanduo, o prie praustuvių – skysto muilo, vienkartinių rankšluosčių.

Mokyklose patalpos turi būti vėdinamos natūraliai (atidarant langus) arba naudojant specialius įrenginius (vėdinimo sistemos). Ugdymo patalpų svarbu nepamiršti išvėdinti po kiekvienos pamokos.

Ypatingais atvejais – infekcijų plitimą ribojantis režimas

Jei atvėsus orams, mokyklose, darželiuose padaugės sergančiųjų COVID-19 liga, gripu ar kitomis ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI), mokyklos gali skelbti infekcijų plitimą ribojantį režimą. Jis ugdymo įstaigos ar atskiro srauto lygmeniu gali būti skelbiamas, jeigu mokykloje serga daugiau kaip 20 proc. mokinių arba ugdymo procese nėra dviejų trečdalių mokinių.

Klasės (grupės) lygmeniu infekcijų plitimą ribojantis režimas gali būti skelbiamas, kai klasėje (grupėje) nuo pirmo COVID-19 ligos atvejo nustatymo 14 dienų laikotarpiu COVID-19 liga patvirtinama 5 ir daugiau mokinių klasėje (grupėje) ir atvejų užsikrėtimo aplinkybės siejamos su ugdymo įstaiga. Arba kai bent trečdaliui klasės (grupės) mokinių diagnozuojama COVID-19 liga, gripas ar ŪVKTI arba pasireiškė ŪVKTI požymiai (pvz., karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.).
Įvedus infekcijų plitimą ribojantį režimą vaikai 7 arba 14 dienų mokosi nuotoliniu būdu.

Nuo pavasario ugdymo įstaigose palaipsniui atsisakyta periodinio testavimo savikontrolės testais, paviršių tyrimų, privalomo srautų reguliavimo, kaukių dėvėjimo ir kitų COVID-19 ligos kontrolės priemonių. Ekstremalioji situacija dėl COVID-19 ligos Lietuvoje atšaukta 2022 m. gegužės 1 d.

ŠMSM Komunikacijos skyrius

Nuo gegužės 1 d. šalyje atšaukus ekstremaliąją situaciją dėl COVID-19 ligos, keičiama COVID-19 ligos valdymo strategija. Testavimas dėl COVID-19 ir vakcinacija bus vykdomi šalies gydymo įstaigose, nebelieka mobiliųjų punktų, tyrimai bus atliekami tik simptomus jaučiantiems asmenims šeimos gydytojo sprendimu, o dėl tyrimų poreikio prieš hospitalizuojant spręs gydymo įstaigų vadovai.

Ugdymo įstaigose atsisakoma periodinio testavimo savikontrolės testais, paviršių tyrimų, tačiau visuomenės sveikatos specialistai, dirbantys ugdymo įstaigose, bus aprūpinti savikontrolės testais, kuriuos galės atlikti individualiai, pagal poreikį.

Nebebus privaloma izoliacija asmenis, kuriems patvirtina COVID-19 liga. Žmogus bus laikomas pasveikusiu gydytojo sprendimu, jei per 24 val. nebekarščiuos ir susilpnės kiti simptomai. Simptomus jaučiantiems žmonėms nerekomenduojama vykti į darbą, ugdymo įstaigą, kitas viešas žmonių susibūrimo vietas. Izoliuotis, kaip ir dabar, neturės nei keliautojai, nei sąlytį turėję asmenys.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pažymi, kad šiandien didžioji dalis Lietuvos gyventojų – 81,36 proc. yra persirgę arba pasiskiepiję nuo COVID-19.

Nuo 2022 m. vasario pradžios mažėjant sergamumui COVID-19 liga, taip pat nedidėjant hospitalizuojamų ir ypač reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuje gydomų pacientų skaičiui, jau buvo atsisakyta kai kurių COVID-19 valdymo priemonių – neliko sąlytį turėjusių asmenų izoliacijos, nustatyta, kad ugdymo įstaigose srautų valdymas yra rekomenduojamas, atsisakyta privalomo reikalavimo dėvėti nosį ir burną dengiančias asmens apsaugos priemones uždarose erdvėse ir kt. 

 

ŠMSM Komunikacijos skyrius

Atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją, stebint mažėjančią sveikatos sektoriaus apkrovą, nuo pirmadienio, balandžio 4 d., keičiama kaukių dėvėjimo ir izoliavimo tvarka. Operacijų vadovo sprendimu atsisakoma privalomo reikalavimo dėvėti kaukes visose uždarose erdvėse – taip pat ir ugdymo įstaigose. Kaukių dėvėjimas privalomos išlieka sveikatos, slaugos ir globos įstaigose bei viešajame transporte.

Nors kaukių dėvėjimas nebus privalomas, jas dėvėti rekomenduojama uždarose erdvėse, kur nepavyksta išlaikyti saugaus atstumo, susirenka daug žmonių, patalpa blogai ventiliuojama. 

Jau nuo kovo 2 d. mokykloms rekomenduojama, pagal galimybes laikytis grupių, klasių atskyrimo principo: vienos klasės (grupės, srauto) mokiniams ugdymo veiklas, kurioms nereikia specializuotų patalpų, visą dieną organizuoti toje pačioje mokymo patalpoje, koreguoti pamokų pradžios ir pabaigos, pertraukų laiką, priskirti skirtingus įėjimus ir išėjimus.

Taip pat nuo balandžio 4-osios iki penkių dienų trumpinama COVID-19 liga sergančių asmenų izoliacija – šis pakeitimas daromas atsižvelgiant į vyraujančios koronaviruso atmainos savybes, t. y. trumpesnį inkubacinį laikotarpį. Dėl ilgesnės izoliacijos poreikio spręs gydytojas, įvertinęs paciento sveikatos būklę.

Pamažu grįžtame į priešpandeminį gyvenimą, tačiau kviečiame visus atsakingai vertinti Sveikatos apsaugos ministerijos teikiamas rekomendacijas, išlaikyti įgytus vertingus įgūdžius, saugant savo ir kitų sveikatą. 

ŠMSM Komunikacijos skyrius

Europos vaistų agentūrai (EVA) atnaujinus COVID-19 vakcinų vartojimo rekomendacijas, nuo penktadienio, kovo 4 d., vaikai nuo 12 metų amžiaus galės būti skiepijami sustiprinančiąja „Comirnaty“ vakcinos doze. O pirminiam skiepijimui vaikams nuo 6 metų amžiaus galės būti naudojama ir „Spikevax“ vakcina, suleidžiant pusę įprastos vakcinos dozės du kartus, 28 dienų skirtumu.

Iki šiol sustiprinančiąja vakcinos doze Lietuvoje buvo skiepijami gyventojai nuo 18 metų amžiaus, tačiau, įvertinusi tyrimų rezultatus, EVA leido skirti sustiprinančiąją „Comirnaty“ vakcinos dozę asmenims nuo 12 metų amžiaus. Jie, kaip ir pilnamečiai, registruotis sustiprinančiajai dozei galės praėjus trims mėnesiams po pilnos vakcinacijos.

Iki šiol jaunesni vaikai buvo skiepijami tik „Comirnaty“ vakcina, ji gali būti skiriama gyventojams nuo 5 metų amžiaus.

Registruoti savo vaikus vakcinacijai nuo COVID-19 ligos gyventojai gali internetu www.koronastop.lt arba trumpuoju numeriu 1808.

SAM Spaudos tarnyba

Sveikatos apsaugos ministro operacijų vadovo (OV) sprendimu nuo kovo 2 d. pradinukams pamokose nebereikės dėvėti kaukių.

OV sprendime nurodoma, jog pradinukai galės nebedėvėti kaukių mokyklose, kai patalpoje yra tik tos pačios klasės vaikai. Kaip ir iki šiol, kaukės nedėvimos sportuojant, atliekant veiklas, kurių negalima atlikti būnant su kauke, pvz., maudantis, dainuojant ir pan. Kaukių nereikia dėvėti ir neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali.

Kiti anksčiau nustatyti saugumo reikalavimai švietimo įstaigoms lieka.  Organizuojant ugdymo procesą laikomasi grupių, klasių atskyrimo principo – maksimaliai riboti skirtingose grupėse, klasėse esančių mokinių kontaktą tiek per pamokas, tiek per pertraukas.

Taip pat rekomenduojama vienos klasės, grupės mokiniams ugdymo veiklas, kurioms nereikia specializuotų patalpų, pavyzdžiui, laboratorijų, visą dieną organizuoti toje pačioje patalpoje.

Lieka ir nuostata, kad esant galimybei, skirtingoms klasėms, grupėms turėtų būti priskirti skirtingi įėjimai ir išėjimai, numatyti atskiri judėjimo maršrutai iki grupės, klasės, valgyklos, specializuotų kabinetų (patalpų), sanitarinių mazgų, persirengimo kambarių.

Medicininės kaukės ir respiratoriai lieka privalomi vyresniesiems mokiniams – ugdomiems pagal pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas.

OV sprendimas įsigalios kovo 2 d., su juo susipažinti galima čia.

ŠMSM Komunikacijos skyrius

Nuo vasario 21 d. ikimokyklinio, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo įstaigos, organizuodamos rekomenduojamą profilaktinį savo ugdytinių testavimą, jį atlikti gali ir greitaisiais antigeno testais iš seilių mėginių. 

Ledinukus ar čiulpinukus primenantys testai yra patogūs ir paprasti naudoti vaikams – testo tamponėlį užtenka įsidėti į burną ir šiek tiek lukterti, kol jis prisigers seilių. Tuomet tamponėlis dedamas į testo kortelę, o atsakymas gaunamas per 10 minučių.

Prieš atliekant testą reikia nevalgyti ir negerti bent pusvalandį.

Profilaktinis testavimas ugdymo įstaigose vaikams nėra privalomas, tačiau labai rekomenduojamas siekiant greičiau identifikuoti ir izoliuoti sergančiuosius, kad virusas neplistų.

Ikimokyklinukai ir priešmokyklinukai gali būti testuojami po kontakto ugdymo įstaigoje su asmeniu, kuriam buvo patvirtinta COVID-19 liga. Gavus teigiamą testo rezultatą vaikas galės registruotis patvirtinamajam tyrimui į mobilųjį punktą, o likusiems vaikams izoliuotis nereikės, bet rekomenduojama testuotis ugdymo įstaigoje dažnesniu periodiškumu.

Pradinukams „ledinukus“ galima naudoti tiek periodiniame testavime, tiek kai testavimas atliekamas po mokykloje turėto sąlyčio su sergančiuoju. Gavus teigiamą rezultatą mokinys galės registruotis patvirtinamajam tyrimui į mobilųjį punktą, o likusi klasės dalis galės testuotis ugdymo įstaigoje dažnesniu periodiškumu. 

ŠMSM Komunikacijos skyrius

SAM maketas

Mokyklos gali organizuoti šventes, tačiau būtina laikytis reikalavimų, kuriuos yra nustatęs operacijų vadovas-sveikatos apsaugos ministras. 

Visi vyresni nei 6 metų renginio žiūrovai ir dalyviai bei renginį aptarnaujantis personalas viso renginio uždarose erdvėse metu dėvi ne žemesnio kaip FFP2 lygio respiratorius.

Respiratorių leidžiama nedėvėti neįgalumą turintiems asmenims, taip pat atlikėjams, renginių vedėjams ir kitiems scenoje esantiems asmenims, jeigu užtikrinamas saugus atstumas nuo žiūrovų.

Taip pat leidžiama nedėvėti respiratorių žmonėms per fotosesijas, jeigu fotografuojamasi atskiroje patalpoje ar nuo kitų asmenų atitvertoje atskiroje erdvėje.

Vis dėlto sparčiai plintant koronaviruso omikron atmainai, rekomenduojama atsakingai įvertinti švenčių ir kitų renginių organizavimo būtinybę, ypač tokių, kuriose susirenka įprastai nesusitinkantys žmonės. Tokius renginius, į kuriuos susirenka paprastai nesusitinkantys žmonės, šiuo metu patariama organizuoti nuotoliniu būdu ar lauke arba šventę organizuoti tik tos pačios klasės / srauto mokiniams, kurie ir įprastai kontaktuoja tarpusavyje.

ŠMSM Komunikacijos skyrius

BNS nuotr. 

Nuo vasario 7 d. šalies ugdymo įstaigose mokiniai profilaktiškai nebebus testuojami kaupinių metodu. Jį pakeis greitieji antigeno testai, kartu su mokiniais rekomenduojama testuotis ir mokytojams.

Pastaruoju metu dėl itin išaugusio sergančių asmenų skaičiaus tyrimo atsakymo kartais tenka laukti ilgiau nei 24 val. nuo ėminio pristatymo į laboratoriją. Dėl šios priežasties pakeistas Operacijų vadovo sprendimas „Dėl pavedimo organizuoti, koordinuoti ir vykdyti testavimą ugdymo įstaigose“ ir atsisakyta mokinių testavimo kaupinių metodu.

Tyrimas kaupinių metodu atliekamas imant mėginį iš nosies landos, dedant iki 6 mėginių į vieną mėgintuvėlį ir tirti vežama į laboratoriją. Jei kaupinys teigiamas, visi vaikai, kurių mėginiai buvo kaupinyje, turi atlikti individualius PGR tyrimus tam, kad būtų nustatyta, kuris iš jų serga COVID-19 liga.

Atliekant greitąjį antigeno testą, mėginio siųsti į laboratoriją nereikia, taigi atsakymas gaunamas greičiau. Patvirtinamąjį tyrimą mobiliuosiuose punktuose turi atlikti tik tie mokiniai, kurių testo rezultatas yra teigiamas, o kitiems klasės mokiniams rekomenduojama testuotis savikontrolės būdu nustatytu dažnumu.

Nuo vasario 4 d. atsisakoma privalomo imuniteto COVID-19 ligai neįgijusių švietimo įstaigų darbuotojų testavimo. Švietimo įstaigų darbuotojams, laisviesiems mokytojams ir kitiems švietimo teikėjams nuo šiol rekomenduojama testuotis kartu su mokiniais mokyklose.

ŠMSM Komunikacijos skyrius

Šiandien Vyriausybė nutarė sustabdyti galimybių paso galiojimą. „Galimybių pasas buvo veiksminga pandemijos valdymo priemonė, suteikusi galimybę veikti verslo ir prekybos įmonėms, paskatinusi skiepytis ir padėjusi mums visiems išvengti dar vieno karantino,“ – pažymėjo Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.

Galimybių paso taikymas stabdomas nuo š. m. vasario 5 d.  

Nuo 2021 m. gegužės galimybių pasą bent kartą atsisiuntė daugiau nei 2 milijonai žmonių. Bendras atsisiuntimų skaičius (kartu su pakartotiniais) gerokai didesnis – beveik 13 milijonų.

Primename, kad visi Lietuvos gyventojai nuo 5 metų gali pasiskiepyti nemokama vakcina nuo COVID-19 artimiausiame pirminės sveikatos priežiūros centre (poliklinikoje), taip pat kai kuriose vaistinėse ir taip sumažinti riziką susirgti sunkia ligos forma. Ligoninių užimtumo duomenys rodo, kad tarp hospitalizuotų asmenų 70 proc. yra nevakcinuoti, o 80 proc. visų pacientų sudaro 50 metų ir vyresni Lietuvos gyventojai.

Nuo š. m. vasario 5 d. toliau galios šios standartinės pagrindinės infekcijų kontrolės ir asmenų apsaugos priemonės:

Sritis

Reikalavimai

Renginiai

Privalomi  respiratoriai uždarose erdvėse, atvirose erdvėse – rekomenduojami respiratoriai ar kaukės, jei neišlaikomas saugus atstumas

Srautai po 500 žiūrovų, srautai neturi susikirsti

Valgymas tam skirtose vietose

Kino teatruose – valgymas salėje, jei tarp ne kartu atėjusių asmenų išlaikoma viena tuščia kėdė

Prekyba

Ploto ribojimas – 15 m2 / asmeniui

Privalomos kaukės ar respiratoriai

2 m atstumas tarp paslaugų gavėjų

2 m atstumas arba pertvara tarp prekiautojų darbo vietų

Paslaugos

Privalomos kaukės ar respiratoriai

2 m atstumas tarp paslaugų gavėjų

2 m atstumas arba pertvara tarp paslaugų teikėjų darbo vietų

Viešasis maitinimas

Valgymas prie stalų / baro

Privalomos kaukės ar respiratoriai ne prie stalo

Rekomenduojamas 2 m atstumas arba pertvaros tarp staliukų

Socialinės paslaugos

Pokyčių nebus, išlieka:

paslaugų gavėjams, lankytojams ir paslaugų teikėjams privaloma dėvėti respiratorius,;

lankymas ne ilgiau nei 15 min,

ne daugiau kaip vienas lankytojas viename kambaryje tuo pačiu metu,

ne  mažesnis kaip 2m. atstumas tarp asmenų.

Neįleidžiami turintys ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių (pvz., karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.

Neformalusis vaikų švietimas

Privalomos kaukės ar respiratoriai

Vykdant veiklas privaloma laikytis grupių izoliacijos principo

Esant galimybei išlaikomas ne mažesnis kaip 2 metrų atstumas

Suaugusiųjų švietimas

Privalomos kaukės ar respiratoriai

 

Darbo vietose

Pokyčių nebus, išlieka:

Rekomenduojamas nuotolinis darbas, jei įmanoma

Privalomos kaukės ar respiratoriai aptarnaujant klientus, bendrose patalpose ir darbo vietose, jei patalpoje daugiau nei vienas asmuo

Darbuotojų srautų valdymas

Viešasis transportas

Pokyčių nebus, išlieka:

Privalomos kaukės ar respiratoriai

Bendri reikalavimai visur

Sąlygos rankų dezinfekcijai

Vėdinimas

Patalpų ir paviršių valymas ir dezinfekcija

Draudžiama dirbti / lankytis turint simptomų, darbuotojų sveikatos stebėjimas, sąlygos temperatūros matavimui

 

Privalomo periodinio profilaktinio testavimo atsisakymas:

ASPĮ

Darbuotojų periodinis profilaktinis testavimas įstaigos vadovo nustatyta tvarka.

Atskiras algoritmas po kontakto su kartu gyvenančiu asmeniu – gali dirbti, izoliacija netaikoma, jei testuojami.

Socialinės globos įstaigos

Darbuotojų periodinis profilaktinis testavimas įstaigos vadovo nustatyta tvarka.

Atskiras algoritmas po kontakto su kartu gyvenančiu asmeniu – gali dirbti, izoliacija netaikoma, jei testuojami.

Ugdymo įstaigos

Rekomenduojama darbuotojams testuotis kartu su mokiniais.

 Mokinių periodinis profilaktinis testavimas tik greitaisiais savikontrolės testais  2 k / sav. (nuo vasario 7 d.)

Kritinės tarnybos

Atskiros izoliacijos taisyklės sąlytį su COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju turėjusiems asmenims ir besimptomiams COVID-19 ligos atvejams, kai yra kritinės situacijos (nėra kam atlikti funkcijų) – gali dirbti, nustatytos papildomos prevencijos priemonės (pvz., respiratorių dėvėjimas).

Testavimas po turėto sąlyčio su kartu gyvenančiu asmeniu ar itin didelės rizikos kontakto darbe – gali dirbti, izoliacija netaikoma, jei testuojami.

Kitos sritys

Periodinio profilaktinio testavimo reikalavimų nelieka

Po kontakto darbe darbdaviui rekomenduojama organizuoti testavimą.

 

SAM spaudos tarnyba

Ugdymo procesas mokiniui (-iams), negalinčiam (-iems) mokytis klasėje dėl izoliacijos, tęsiamas organizuojant jį hibridiniu, mišriu arba nuotoliniu būdu pavienio ar grupinio mokymosi forma, išskyrus atvejus, kai mokinys (-iai) serga.

Mokiniui, besimokančiam pavienio mokymosi forma, konsultacijoms, kurios gali būti individualios ir / ar grupinės, skiriama iki 15 procentų Bendrųjų ugdymo planuose nustatyto metinių arba savaitinių pamokų skaičiaus. Izoliacijoje esant keletui klasės mokinių iš paralelių ar iš gretimų (pvz., 3–4, 7–8 kl.) klasių gali būti sudaryta laikinoji grupė šių mokinių nuotoliniam mokymui ir konsultacijoms, kol jie yra izoliacijoje. Sudarius laikinąją grupę iš izoliacijoje esančių mokinių, jie priskiriami vienai iš klasių, mokiniams sudaromas laikinas pamokų ir konsultacijų tvarkaraštis.

Hibridinis mokymo būdas yra organizuojamas tada, kai mokykla (klasė) turi tam tinkamą įrangą ir izoliacijoje yra vienas ar keletas klasės mokinių (ne visa klasė).

Esant izoliacijoje nedideliam mokinių skaičiui galima organizuoti mokymą mišriu būdu, numatant vaizdo konsultacijas mokiniams ir skiriant savarankiškas užduotis. Mokiniams sudaromas laikinas konsultacijų tvarkaraštis. Patarimus, kaip taikyti hibridinį ir mišrų ugdymo būdą, galima rasti Nuotolinio mokymo(si) / ugdymo (si) vadove.

Jei izoliacijoje yra visa mokinių klasė, mokymas organizuojamas nuotoliniu būdu. Šie mokymo proceso organizavimo būdai gali būti taikomi ir mokiniams, sergantiems COVID-19 besimptomiškai, jeigu mokinio tėvai (globėjai ir rūpintojai) tam neprieštarauja.

Izoliacijoje esantiems mokiniams organizuojant nuotolinį mokymąsi,  ne mažiau kaip 80 proc. ugdymui numatyto laiko (per savaitę ir (ar) mėnesį) turi būti skiriama sinchroniniam ugdymui (vaizdo pamokoms, konsultacijoms ir pan.) ir ne daugiau kaip 20 proc. – asinchroniniam ugdymui (savarankiškam mokinių mokymuisi).

Primename, kad nuo 2021 m. spalio mėn. priešmokyklinio ir bendrojo ugdymo programas įgyvendinančios įstaigos gali skelbti infekcijų plitimą ribojantį režimą (IPRR), užtikrinantį, kad mokiniai nedalyvautų ugdymo procese kasdieniu (kontaktiniu) mokymo proceso organizavimo būdu.

Šią tvarką apibrėžia Sveikatos apsaugos ministerijos kartu su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija parengti pagrindiniai kriterijai, atsižvelgiant į COVID-19 ligos atvejų ir protrūkių skaičiaus didėjimą vaikų ugdymo įstaigose, taip pat į gripo sezoną, kurio metu stebimas sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) pakilimas.   

IPRR skelbimo tikslas – suvaldyti COVID-19 ligos atvejų, taip pat gripo ir kitų ŪVKTI plitimą ugdymo įstaigoje ar jos dalyje, nutraukiant kontaktinį ugdymą ir mažinant užsikrėtimo tikimybę vaikams ir ugdymo įstaigos darbuotojams. Jei situacija ugdymo įstaigoje ar jos dalyje atitinka nustatytus kriterijus, IPRR gali skelbti ugdymo įstaigos vadovas. Galimybė skelbti IPRR išlieka ir kitais atvejais, neatitinkančiais nustatytų kriterijų, jei ugdymo įstaigos prašymu Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) patvirtina poreikį tą daryti. 

IPRR gali būti skelbiamas ne trumpesniam kaip 7 dienų ir ne ilgesniam kaip 14 dienų laikotarpiui. Ugdymo įstaigoje paskelbus IPRR, tėvai, įtėviai, budintys globotojai ar seneliai gali gauti nedarbingumo pažymėjimą vaiko iki 8 metų amžiaus, bet ne ilgiau kaip iki jo ugdymo pagal pradinio ugdymo programą pradžios, ar pagal pradinio ugdymo programą ugdomo vaiko, ar pagal bendrojo arba specialiojo ugdymo programą besimokančio neįgalaus asmens priežiūrai.

Kriterijai, kuriems esant ugdymo įstaigos gali skelbti IPRR:

1. Ugdymo įstaigos ar atskiro srauto lygmeniu, kai:
•    daugiau kaip 20 proc. mokinių ugdymo įstaigoje arba atskirame sraute:
– nustatomas teigiamas savikontrolės greitojo antigeno testo dėl COVID-19 ligos rezultatas 
– arba patvirtinama COVID-19 liga, gripas ar ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos (ŪVKTI)
– arba pasireiškė ŪVKTI požymiai, pavyzdžiui, karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan., 
•    tokie atvejai nustatomi ne mažiau kaip dviejuose trečdaliuose klasių ar grupių ugdymo įstaigoje arba atskirame sraute.

2. Klasės (grupės) lygmeniu: 
– kai klasėje ar grupėje mokiniai yra testuojami savikontrolės greitaisiais antigeno testais jų neizoliuojant po turėto sąlyčio su sergančiuoju COVID-19 liga, ir nuo pirmo COVID-19 ligos atvejo nustatymo 10 dienų laikotarpiu PGR metodu koronaviruso infekcija patvirtinama 5 ir daugiau mokinių klasėje ar grupėje ir atvejų užsikrėtimo aplinkybės siejamos su ugdymo įstaiga;
– kai bent trečdaliui klasės ar grupės mokinių nustatomas teigiamas savikontrolės greitojo antigeno testo dėl COVID-19 ligos rezultatas arba patvirtinama koronaviruso infekcija, gripas ar ŪVKTI, įskaitant mokinius, kuriems pasireiškė ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymiai, pavyzdžiui, karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.

Atkreipiame dėmesį, kad dėl didelės rizikos sąlyčio su patvirtintu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju izoliuotų asmenų skaičius į IPRR skelbimo kriterijus nėra įtrauktas, nes ugdymo įstaigose sudaryta galimybė ne izoliuotis, o testuotis. Vakcinuoti ir persirgę vaikai izoliuotis neturi.

Švietimo įstaigų, kuriose įvestas infekcijų plitimą ribojantis režimas (arba karantinas), sąrašą ir skelbiamą IPRR laikotarpį galima rasti ČIA.

SAM Spaudos tarnyba

2022 01 12

Greitieji Covid-19 testai mokiniams bus dalijami jau šį penktadienį

Siekiant išvengti didelių COVID-19 protrūkių šalies ugdymo įstaigose ir toliau tęsti kontaktinį ugdymą, nuo šiol kiekvieną penktadienį bendrojo ugdymo ir pirminio profesinio mokymo mokiniams penktadieniais bus dalijami savikontrolės testai. 

„Norime mokyklas išlaikyti atviras ir kiek įmanoma saugias. Greitieji antigeno testai padeda identifikuoti sergančiuosius ir užkirsti kelią protrūkiams mokyklose. Savaitgaliais namuose atliekami testai pridės dar vieną saugiklį – pirmadieniais į mokyklas grįš tik sveiki vaikai. Labai raginame tėvus testuoti vaikus ar leisti atlikti testus patiems vaikams, kad virusas kuo mažiau plistų mokyklose. Kartu prašau savivaldybių vadovų pasirūpinti, kad testus vaikai gautų jau šį penktadienį“, – sako švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė. 

Savikontrolės tyrimai ugdymo įstaigose atliekami kas 3-4 dienas, todėl mokiniai testuojasi du kartus per savaitę. Įsigaliojus pakeitimams, mokiniai vieną iš šių testų galės atlikti namuose prieš grįžtant į ugdymą po savaitgalio, antruosius testus bus galima atlikti savaitei įsibėgėjus. 

Testai į namus savaitgaliams taip pat bus dalijami ir kaupinių metodu testuojamiems vaikams. Be to, testai galės būti dalijami ir tiems mokiniams, kurių tėvai dar nėra pasirašę sutikimo testuoti vaikus ugdymo įstaigose. Tikimasi, jog tėvai pasirūpins, kad vaikai atliktų testus. Mokiniams savikontrolės testus rekomenduojama atlikti sekmadienį, prieš grįžimą į ugdymo procesą.

Savikontrolės testai mokiniams į namus jau buvo dalijami prieš rudens ir žiemos atostogas. 

Profilaktiškai testuotis kartu su mokiniais, o ne tik tada, kai fiksuojamas ligos atvejis klasėje, nuo šiol bus rekomenduojama ir to pageidaujantiems ugdymo įstaigų darbuotojams. 

Testuotis nereikia mokiniams ir mokytojams, kurie COVID-19 liga sirgo mažiau nei prieš 90 dienų ir liga buvo diagnozuota atlikus PGR ar antigeno testą. 

Kaip rodo Lietuvos nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenys, teigiami greitųjų antigeno testų rezultatai dažniausiai patvirtinami ir PGR testų rezultatais. Tai reiškia, kad greitųjų antigeno testų rezultatai yra pakankamai patikimi – teigiami testai retai būna klaidingi.

Pakeitimus reglamentuojantis sveikatos apsaugos ministro valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo sprendimas įsigalioja nuo sausio 13 d.  

Komunikacijos skyrius

2021 12 22

Nuo gruodžio 28 d. darbuotojai turės skiepytis sustiprinančiąja doze arba testuotis

Nuo gruodžio 28 d. švietimo ir kitų sričių darbuotojai, tarp jų ir kurie yra paskiepyti nuo COVID-19 prieš daugiau nei 210 d., privalės skiepytis sustiprinančiąja doze arba periodiškai profilaktiškai testuotis.

Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad pasiskiepyti pirmą kartą arba gauti sustiprinančiąją COVID-19 vakcinos dozę gyventojai gali registruodamiesi internetu Koronastop.lt arba telefonu 1808. Pasiskiepyti taip pat galima kai kuriose sveikatos priežiūros įstaigose pas šeimos gydytoją. Norėdami sužinoti, ar asmens sveikatos priežiūros įstaiga vykdo skiepijimą nuo COVID-19 ligos, šalies gyventojai turėtų kreiptis į įstaigos registratūrą.

Periodiškai profilaktiškai testuotis ribotą laiką neturės vakcinuoti asmenys, pasiskiepijęs pagal skiepijimo schemą praėjus 1–4 savaitėms, bet ne daugiau kaip 210 dienų.

Neribotą laiką – kai asmuo:

  • pasiskiepijo sustiprinančiąja „Comirnaty“, „Spikevax“ ar „COVID-19 Vaccine Janssen“ vakcinos doze (įsigalioja iškart po sustiprinančiosios dozės);
  • pasiskiepijo pagal pilną schemą, jei jis yra asmuo iki 18 metų (įskaitant persirgusius, jei liga patvirtinta PGR tyrimu, ir pasiskiepijusius nepilna schema asmenis);
  • persirgo COVID-19 liga (patvirtinta teigiamu PGR tyrimo rezultatu) ir yra paskiepytas pagal pilną schemą.

Periodiškai profilaktiškai testuotis neturės persirgę asmenys, kai nuo teigiamo PGR tyrimo ar antigeno testo rezultato praėjo ne daugiau kaip 210 dienų (bet ne anksčiau, nei asmeniui baigėsi paskirtos izoliacijos terminas); taip pat jei asmuo prieš mažiau nei 60 dienų yra gavęs teigiamą (kai nustatomi anti-S, anti-S1 arba anti-RBD IgG antikūnai) kiekybinio ar pusiau kiekybinio serologinio imunologinio tyrimo atsakymą.

Kaip ir iki šiol, periodinis profilaktinis testavimas dėl COVID-19 ligos privalomas kai kurių veiklų ir sričių, tarp jų ir švietimo, atstovams. 

SAM Spaudos tarnyba

2021 12 17

SAM rekomenduoja nerengti šventinių vakarėlių ugdymo įstaigose

Visi laukiame gražiausių metų švenčių. Vis dėlto blogėjant epidemiologinei situacijai ir atsiradus naujai COVID-19 viruso Omikron atmainai, plintančiai 3–5 kartus sparčiau nei kitos atmainos, šventės gali tapti rizikos ir pavojaus šaltiniu – padidėjęs susibūrimų skaičius sudaro palankesnes sąlygas COVID-19 viruso plitimui.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), siekdama riboti koronaviruso plitimą visuomenėje, teikia rekomendacijas, kaip reikėtų elgtis šventiniu laikotarpiu.

Svarbiausia rekomendacija – visiems, kurie dar nepasiskiepijo – skiepytis. Lietuvoje vaikai jau skiepijami nuo 5-erių metų amžiaus. 5–11 metų vaikai skiepijami mažesnio tūrio „Comirnaty“ vakcina.

SAM rekomenduoja nerengti šventinių vakarėlių ugdymo įstaigose. Vakarėlius patariama organizuoti nuotoliniu būdu arba lauke. Tokios rekomendacijos teikiamos, nes kai kuriose šalyse Omikron atmainos protrūkiai registruoti būtent po šventinių vakarėlių uždarose erdvėse, kurių metu šia atmaina užsikrėtė didžioji dalis šventės dalyvių.

Taip pat rekomenduojama vengti masinių žmonių susibūrimo vietų tiek atvirose, tiek uždarose erdvėse. Jei to išvengti neįmanoma, uždarose erdvėse privaloma dėvėti medicinines kaukes ar respiratorius, kurie priglunda prie veido ir visiškai dengia nosį ir burną. Kaukes rekomenduojama dėvėti ir atvirose viešose vietose, kur neįmanoma išlaikyti saugaus, ne mažesnio nei 2 metrų atstumo nuo aplinkinių.

Žmonių susibūrimo vietose, renginiuose, šventėse, vakarėliuose ir pan. draudžiama dalyvauti žmonėms:

•    kuriems privaloma izoliacija, izoliavimo laikotarpiu;

•    turintiems ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių (karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.);

•    gavus teigiamą greitojo savikontrolės testo rezultatą (registruotis PGR tyrimui atlikti).

2021 12 09

Tėvai jau gali registruoti savo 5–11 metų amžiaus vaikus vakcinacijai nuo COVID-19 ligos

Nuo gruodžio 9 d. vakcinacijai nuo COVID-19 ligos gali būti registruojami ir 5–11 metų vaikai. Pradėti skiepyti planuojama nuo gruodžio 15–16 d.

Tėvai (įtėviai), globėjai arba rūpintojai registruoti vaikus vakcinacijai gali įprastu būdu – internetu www.koronastop.lt arba trumpuoju numeriu 1808. Vienas iš minėtų asmenų taip pat turės lydėti vaiką į vakcinacijos vietą ir atvykus pateikti savo ir vaiko asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus. Atvykimas yra traktuojamas kaip sutikimas skiepytis, todėl sutikimo pažymos pildyti nereikės.

5–11 metų amžiaus vaikai bus skiepijami specialiai šiai amžiaus grupei skirta mažesnio tūrio „Comirnaty“ vakcina (gamintojas „BioNTech ir Pfizer“). Vakcina jaunesniems vaikams turės 10 mikrogramų COVID-19 mRNR (veikliosios medžiagos), vaikui bus suleidžiama 0,2 ml tūrio vakcinos dozė. 12 metų ir vyresniems gyventojams skirtose „Comirnaty“ vakcinose yra 30 mikrogramų COVID-19 mRNR, o vienos dozės tūris sudaro 0,3 ml.

Įvertinusi klinikinių tyrimų duomenis, Europos vaistų agentūra rekomendavo skiepyti 5–11 metų vaikus „Comirnaty“ vakcina, nes ji veiksmingai apsaugo šio amžiaus vaikus nuo COVID-19 ligos.

Tiek suaugusieji, tiek vaikai yra skiepijami į žasto raumenį, tarp pirmosios ir antrosios vakcinos dozių daroma bent 21 dienos pertrauka.

SAM Komunikacijos skyrius

2021 12 05

Mokymuose supažindinama su hibridinėms pamokoms skirtos įrangos galimybėmis

Nuo lapkričio 12 d. iki šių metų pabaigos mokyklų bendruomenėms organizuojami nuotoliniai mokymai, kuriuose pristatoma hibridiniam mokymui skirta įranga.

Hibridinis mokymas naudojamas tais atvejais, kai mokiniai dėl izoliacijos ar ligos negali mokytis kartu su bendraamžiais klasėje ir prie pamokos jungiasi iš namų.

Nacionalinė švietimo agentūra įsigijo per 1800 hibridinės įrangos komplektų, kurie jau pasiekė savivaldybes, o artimiausiu metu – ir mokyklas. Mokymuose  demonstruojamas „Swivl“ robotas, „Samsung“ planšetinis kompiuteris bei kiti hibridiniam mokymui naudojami  priedai. Specialistai supažindina su galimybe organizuoti tiek hibridinį, tiek nuotolinį ugdymą naudojant platformą „Teams by Swivl“ ir kitas vaizdo pokalbių programas. Per praktinius užsiėmimus įrangą išbando patys mokymų dalyviai.

Mokymų programa akredituota, norintiems išduodami kvalifikacijos tobulinimo pažymėjimai.

Visa mokymų metodinė medžiaga pateikiama interneto tinklalapyje Emokykla.lt.

ŠMSM Komunikacijos skyrius

2021 11 30

Nuo gruodžio 1 d. mokyklose kaukes turi dėvėti ir pradinukai

Sveikatos apsaugos ministro-operacijų vadovo sprendimu, nuo gruodžio 1 d. švietimo įstaigose medicinines kaukes turi dėvėti ir pradinių klasių mokiniai. Jei tėvai neaprūpina vaiko tinkamomis kaukėmis, jas turėtų suteikti mokykla.

„Visi norime, kad mūsų vaikai būtų saugūs. Teisingai dėvimos kaukės sumažina riziką užsikrėsti COVID-19 ir suaugusiems, ir vaikams. Vienintelė sąlyga – ir tėvai, ir mokytojai, bent jau pirmosiomis kaukių dėvėjimo dienomis vaikams turėtų priminti, kaip teisingai jas dėvėti“, – sako švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris Julius Lukošius.

Kaip numatyta operacijų vadovo sprendime, nuo gruodžio 1 d. visi vyresni nei 6 metų asmenys švietimo įstaigoje uždarose patalpose turi dėvėti medicinines veido kaukes arba respiratorius, kurie priglunda prie veido ir visiškai dengia nosį ir burną. Kaukių dėvėti nereikia, kai vaikai sportuoja ar dalyvauja veiklose, kurių negalima atlikti būnant su kauke. Taip pat negalios paliestiems mokiniams, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei. Jiems sveikatos specialistai rekomenduoja nešioti veido skydelį.

Mokykloms pradinukams tinkamo dydžio kaukėmis padės apsirūpinti savivaldybės. Savivaldybės prašymus kompensuoti išlaidas vaikiškoms medicininėms kaukėms teikia Finansų ministerijai ta pačia tvarka, kaip ir kitas su COVID-19 valdymu susijusias išlaidas.

Sveikatos priežiūros specialistai taip pat atkreipia dėmesį, jog labai svarbu vaikus mokyti ir kitų higienos įpročių – gerai plautis rankas su muilu, neliesti kaukės, netrinti akyčių neplautomis rankomis.

ŠMSM Komunikacijos skyrius

2021 11 17

Pasiskiepiję mokytojai galės testuotis mokyklose kartu su mokiniais

Sveikatos apsaugos ministerija paskelbė, kad siekiant mažinti užsikrėtimų COVID-19 skaičių, nuo lapkričio 17 d. izoliacija privaloma ir pasiskiepijusiems žmonėms, turėjusiems kontaktą su sergančiuoju COVID-19.

Pasiskiepijusiems seniau nei prieš 120 dienų ir dar neturintiems trečiosios sustiprinančiosios vakcinos dozės, izoliuotis reikės tol, kol bus gautas neigiamas PGR tyrimo atsakymas. PGR tyrimas atliekamas ne anksčiau nei 3-ią dieną nuo kontakto.

Išimtis taikoma ugdymo įstaigų darbuotojams.

Ugdymo įstaigų darbuotojams, kurie pasiskiepijo seniau nei prieš 120 dienų ir dar nėra pasiskiepiję sustiprinančiąja doze, izoliuotis nereikės, jei testuosis savikontrolės greitaisiais antigeno testais pagal ugdymo įstaigoms nustatytą algoritmą. 

Ugdymo įstaigų darbuotojams, kurie yra pasiskiepiję mažiau nei prieš 120 dienų ar yra pasiskiepiję sustiprinančiąja doze bei persirgusiems, izoliuotis nereikės, tačiau jiems rekomenduojama testuotis kartu su kitais sąlytį turėjusiais asmenimis. 

Skiepytiems ir persirgusiems mokiniams izoliacijos taisyklės išlieka tos pačios – izoliuotis nereikia, bet rekomenduojama testuotis su kitais vaikais (išskyrus persirgusiuosius prieš mažiau nei 90 dienų).

ŠMSM Komunikacijos skyrius

2021 11 08

Rekomendacijos mokinių fizinio aktyvumo veikloms pandemijos metu

Fizinis aktyvumas yra vienas svarbiausių dedamųjų, užtikrinančių ir suaugusiųjų, ir vaikų gerą fizinę ir emocinę savijautą. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos specialistai parengė rekomendacijas, kaip COVID-19 pandemijos metu mokiniams judėti saugiai.

Pirmiausia, sportuojant rekomenduojama naudotis asmeniniu inventoriumi bei apranga, o kai tai neįmanoma, ir inventoriumi, prietaisais naudojasi daugiau kaip vienas mokinys, jie turi būti valomi ir dezinfekuojami po kiekvieno panaudojimo. Taip pat turi būti dezinfekuojami ir dažnai liečiami bendro naudojimo patalpų paviršiai – durų rankenos, turėklai ir pan., užtikrinamas tinkamas patalpų vėdinimas.

Vyresniems nei 6-erių metų vaikams kaukes privaloma dėvėti visose bendrose uždarose erdvėse: rūbinėse, tualetuose, poilsio kambariuose, bendraujant su kitų vaikų tėvais, mokytojais ir treneriais. Kaukes reikia dėvėti ir tada, kai veiklos nėra intensyvios, – šaškių, šachmatų, šaudymo iš lanko, smiginio ir panašių sportinių veiklų metu. Veido kaukė turi uždengti burną ir nosį, jos nereikėtų liesti ar judinti rankomis. Drėgną kaukę reikia nedelsiant pakeisti nauja, panaudotą kaukę išmesti, o po to dezinfekuoti rankas.

Atliekant intensyvius, jėgos reikalaujančius, energingus pratimus (pvz., bėgant, šokant, kilnojant svorius ir pan.) kaukių dėvėti nereikia, tačiau būtina stengtis išlaikyti kiek įmanoma didesnius atstumus tarp sportuojančiųjų.

Draudžiama mokiniams dalintis rankšluosčiais, vandens buteliukais, apranga.

Patartina kuo labiau sumažinti tiesioginį kontaktą su veiklose dalyvaujančiais kitais vaikais, mokytojais, treneriais, teisėjais – vengti rankų paspaudimų, apsikabinimų, o varžybas, rungtynes ar kitus renginius rekomenduojama organizuoti be žiūrovų.

Neformaliojo vaikų švietimo grupę gali sudaryti vaikai iš skirtingų klasių (pvz., paralelių) arba skirtingų mokyklų. Tačiau, siekiant valdyti COVID-19 ligos plitimo riziką, jau suformuotos grupės veikla turi būti organizuojama laikantis grupių izoliacijos principo: turi būti užtikrinama, kad vaikai nuolatos dalyvautų tos pačios grupės veiklose, užsiėmimai vykdomi taip, kad būtų išvengta skirtingų grupių vaikų kontakto. Kad vaikų iš skirtingų grupių kontaktų būtų kuo mažiau, rekomenduojama neorganizuoti varžybų, kuriose susitinka skirtingų mokyklų, būrelių mokiniai.

Pandemijai tebesitęsiant mokiniams, kaip ir suaugusiesiems, rekomenduojama dažniau rinktis žemo užsikrėtimo rizikos lygiui priskiriamas fizinio aktyvumo veiklas ar sporto šakas. Tokiomis laikomos individualios sporto šakos, arba tos, tarp kurių dalyvių įmanoma išlaikyti 2 metrų ir didesnį atstumą, arba jos gali būti vykdomos atvirose erdvėse. Tai galėtų būti: vaikščiojimas, bėgimas, dviračių sportas, alpinizmas, žirginis sportas, golfas, lauko tenisas, stalo tenisas, buriavimas, irklavimas bei baidarių ir kanojų irklavimas (vienviete), plaukimas, sportinė ir meninė gimnastika, sunkioji atletika, orientavimosi sportas, lengvoji atletika, badmintonas, regbis, beisbolas, futbolas, tinklinis, žolės riedulys ir kitos komandinės sporto šakos atvirose erdvėse, biatlonas, slidinėjimas, važinėjimas riedučiais, riedlentėmis ir pan.

Vidutinio užsikrėtimo rizikos lygiui yra priskiriamos dauguma komandinių sporto šakų, kurios sportuojamos uždarose patalpose, pvz., ledo ritulys, tinklinis, krepšinis, futbolas, grindų riedulys, fechtavimas, sportiniai šokiai ir pan.

Aukšto užsikrėtimo rizikos lygiui priskiriamos visos kontaktinės sporto šakos – boksas, dziudo, imtynės, karatė, sambo ir pan. Šių sporto šakų treneriams patariama paskatinti vaikus šiuo metu labiau sutelkti dėmesį į individualių įgūdžių ugdymą, išlaikyti bent 2 m atstumą tarp sportuojančiųjų. Jei to užtikrinti neįmanoma, rekomenduojama paskirstyti sportininkus mažomis nuolatinėmis grupelėmis.

Galiausiai, nepriklausomai nuo sporto šakai priskiriamo užsikrėtimo rizikos lygio, rekomenduojama fizinio ugdymo pamokas ir fiziškai aktyvias neformaliojo švietimo veiklas kuo dažniau vykdyti atvirose erdvėse – sporto aikštynuose, parkuose, miškuose.


ŠMSM Komunikacijos skyrius

2021 10 27

Mokinių atostogos: besitestuojantys gaus testų į namus, neformalus ugdymas bus ribojamas lapkričio 3–9 dienomis

Kaip ir buvo skelbta, rudens atostogų metu neformalusis vaikų ugdymas galės būti organizuojamas tik nuotoliniu būdu. Jeigu to nebus galima užtikrinti, lapkričio 3-9 dienomis neformaliojo ugdymo veiklos bus stabdomos. Stabdoma ir vaikų rudens stovyklų veikla.

Neformalusis vaikų švietimas (NVŠ), išskyrus ikimokyklinį ir priešmokyklinį ugdymą, bus vykdomas nuotoliniu būdu arba stabdomas lapkričio 3-9 dienomis.

Jei nuotoliniu būdu neįmanoma organizuoti užsiėmimų, jų tvarkaraščius siūloma pakoreguoti ir veiklas perkelti ir vykdyti intensyvesniu grafiku po mokinių atostogų.

Lapkričio 3–9 dienomis bus stabdoma ir vaikų rudens stovyklų veikla. Jei stovyklų organizatoriai stovyklas organizuoja, naudodami savivaldybių ar valstybės biudžeto lėšas (pvz., yra laimėję projektų finansavimo konkursą) ir jau yra patyrę išlaidų, savivaldybių administracijoms siūloma šias išlaidas stovyklų organizatoriams apmokėti.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija įvertino tai, kad dalis privačių teikėjų dėl NVŠ veiklų stabdymo nebegalės organizuoti stovyklų. Ministerija planuoja organizuojant 2022 m. stovyklų finansavimo konkursą patikslinti šiuo metu galiojančią vaikų vasaros stovyklų finansavimo ir organizavimo tvarką ir joje numatyti papildomų atrankos balų skyrimą teikėjams, kurie negalėjo įvykdyti suplanuotų stovyklų šį rudenį.

Mokinių atostogos prasidės lapkričio 3 d., į mokyklas jie grįš lapkričio 10 d.

Atostogos prailgintos dviem dienomis, kad po Vėlinių mokiniai grįžtų į klases praėjus inkubaciniam Covid-19 virusinės ligos laikotarpiui, t.y. septynioms dienoms. Šie sprendimai priimti reaguojant į prastėjančią situaciją šalyje. Per šventines dienas padaugėja susitikimų, žmonės lankosi pas gimines, tuomet auga ir užsikrėtimo tikimybė. Ministerija prašo tėvų sąmoningumo ir pasirūpinti, kad vaikai vengtų nereikalingų susibūrimų.

Savivaldybių administracijos ir mokyklos pasirūpins, kad vaikai gautų po 2 greituosius antigenų savikontrolės testus ir galėtų juos atlikti namuose savarankiškai ar padedami tėvų pagal įprastą testavimo mokykloje grafiką. Sugrįžę į mokyklas vaikai taip pat atliks testus.

Tai padės laiku pastebėti ligą ir stabdyti galimą jos plitimą ir pasiekti, kad atostogų metu mokiniai jaustųsi saugiau ir nebūtų prarastas mokyklose pasiektas testavimo įdirbis.

Per savaitę po švenčių, kurią mokiniai ir mokytojai praleis ne mokyklose, galimo užsikrėtimo atveju išryškės simptomai, tokiu būdu viruso plitimas bus lokalizuotas vienoje šeimoje, neperneštas į mokyklas ir nepaskleistas daugelyje šeimos ūkių.

ŠMSM Komunikacijos skyrius

2021 10 20

Mokinių rudens atostogos ilgės dviem dienomis

Visiems mokiniams dviem dienomis pratęsiamos rudens atostogos: tiek, kad po Vėlinių būtų grįžtama į klases praėjus inkubaciniam Covid-19 virusinės ligos laikotarpiui, t.y. septynioms dienoms.

Mokinių atostogos prasidės lapkričio 3 d., į mokyklas jie grįš lapkričio 10 d. Anksčiau grįžimas buvo numatytas lapkričio 8 d.

Matant blogėjančią situaciją šalyje, rekomenduojama vengti kontaktų, tačiau paprastai per šventines dienas padaugėja susitikimų, žmonės lankosi pas gimines, tuomet auga ir užsikrėtimo tikimybė. Ministerija prašo tėvų sąmoningumo ir pasirūpinti, kad vaikai vengtų nebūtinų susibūrimų.

Per savaitę po švenčių, kurią mokiniai ir mokytojai praleis ne mokyklose, galimo užsikrėtimo atveju išryškės simptomai, tokiu būdu viruso plitimas bus lokalizuotas vienoje šeimoje, neperneštas į mokyklas ir nepaskleistas daugelyje šeimos ūkių.

„Dėl mokinių atostogų pratęsimo tarėmės su epidemiologais, sveikatos specialistais, psichologais. Norime, kad kuo mažiau nukentėtų mokymas ir kartu apsaugotume mokyklas nuo viruso sklaidos. Todėl priėmėme optimaliausią sprendimą”, – sako švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.

1–12 klasių mokiniams prieš atostogas bus išdalinti greitieji antigenų savikontrolės testai ir mokiniai galės testus atlikti namuose pagal įprastą testavimo mokykloje grafiką.

Tai padės laiku pastebėti ligą ir stabdyti galimą jos plitimą ir pasiekti, kad atostogų metu mokiniai jaustųsi saugiau ir nebūtų prarastas mokyklose pasiektas testavimo įdirbis.

Apribojant kontaktų skaičių tarp daugelio skirtingų šeimų ūkių, neformalusis vaikų ugdymas dvi pirmąsias lapkričio savaites, nuo 3 d. iki 12 d., vyks tik nuotoliniu būdu. Jeigu to nebus galima užtikrinti, jis neformaliojo ugdymo veiklos šiam laikotarpiui bus stabdomos.

 

ŠMSM Komunikacijos skyrius

2021 10 19

Skiepytis sustiprinančiąja doze kviečiami visi pilnamečiai gyventojai

Nuo spalio 19 dienos visi 18 metų ir vyresni gyventojai, kurie buvo paskiepyti nuo COVID-19 ligos anksčiau nei prieš 180 dienų, kviečiami sustiprinti imunitetą dar viena vakcinos doze.

Toks sprendimas priimtas atsižvelgus į vakcinų suformuoto imuniteto trukmės tyrimus, Europos vaistų agentūros ir Lietuvos ekspertų rekomendacijas. Skiepijimo tvarkos pakeitimai įtvirtinti sveikatos apsaugos ministro įsakymu, kurį rasite ČIA.

Registruotis sustiprinančiajai vakcinos dozei galima įprastu būdu: internetu www.koronastop.lt arba Karštosios linijos trumpuoju telefono numeriu 1808. Vakcinuotis taip pat galima pas šeimos gydytoją. Norėdami sužinoti, ar jų asmens sveikatos priežiūros įstaiga vykdo skiepijimą nuo COVID-19 ligos, gyventojai turėtų kreiptis į įstaigos registratūrą.

„Comirnaty“, „Spikevax“ arba „Vaxzevria“ vakcinomis paskiepyti gyventojai revakcinuojami tik „Comirnaty“ vakcina, o „Janssen“ vakcina paskiepyti asmenys sustiprinančiajai dozei gali pasirinkti „Janssen“ arba „Comirnaty“ vakciną.

12 metų ir vyresniems pacientams, kurie serga lėtinėmis imunitetą silpninančiomis ligomis arba kuriems taikomas gydymas imuninę sistemą slopinančiais vaistiniais preparatais, gydytojo sprendimu sustiprinančioji „Comirnaty“ vakcinos dozė gali būti skiriama anksčiau, t.y. praėjus ne mažiau kaip 28 dienoms nuo antrosios COVID-19 vakcinos dozės suleidimo dienos.

Šiuo metu laukiama daugiau duomenų dėl „Spikevax“ vakcinos naudojimo revakcinacijai ir išvadų dėl gamintojo siūlymo sustiprinančiajai dozei naudoti tik pusę įprastos vakcinos dozės veikliosios medžiagos.

SAM Spaudos tarnyba

2021 10 12

Ugdymo įstaigos galės spręsti, kada sustabdyti kontaktinį ugdymą dėl infekcijos išplitimo rizikos

Nuo šiol priešmokyklinio ir bendrojo ugdymo programas įgyvendinančios įstaigos galės skelbti infekcijų plitimą ribojantį režimą (IPRR), užtikrinantį, kad mokiniai nedalyvautų ugdymo procese kasdieniu (kontaktiniu) mokymo proceso organizavimo būdu. Naująją tvarką apibrėžia Sveikatos apsaugos ministerijos kartu su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija parengti pagrindiniai kriterijai, atsižvelgiant į COVID-19 ligos atvejų ir protrūkių skaičiaus didėjimą vaikų ugdymo įstaigose, taip pat į prasidedantį gripo sezoną, kurio metu stebimas sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) pakilimas.

Ir iki šiol, esant paskelbtai gripo epidemijai savivaldybėje, IPRR buvo skelbiamas ugdymo įstaigose ar ugdymo įstaigų dalyje, pasiekus tam tikrą sergamumo gripu ir ŪVKTI ugdymo įstaigoje lygį. Naujoje tvarkoje kriterijai nustatyti, vertinant tiek COVID-19 ligos, tiek gripo ir ŪVKTI situaciją.

 IPRR skelbimo tikslas – suvaldyti COVID-19 ligos atvejų, taip pat gripo ir kitų ŪVKTI plitimą ugdymo įstaigoje ar jos dalyje, nutraukiant kontaktinį ugdymą ir mažinant užsikrėtimo tikimybę vaikams ir ugdymo įstaigos darbuotojams. Jei situacija ugdymo įstaigoje ar jos dalyje atitinka nustatytus kriterijus, IPRR gali skelbti ugdymo įstaigos vadovas. Galimybė skelbti IPRR išlieka ir kitais atvejais, neatitinkančiais nustatytų kriterijų, jei ugdymo įstaigos prašymu Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) patvirtina poreikį tą daryti.

 

IPRR gali būti skelbiamas ne trumpesniam kaip 7 dienų ir ne ilgesniam kaip 14 dienų laikotarpiui. Ugdymo įstaigoje paskelbus IPRR, tėvai, įtėviai, budintys globotojai ar seneliai gali gauti nedarbingumo pažymėjimą vaiko iki 8 metų amžiaus, bet ne ilgiau kaip iki jo ugdymo pagal pradinio ugdymo programą pradžios, ar pagal pradinio ugdymo programą ugdomo vaiko, ar pagal bendrojo arba specialiojo ugdymo programą besimokančio neįgalaus asmens priežiūrai.

 

Kriterijai, kuriems esant ugdymo įstaigos gali skelbti IPRR:

 

  1. Ugdymo įstaigos ar atskiro srauto lygmeniu, kai:
  • daugiau kaip 20 proc. mokinių ugdymo įstaigoje arba atskirame sraute:

– nustatomas teigiamas savikontrolės greitojo antigeno testo dėl COVID-19 ligos rezultatas

– arba patvirtinama COVID-19 liga, gripas ar ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos (ŪVKTI)

– arba pasireiškė ŪVKTI požymiai, pavyzdžiui, karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.,

  • tokie atvejai nustatomi ne mažiau kaip dviejuose trečdaliuose klasių ar grupių ugdymo įstaigoje arba atskirame sraute.
  1. 2. Klasės (grupės) lygmeniu:

– kai klasėje ar grupėje mokiniai yra testuojami savikontrolės greitaisiais antigeno testais jų neizoliuojant po turėto sąlyčio su sergančiuoju COVID-19 liga, ir nuo pirmo COVID-19 ligos atvejo nustatymo 10 dienų laikotarpiu PGR metodu koronaviruso infekcija patvirtinama 5 ir daugiau mokinių klasėje ar grupėje ir atvejų užsikrėtimo aplinkybės siejamos su ugdymo įstaiga;

– kai bent trečdaliui klasės ar grupės mokinių nustatomas teigiamas savikontrolės greitojo antigeno testo dėl COVID-19 ligos rezultatas arba patvirtinama koronaviruso infekcija, gripas ar ŪVKTI, įskaitant mokinius, kuriems pasireiškė ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymiai, pavyzdžiui, karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.

 

Atkreipiame dėmesį, kad dėl didelės rizikos sąlyčio su patvirtintu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju izoliuotų asmenų skaičius į IPRR skelbimo kriterijus nėra įtrauktas, nes ugdymo įstaigose sudaryta galimybė ne izoliuotis, o testuotis. Vakcinuoti ir persirgę vaikai izoliuotis neturi.

Švietimo įstaigų, kuriose įvestas infekcijų plitimą ribojantis režimas (arba karantinas), sąrašą ir skelbiamą IPRR laikotarpį galima rasti ČIA.

 

SAM Spaudos tarnyba

2021 10 08

Mokinių testavimas padėjo išvengti šimtų ligos židinių

Sveikatos saugos specialistai vieningi: jeigu norime mokyklose išlaikyti kontaktinį ugdymą, kai visuomenėje sparčiai plinta Covid-19 virusas, simptomų neturinčių vaikų testavimas mokyklose kartu su kitomis priemonėmis – patalpų vėdinimu, dezinfekavimu, srautų reguliavimu, atstumų laikymųsi, kaukių dėvėjimu, rankų plovimu, – yra pats veiksmingiausias.

 

Tėvai gali labai daug prisidėti prie užkrato sustabdymo

Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazija, kurioje mokosi apie 800 mokinių, testuojasi itin aktyviai. Kiekvieną pirmadienį pagal grafiką kaupiniais testuojasi 86 proc. pradinių klasių mokinių, o vyresni mokiniai pirmadienio rytais testuojasi savikontrolės būdu, tam skiriama apie pusvalandį laiko. Testuojasi apie 70 proc. visų vyresnių klasių mokinių, be to, kai kurie yra pasiskiepiję arba persirgę.    

Progimnazijos direktorė Lina Viršilienė visiškai tikra, kad testavimas padeda kuo greičiau identifikuoti atvejus ir sustabdyti viruso paplitimą.

„Patirties turime jau iš pernai metų, viskas pakankamai greitai ir efektyviai vyksta. Praeitą savaitę pas mus buvo „įsižiebę“ 8 kaupiniai, PGR testas pasitvirtino keturiems. Greitai išaiškinome, laiku sustabdėme, neuždarėme klasės, – pasakoja direktorė. – Pasiekti nemažą testavimo apimtį padeda kalbėjimasis su tėvais, dėmesys kiekvienam, be to, priimam situaciją kaip neišvengiamą dabartinio gyvenimo dalį.

Mūsų bendruomenė socialiai aktyvi ir motyvuota. Vaikai testuodamiesi irgi patiria bendruomeniškumo jausmą, patys išmoksta atlikti testus, supranta, kam to reikia. Pirmadienių rytais, kai atliekamas testavimas, kiti, kurie nesitestuoja, pro stiklines duris stebi, ką veikia draugai, klausia, ką reiškia indikatoriai, irgi pradeda domėtis. Tai tampa normali mokyklos gyvenimo praktika“.  

Tai, kad svarbus nuolatinis kontaktas su tėvais, patvirtina ir Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijos Tėvų tarybos pirmininkas Arūnas Penkaitis.

„Tėvų yra visokių. Yra tikinčių mitais, yra pasitikinčių mokslu. Pagrindinis dalykas – tai komunikacija, atsakymas į visus klausimus, dalinimasis informacija, proceso visiškas skaidrumas. Ir mitas, kad vaikai viruso neplatina. Pavasarį vaikų susirgimų buvo nedaug, bet dabartinė atmaina plinta labai greit. Jau pradedam bėdų turėti ir testuodami, baisu pagalvoti, kas būtų, jeigu nesitestuotume. Virusas plinta ir tarp vaikų, vieną klasę jau išvedėme į nuotolinį ugdymą. O pernai turėjom iškritusius ne tik klases, bet ir tėvus, ir senelius. Lenkiu galvą prieš mokytojus, kurie padeda testuoti, tam skirdami dalį pamokos laiko. Kai kurie vaikai patys išmoko, bet vis tiek reikia pildyti lenteles, prižiūrėti procesą“, – sakė A. Penkaitis.

Mokinių tėvai gali patys labai prisidėti prie viruso plitimo sustabdymo. Ką tėvai turi padaryti? Tik padėti parašą ant sutikimo testuoti vaiką.

Vilniaus visuomenės sveikatos biuro Bendrojo ugdymo įstaigų visuomenės sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Aurelija Šiautkulienė informavo, kad Vilniuje tiriant kaupinių metodu šiais mokslo metais išaiškinta jau 418 vaikų, kurie sirgo besimptome forma. „Nejausdami jokių simptomų, jie užkratą parneša ir namo. Tėvus raginu visada klausti, jeigu kas neaišku. Ar tie pagaliukai yra primirkyti chemikalų? Ne, tikrai taip nėra. Testuojamas vaikas neturi jokio kontakto su skysčiais, kurie jam gali pakenkti, tai sterilus tamponėlis, sveikatai jokios įtakos nedaro“, – patikina A. Šiautkulienė.   

Svarbūs tėvams kylantys klausimai

Vienas iš jų – ar vaikai negali testuotis namuose ir atnešti rezultatų į mokyklą? 

„Sveikatos apsaugos ministro įsakymu nustatyta, kad mokykla gali rinktis: testuoti kaupiniais ar greitaisiais antigenų testais. Greitieji antigenų testai pateikiami ir mokyklai kaip valstybės parama, juos taip pat galima nusipirkti ir vaistinėse. Žinoma, galime ugdyti ir pasitikėjimo kultūrą, tikintis, kad testai bus teisingai atlikti ir užfiksuoti, bet nebegalėsime užtikrinti tokio kiekio testų tiekimo, kaip kad dabar į mokyklas. Pasaulinė praktika visgi parodė, kad efektyviausia testuoti mokyklose. Suprantame joms tenkantį krūvį, tikrai esame labai dėkingi švietimo įstaigų vadovams ir mokytojams“, – paaiškina Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos saugos skyriaus vedėja Rita Sketerskienė.

Kaip sako sveikatos saugos specialistai, kaupinių tyrimas nėra diagnostinis testas, tai tik ženklas, kad yra galimai sergančių vaikų. Tuomet reikia atlikti PGR testą mobiliajame punkte.

Ar reikia testuotis persirgusiems ir skiepytiems vaikams? 

Jų testuoti nėra tikslinga. Kaip paaiškina Aurelija Šiautkulienė, jei vaikas persirgęs, 90 dienų testuoti nerekomenduojama, nes testas ar kaupinys gali būti klaidingai teigiamas. 

Jeigu vaikui būnant namie paaiškėja teigiamas atsakymas, ar tėvai turi pranešti mokyklai? Ar nenusižengiama konfidencialumui?

Kaip sako L. Viršilienė, mokyklai labai padeda, kai tėvai greitai praneša, kad jų vaikui nustatytas teigiamas PGR testas. Tokiu atveju ir mokykloje greičiau imamasi atitinkamų priemonių. Be to, kiekviena mokykla yra pasitvirtinusi tvarką, kaip ir kas turi informuoti, jeigu vaikas neateina į mokyklą.

Sveikatos saugos specialistai primena ir prašo – jeigu vaikas karščiuoja, kosi ar turi panašių peršalimo simptomų, neveskime jo į mokyklą, užregistruokime ir patikrinkime, ar tai nėra Covid-19 liga.

Ką daryti, kai mokinys nesitestuoja ir klasėje nedėvi kaukės?

Ministerijos kancleris J. Lukošius pažymi, kaukės nedėvėjimas turi būti pagrįstas ne emocija, bet gydytojų išvada, ir reikia ieškoti sprendimo, nes vaikas nėra kaltas, kad negali dėvėti kaukės.

„Jeigu vaikas dėl lėtinės ligos negali testuotis, dėvėti kaukės, turime ir kitas priemones – laikomės 2 metrų atstumo, vėdiname klasę, dezinfekuojame aplinką, plauname rankas“, – nuramina R. Sketerskienė.

Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazijoje atsiranda mokinių, kurie kartais nori paprieštarauti tvarkai nenešiodami kaukės ar tiesiog ją pamiršta. Kaip pasakoja mokyklos vadovė L. Viršilienė, mokykla visad turi papildomų kaukių, o keletas vaikų dėvi skydelius.

Testavimas padės vaikus išlaikyti mokyklose

Ar mokyklos toliau tęs kontaktinį ugdymą? Atsakymas, kaip dar niekada iki šiol, priklauso nuo kiekvieno mokinio, nuo kiekvieno tėvo, visuomenės nario elgsenos. „Esu įsipareigojusi vaikams ir šeimoms. Labai svarbu, kad per  šiuos pasaulį užgriuvusius iššūkius, vaikai neprarastų savo galimybių. Jie turi turėti galimybę žaisti stadione, groti instrumentu, važiuoti į ekskursiją, – patirti viską, ką turi patirti vaikas. Labai kviečiu visus pažiūrėti į perspektyvą, laikyti prioritetu vaiko ateitį ir suteikti galimybę jam užaugti“, – ragina Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazijos direktorė L. Viršilienė.

„Nors testuojasi apie 45 proc. Lietuvos mokinių, visgi testavimo apimtys galėtų būti didesnės, testavimas turėtų apimti bent pusę kiekvienos klasės mokinių. Labai raginame tėvus, kad jie leistų vaikams mokyklose testuotis. Tai padės išsaugoti vaikus klasėse“, – sako Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris J. Lukošius. 

Visas pokalbis apie mokinių testavimą – ŠMSM Youtube kanale. 

 

ŠMSM Komunikacijos skyrius

2021 09 28

Mokiniui gavus teigiamą savikontrolės testo atsakymą, likusiai klasei taip pat rekomenduojama iš karto atlikti testus

Sveikatos apsaugos ministerija paaiškina, kad tuo atveju, kai mokykloje atliekant profilaktinius savikontrolės greituosius antigeno testus bent vienas iš mokinių gauna teigiamą tyrimo rezultatą, rekomenduojama iš karto savikontrolės testais testuoti visą klasę, net ir nelaukiant minėtojo galimo COVID-19 ligos atvejo patvirtinimo PGR testu. Tokiu būdu būtų greičiau nustatyti kiti potencialūs atvejai ir kryptingiau valdomas infekcijos išplitimas klasėje.

 

Ugdymo įstaigoje atlikto profilaktinio savikontrolės greitojo antigeno testo teigiamą rezultatą gavusiam mokiniui rekomenduojama nedalyvauti kontaktiniame ugdyme, kol nėra gautas neigiamas PGR tyrimo rezultatas. PGR tyrimą reikia atlikti mobiliame punkte. Jei nusprendžiama PGR tyrimo neatlikti, mokiniui rekomenduojama negrįžti į mokyklą 10 dienų. Jei teigiamą savikontrolės greitojo antigeno testo atsakymą gavusiam mokiniui COVID-19 liga patvirtinama PGR tyrimu, likusi klasė privalo testuotis arba izoliuotis  10 dienų. 

 

Visas mokinių izoliacijos schemas rasite ČIA

SAM Spaudos tarnyba

2021 09 23

Trumpėja izoliacijos trukmė, specialus izoliacijos algoritmas – ugdymo įstaigoms

Nuo rugsėjo 23 d. izoliacijos trukmė visiems sąlytį turėjusiems asmenims trumpėja nuo 14 iki 10 dienų. Esant kontaktui ugdymo įstaigoje, sprendžiant dėl izoliacijos, patvirtintas atskiras algoritmas, leidžiantis lanksčiau vertinti susidariusią situaciją, maksimaliai išlaikant tiek ugdymo tęstinumą, tiek švietimo procese dalyvaujančių asmenų saugumą.

Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo procese, nustačius COVID-19 ligos atvejį, izoliuojamas asmuo, kuriam patvirtinta koronaviruso infekcija. Įstaigos personalui taikoma izoliacija įprasta tvarka, ugdytiniai dalyvauja ugdymo procese.

Pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo procese, nustačius COVID-19 ligos atvejį, izoliuojamas asmuo, kuriam patvirtinta koronaviruso infekcija arba asmenys, kuriems atlikus testą kaupinių metodu, rezultatas yra teigiamas. Pastarieji lieka izoliacijoje 10 dienų arba iki individualaus neigiamo PGR tyrimo atsakymo. Įstaigos personalui taikoma izoliacija įprasta tvarka.

Kaip ir iki šiol, nebus izoliuojami vakcinuoti ir persirgę mokiniai. Kiti ugdytiniai turi pasirinkimą – izoliuotis arba testuotis. Neizoliuojami mokiniai, kurie testuojasi savikontrolės greitaisiais antigeno testais tris kartus: iškart po atvejo nustatymo, antrą kartą – praėjus 48–72 valandoms ir pakartotinai trečią kartą – dar po 48 valandų. Svarbu pažymėti, kad jei neįmanoma išlaikyti nustatyto testavimo dažnumo, galima testuotis artimiausią darbo dieną. Jeigu mokinys yra testuotas 24 val. iki patvirtinto COVID-19 ligos atvejo ar teigiamo kaupinio nustatymo, šis testas užskaitomas, kaip pirmas testas algoritme. Testavimo algoritmas galioja ne ilgiau, nei 10 dienų nuo paskutinės sąlyčio dienos.

Sveikatos apsaugos ministerija rekomenduoja sąlytį turėjusiems mokiniams, dalyvaujantiems ugdymo procese, kuriems taikomas testavimo algoritmas, 10 dienų nuo paskutinės sąlyčio su sergančiuoju COVID-19 liga dienos nedalyvauti neformaliojo švietimo ar kitose veiklose, jei jose dalyvauja kitos ugdymo įstaigos vaikai, taip pat tokiems asmenims nerekomenduojama dalyvauti renginiuose, kitose žmonių susibūrimo vietose, rekomenduojama apriboti asmenų, su kuriais bendraujama, skaičių. Bendraujant su kitais asmenimis, tokie mokiniai turi dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones, laikytis saugaus atstumo ir kitų bendrųjų COVID-19 ligos prevencijos priemonių.

Nustačius COVID-19 atvejį, vykdant profesinį mokymą ar aukštojo mokslo studijas, izoliuojamas asmuo, kuriam patvirtinta koronaviruso infekcija. Visi kitiems taikoma izoliacija įprasta tvarka.

Pažymėtina, kad visais atvejais neizoliuojami pagal pilną vakcinavimo schemą paskiepyti ir persirgę asmenys.

Visais atvejais ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomus jaučiantys asmenys neturi dalyvauti ugdymo procese ir patariama atlikti PGR tyrimą.

Atkreipiame dėmesį, kad tiek 10 dienų izoliacijos trukmė, tiek naujasis algoritmas ugdymo įstaigose taikomas tik naujai izoliuojamiems asmenims, taigi, tie, kurie iki teisės akto įsigaliojimo jau yra izoliacijoje po kontakto ugdymo įstaigoje, tęsti ugdymo proceso testuojantis negalės, tačiau galės susitrumpinti izoliacijos terminą pagal naują tvarką.

Naująją tvarką reglamentuojantį teisės aktą rasite ČIA.

SAM Spaudos tarnyba

2021 09 16

J. Šiugždinienė: vaikams mokyklose testuotis leidžiantys tėvai padeda stabdyti viruso plitimą

Išaugus koronaviruso atvejų skaičiui mokyklose, kuriose atliekami greitieji savikontrolės testai, švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė dėkoja šioms įstaigoms už pastangas mažinti viruso plitimą.

„Testavimas mokyklose parodė, kad jis labai svarbus ir leidžia greitai fiksuoti susirgimus ir stabdyti viruso plitimą. Raginu mokyklas, kurios dar to nedaro, prisijungti prie besitestuojančių mokyklų. Šiuo metu sergamumas auga. Visi kartu galime padaryti, kad viruso plitimą sumažintume. Būkime atsakingi ir rodykime pavyzdį kitiems taip, kaip mokytojai parodė visiems pavyzdį aktyviai skiepydamiesi“, – sakė ministrė.

 

 

Šiuo metu greitaisiais antigeno testais mokyklose testuojasi vidutiniškai 37 proc. mokinių. Deja, dalis tėvų nesutinka, kad vaikai testuotųsi. „Tikiu, kad besitestuojančių vaikų dalis augs, nes tėvai įsitikins, jog tai labai paprasta procedūra ir nekelia jokio pavojaus vaiko sveikatai. Dauguma vaikų koronavirusu perserga lengvai, tačiau dalis jų atsiduria ligoninėse, užkrečia kitus, o kuo tai gali baigtis – šiomis dienomis vėl girdime labai dažnai. Todėl nuoširdžiai dėkoju tėvams, kurie leidžia vaikams testuotis“, – sakė ministrė.

Pasigirsta teiginių, kad kai kurios mokyklos negali gauti greitųjų antigeno testų. Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL) užtikrino, kad testų yra pakankamai ir užteks visiems.

„Savivaldybės rūpinasi testų pristatymu įvertinę ugdymo įstaigų poreikius. Kai kurios mokyklos testavimą pradėjo dar prieš rugsėjo pirmąją. Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL) informavo, kad priemonių tikrai pakanka. Reikia, kad savivaldybių administracijos, surinkusios poreikį iš mokyklų, juos užsakytų“, – sakė ministrė.

Ji apgailestauja, kad mokiniams tenka kuriam laikui (nuo 10 iki 14 dienų) išeiti į izoliaciją ir mokytis nuotoliniu būdu. „To šiuo momentu negalime išvengti. Tikiuosi, kad artimiausiu laiku bus priimti sprendimai, kurie leis sumažinti mokinių izoliacijos trukmę, o tada mokiniai į klases galės grįžti anksčiau. Prašau visų supratimo ir kantrybės šiuo nelengvu laikotarpiu“, – sakė ministrė.

2021 09 10

Nuo rugsėjo 13 d. mokyklos mokinių srautus galės reguliuoti laisviau

Mokyklos, negalinčios užtikrinti kiekvienos klasės atskyrimo, galės formuoti didesnius mokinių srautus, nei buvo nustatyta iki šiol. Tokį sprendimą patvirtino sveikatos apsaugos ministras – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos vadovas, atsižvelgęs į Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos siūlymus. Sprendimas įsigalioja nuo rugsėjo 13 d.

„Siūlėme, kad būtų leista mokykloms didinti mokinių srautus, nes daug mokinių turinčios mokyklos negalėjo užtikrinti reikalaujamų srautų dydžių. Nors dabar mokyklos galės formuoti didesnius srautus, vis tik labai prašome mokyklų bendruomenių užtikrinti kuo mažesnį mokinių maišymąsi ir kuo mažesnius srautus, kad būtų išvengta ligos protrūkių“, – sako Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris Julius Lukošius.

 

 

Nuo rugsėjo 13 d. organizuojant ugdymą pagal pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas besimokantiems mokiniams (5-4G kl.), sprendimą dėl srauto dydžio galės priimti mokyklos vadovas, suderinęs jį su mokyklos taryba – nebeliks reikalavimo, jog vieną srautą sudarytų daugiausia 100 mokinių. Visgi išlieka nuostata, kad mokinių srautai mokyklose turi būti sudaryti iš kuo mažiau klasių ar grupių.

Kaip ir anksčiau, organizuojant ugdymą 5-4G kl., srautas gali būti sudaromas tik iš tos pačios klasių grupių, pvz., visų šeštokų, arba iš kelių tos pačios programos skirtingų klasių mokinių, pvz., iš šeštokų ir septintokų.

Pradinių klasių (1-4 kl.) srauto dydis nesikeičia – išlieka 100 mokinių. Tačiau jie galės būti nebūtinai tos pačios klasių grupės, pavyzdžiui, tik pirmos arba tik trečios. Esant mažiau nei 100 tos pačios klasių grupės mokinių skaičiui, galima į srautą jungti ir kitas pradines klases, pavyzdžiui 1-2 kl., 2-3 kl. ir pan. Iki šiol galiojo reikalavimas, kad pradinukų srautą sudarytų tik tos pačios klasių grupės mokiniai, pavyzdžiui, tik pirmokai, tik antrokai ir pan.

Su operacijų vadovo sprendimu „Dėl pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo organizavimo būtinų sąlygų“ galima susipažinti čia: https://bit.ly/3E1WZrb

2021 09 08

Studentai laikinai galės rečiau testuotis, visi piliečiai – laisvai keliauti viešuoju transportu

Galimybių paso neturintys mokiniai galės naudotis visu viešuoju transportu, o studentai – rečiau testuotis. Tokius pakeitimus šiandien priėmė Ministrų kabinetas.

Nuo rugsėjo 13 d. turėjo įsigalioti reikalavimas viešajame transporte turėti Galimybių pasą, tačiau  padaryta išimtis – bus galima ir be Galimybių paso naudotis visomis transporto paslaugomis. Tai ypač aktualu mokiniams nuo 16 metų, ypač vykstantiems į švietimo įstaigas, pavyzdžiui, neformaliojo švietimo mokyklas kitose gyvenamosiose vietovėse.

Nepasiskiepiję nuo COVID-19 ligos ar ja nepersirgę aukštųjų mokyklų studentai ir asmenys, besimokantys pagal tęstinio profesinio mokymo programas, norėdami dalyvauti kontaktiniuose užsiėmimuose, galės testuotis kas 7–10 dienų, t. y. nebūtinai kas 48 valandas, kaip iki šiol. Toks palengvinimas galios iki spalio 15 d. Tęstinis profesinis mokymas ir aukštojo mokslo studijos kontaktiniu būdu vyksta tik turintiesiems Galimybių pasą – kitu atveju studentai gali dalyvauti tik nuotolinėse paskaitose ir užsiėmimuose.

Taip pat nustatytas dar vienas testavimo būdas Galimybių pasui gauti – greitasis SARS-CoV-2 antigeno testas COVID-19 ligai nustatyti.

LRV inf.

2021 09 02

Pirma vakcinos doze paskiepytiems studentams – galimybė nemokamai testuotis ir dalyvauti paskaitose

Studentams, kurie nespėjo pasiskiepyti nuo COVID-19 ligos iki mokslo metų pradžios, gavo tik pirmą iš dviejų vakcinos dozių arba pasiskiepijo Janssen vakcina, bet dar neturi Galimybių paso, sudaryta galimybė dalyvauti paskaitose ir kituose kontaktinio mokymo užsiėmimuose atliekant nemokamus PGR tyrimus. Iki spalio 15 d. nemokamai tirtis galės pirma vakcinos doze pasiskiepiję aukštųjų mokyklų studentai, taip pat besimokantieji pagal tęstinio profesinio mokymo programas ir neformaliojo suaugusiųjų švietimo dalyviai.

Šioms grupėms priklausantys ir dar nepaskiepyti asmenys raginami vakcinuotis jau rugsėjo pradžioje, kad iki spalio vidurio galėtų gauti Galimybių pasą ir mokytis kontaktiniu būdu be papildomų rūpesčių. Skiepytis galima bet kuria iš keturių Lietuvoje registruotų vakcinų nuo COVID-19 ligos.

Kol įsigalios vakcinacijos Galimybių pasas, kontaktiniai aukštojo mokslo, tęstinio profesinio mokymo ir neformaliojo suaugusiųjų švietimo užsiėmimai bus leidžiami tik COVID-19 liga persirgusiems arba PGR tyrimo neigiamą atsakymą turintiems asmenims. Pirma vakcinos doze paskiepyti studentai registruotis nemokamam tyrimui galės internetu 1808.lt arba trumpuoju numeriu 1808. Nepasiskiepiję bent viena doze asmenys tyrimus turės atlikti savo lėšomis.

Studentai turės atsisiųsti tyrimo pažymą iš sveikatos portalo www.esveikata.lt ir ją pateikti mokymo įstaigoje. Pažyma galioja 48 valandas nuo ėminio paėmimo. Atlikus nemokamą tyrimą ir gavus neigiamą rezultatą Galimybių pasas formuojamas nebus.

Vyriausybės nutarimu aukštojo mokslo studijos, tęstinis profesinis mokymas ir neformalusis suaugusiųjų švietimas kontaktiniu būdu galimi tik tiems, kurie atitinka Galimybių paso reikalavimus: paskiepytiems nuo COVID-19 ligos, persirgusiems šia liga arba turintiems ne anksčiau nei prieš 48 valandas (skaičiuojant nuo ėminio paėmimo momento) atlikto PGR tyrimo neigiamą rezultatą.

Galimybių pasas po vakcinacijos įsigalioja praėjus nustatytam laikui:
• praėjus vienai savaitei nuo „Comirnaty“ ar „Spikevax“ vakcinos antrosios dozės suleidimo pagal skiepijimo schemą,
• praėjus 2 savaitėms nuo „Janssen“ vakcinos dozės suleidimo,
• praėjus 4 savaitėms, bet ne daugiau kaip 13 savaičių nuo pirmos „Vaxzevria“ vakcinos dozės suleidimo,
• po antros „Vaxzevria“ vakcinos dozės suleidimo pagal skiepijimo schemą,
• praėjus 2 savaitėms nuo „Comirnaty“, „Spikevax“, „Janssen“ ar „Vaxzevria“ vakcinos vienos dozės suleidimo asmeniui, kuris persirgo COVID-19 liga ir diagnozė buvo patvirtinta remiantis teigiamu PGR tyrimo rezultatu.


SAM Spaudos tarnybos informacija

2021 08 31

Laiškas švietimo bendruomenei

Gerbiami mokytojai, mokyklų vadovai, savivaldybių švietimo administracijų vadovai ir darbuotojai, mokiniai, tėvai ir visi, kurie rūpinatės švietimu!

Rugsėjį visi grįžtame į mokyklas. Mokyklų bendruomenės ruošiasi gyviems susitikimams klasėse. Norime, kad buvimo mokykloje, mokymosi ir bendravimo džiaugsmas tęstųsi visus metus. Tai yra mūsų visų bendras siekis ir visų atsakomybė.

Mes, pasirašiusieji šį laišką, sutariame dėl esminių principų, kuriais vadovausimės naujais mokslo metais, ir kviečiame visą švietimo bendruomenę aktyviai prisidėti prie to, kad nauji mokslo metai būtų sklandūs, o mokyklos – saugios. Tai priklauso nuo kiekvieno švietimo bendruomenės nario. Kviečiame visus susitelkti bei palaikyti vieniems kitus, kuriant palankias ir saugias sąlygas mūsų vaikams mokytis, o pedagogams – dirbti.

Pirmenybė – kontaktiniam vaikų ugdymui

Kontaktinis ugdymo būdas labiausiai atitinka vaiko interesus ir yra produktyviausias. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, savivaldybės, mokyklų bendruomenės, nevyriausybinės organizacijos ir tėvai susitelkę kartu užtikrina, kad vaikai galėtų mokytis maksimaliai saugioje ugdymosi aplinkoje, laikantis visų operacijų vadovo nustatytų saugumo priemonių. Pirmiausia tai yra valstybės ir visų ugdymo procesą organizuojančių institucijų, taip pat pagal galimybes ir tėvų atsakomybė. Mokytis kontaktiniu būdu svarbu ne tik pradinių, bet ir aukštesnių klasių mokiniams. Išskyrus kritinius atvejus, kai mokykloje ar jos dalyje atsiranda susirgimų židinys ir nustatomas infekcijų plitimą ribojantis režimas.

Tėvų pareiga yra užtikrinti, kad vaikas mokytųsi: lankytų pamokas mokykloje arba, jei klasė laikinai mokosi nuotoliniu būdu, prisijungtų prie nuotolinių pamokų. Jei mokykloje ugdymas vyksta kontaktiniu būdu ir nėra jokių objektyvių aplinkybių, dėl kurių vaikas negali mokytis klasėje, jis lanko mokyklą.

Pagalba – kiekvienam mokiniui

Mokyklose teikiama mokymosi ir emocinė pagalba kiekvienam mokiniui. Pastaroji veikla yra neatsiejama ugdymo dalis. Kiekvienas vaikas ir jo emocinė būklė pastebėta, jam padedama įveikti sunkumus. Mokytojai, švietimo pagalbos specialistai ir mokyklų administracijos skiria deramą dėmesį mokiniams, padeda įveikti nuotolinio mokymo paliktas spragas, stengiasi atliepti kiekvieno vaiko individualius poreikius ir suteikti pagalbą, kurios jam reikia. Vaikai mokykloje laukiami ir rūpestingai priimami po ilgai trukusio nuotolinio mokymo.

Pagarbą ir tarpusavio pagalbą skatinanti aplinka

Švietimo įstaigų vadovai, profesinės sąjungos, ministerija visus sprendimus, rekomendacijas priima vadovaudamiesi siekiu gerinti pedagogų darbo sąlygas, sudaryti palankią atmosferą darbo vietoje. Ypatingas dėmesys skiriamas vyresnio amžiaus mokytojams ir pradedantiems specialistams, keliant jų motyvaciją dirbti mokykloje, taip pat esant poreikiui teikiant jiems reikiamas konsultacijas.

Švietimo bendruomenė visokeriopai skatina vakcinaciją

Skiepai yra viena svarbiausių priemonių, mažinanti koronaviruso plitimą, visuomenės sergamumą, mirčių skaičių. Todėl palaikome ir skatiname pedagogų, kitų švietimo įstaigų darbuotojų, mokinių skiepijimąsi. Džiaugiamės, kad švietimo įstaigos patenka tarp institucijų, kurių darbuotojai skiepijasi ypač aktyviai.

Labai kviečiame tėvus, norinčius apsaugoti savo vaikus ir kartu padėti stabdyti viruso plitimą, skiepyti vaikus. Vakcinas vaikams nuo 12 metų skiepyti patvirtino Europos vaistų agentūra. Tai reiškia, kad jos tinkamos ir saugios. Kviečiame pasikliauti šiuolaikiniu mokslu, mokslininkais ir jų pasiekimais.

Mokiniams mokyklose sudaryta galimybė savanoriškam sveikatos patikrinimui dėl koronaviruso

Reguliarus testavimas pandemijos metu padeda išlaikyti mokyklą saugią, o vaikus – klasėse. Bendradarbiaujant savivaldybėms ir mokykloms, mokyklose sudarytos sąlygos nepasiskiepijusiems mokiniams savanoriškai atlikti sveikatos patikrinimą (testus) dėl koronaviruso. Tai padės laiku nustatyti galimus infekcijos protrūkius ir apsaugoti vaikus ir visą bendruomenę nuo susirgimų.

Bendraukime, dalykimės patirtimi, talkinkime vieni kitiems.

Padarykime viską, kad nauji mokslo metai mokyklose būtų sklandūs ir saugūs.

 

Jurgita Šiugždinienė, švietimo, mokslo ir sporto ministrė

Miša Jakobas, VDU licėjaus „Sokratus“ mokytojų mentorius

Edita Žiobienė, vaiko teisių apsaugos kontrolierė

Mindaugas Sinkevičius, Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas

Algirdas Kęstutis Rimkus,

Lietuvos savivaldybių švietimo padalinių vedėjų asociacijos valdybos pirmininkas 

Dainius Žvirdauskas,  Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos prezidentas

Aušra Burbienė, Lietuvos pradinio ugdymo mokyklų atstovų asociacijos prezidentė

Darius Mockus, Lietuvos pagrindinių mokyklų asociacijos prezidentas

Vytautas Kantauskas, Lietuvos gimnazijų asociacijos prezidentas

Judita Akromienė, Nacionalinio švietimo NVO tinklo vadovė

Karolina Pralgauskytė, Lietuvos moksleivių sąjungos prezidentė

Kęstutis Juknis, Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ pirmininkas

Aldona Kindurienė, Švietimo ir mokslo profesinės sąjungos “Solidarumas” pirmininkė

Jurgita Pocienė, Daugiavaikių šeimų asociacijos MES vadovė

Alina Martinkutė-Vorobej, Šeimų asociacijos vadovė

Arūnas Penkaitis, Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijos (pirmosios mokyklos, kurioje vaikai iš nuotolinio grįžo į kontaktinį ugdymą) Tėvų tarybos pirmininkas

 

2021 08 25

Po savaitės mokiniai grįžta į klases. Kokių saugumo sąlygų reikės laikytis mokyklose?

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija šią savaitę švietimo bendruomenei ir visuomenei pristato, kaip vyks ugdymas švietimo įstaigose naujais mokslo metais, kokių saugumo sąlygų reikės laikytis.

„Pagrindinė žinia, kurią kartojame visą laiką: ugdymas visose švietimo įstaigose vyks kontaktiniu būdu, visi mokiniai laukiami klasėse. Tikimės, kad vaikai mokyklose mokysis ir visus ateinančius mokslo metus. Labai to norime. Todėl visi, kiekvienas bendruomenės narys, padarykime tai, kas nuo mūsų priklauso, kad mokyklos būtų saugios. Skiepykimės, laikykimės saugumo sąlygų“, – sako švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.

Kontaktinis mokymas bus organizuojamas laikantis operacijų vadovo – sveikatos apsaugos ministro nustatytų saugumo reikalavimų. Griežtesni reikalavimai taikomi aukštojo mokslo studijoms, tęstiniam profesiniam mokymui (kai siekiama ne pirmos kvalifikacijos) ir neformaliam suaugusiųjų švietimui: čia kontaktiniai užsiėmimai galimi tik pasiskiepijusiems, persirgusiems arba periodiškai besitestuojantiems žmonėms.

Bendri saugumo reikalavimai švietimo įstaigoms

Atstumų laikymasis. Darželiuose užtikrinami maksimali grupių izoliacija, vaikai turi lankyti nuolatos tą pačią grupę, grupės veikla turi būti vykdoma taip, kad būtų išvengta skirtingas grupes lankančių vaikų kontakto. Pedagogai tą pačią dieną gali dirbti tik vienoje grupėje.

Bendrojo ugdymo mokyklose (1-12 kl.) reguliuojami srautai, kad būtų išvengta jų maišymosi. Mokyklose srauto dydis – 100 žmonių (kelios klasės, grupės). Pagrindinio ir vidurinio ugdymo programoje didžiausias srautas gali būti sudaromas tik iš tos pačios klasių grupės (pvz., 6-ų klasių.) mokinių arba iš ne daugiau kaip 100 tik tos pačios programos (pagrindinio arba vidurinio ugdymo) skirtingų klasių (pvz. 7–9 klasių, III–IV gimnazijos klasių ir t.t.) mokinių.

Srauto dydis profesinėje mokykloje – 150 mokinių.

Būreliuose ir kituose neformalaus švietimo užsiėmimuose, organizuojamuose uždarose erdvėse vienu metu, galės dalyvauti ne daugiau kaip 30 asmenų. Skaičius neribojamas, jei visi vaikai ir darbuotojai yra arba pasiskiepiję arba persirgę, arba nuolat testuojasi dėl COVID-19 ligos.

Kaukės. Visi švietimo įstaigų darbuotojai ir mokiniai nuo penktos klasės dėvi kaukes uždarose patalpose. Kaukių leidžiama nedėvėti vaikams, dalyvaujantiems stovyklose, mokiniams ir mokytojams, kai jie sportuoja, veiklų, kurių negalima atlikti būnant su kauke, vykdymo metu. Taip pat neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei, arba jei darbuotojas negali dėvėti kaukės dėl vykdomos veiklos pobūdžio, pvz., darbo su klausos negalią turinčiais mokiniais.  Tada rekomenduojama dėvėti veido skydelį.

Patalpos vėdinamos ir dezinfekuojamos. Dažnai liečiami paviršiai valomi ne rečiau kaip 2 kartus per dieną. Patalpos vėdinamos prieš atvykstant mokiniams, pertraukų metu, ypač jei viena bendra patalpa, pvz., valgykla, naudojasi kelios grupės viena po kitos. Jei užsiėmimams naudojamas inventorius, jis turi būti išvalomas ir dezinfekuojamas po kiekvieno panaudojimo.

Taip pat turi būti sudarytos sąlygos rankų higienai ir dezinfekcijai.

Stebima mokinių ir darbuotojų sveikata. Matuojama į švietimo įstaigą atvykstančių mokinių, darbuotojų temperatūra.  Jei vaikas ar darbuotojas turi ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių (pvz., karščiuoja (37,3 °C ir daugiau), kosti, yra pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.), jis negali dalyvauti pamokose ar dirbti.

Draudžiama į užsiėmimus atvykti asmenims, kuriems privaloma izoliacija.

Testavimas. Neįgijusiems imuniteto švietimo įstaigų darbuotojams Vyriausybės nustatyta tvarka privaloma reguliariai testuotis. Nepasiskiepiję ir nepersirgę švietimo įstaigų darbuotojai, dirbantys kontaktinį darbą, turės prieš grįždami į darbą ir vėliau periodiškai kas 7–10 dienų testuotis. 

Testai privalomi  švietimo įstaigų darbuotojams, laisviesiems mokytojams ir kitiems švietimo teikėjams. Taip pat ir visiems kitų įstaigų darbuotojams, kurie teikia valymo, maisto tiekimo ar kitas paslaugas švietimo įstaigoje ir kituose švietimo teikėjuose.  

Mokinių sveikatos patikrinimas dėl covid-19 yra savanoriškas. Tai nėra barjeras eiti į mokyklą. Ją privalo lankyti visi sveiki ir nesantys izoliacijoje vaikai. Mokykla pasirenka testavimo būdą: kaupiniai (atliekama prižiūrint sveikatos specialistui) ir greitieji antigenų testai (mokiniai atlieka savarankiškai, prižiūrint mokyklos paskirtam darbuotojui). Testuotis kaupinių metodu klasė gali, kai su tokiu būdu sutinka ne mažiau kaip 30 proc. klasės mokinių tėvų.

Ugdymo įstaigų, vykdančių ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas, grupėse ir klasėse gali būti vykdomas paviršių PGR tyrimas.

Testavimas paviršių PGR tyrimo metodu ugdymo įstaigose turėtų būti vykdomas kas 14 dienų, ėminiai kaupiniams imami kas 4-7 dienas, o savikontrolės tyrimas atliekamas kas 3–5 dienas.

Imunitetą turintiems  – pasiskiepijusiems ar persirgusiems mokiniams – testuotis nereikia.

Skiepijamas. Jis rekomenduojamas visiems švietimo įstaigų darbuotojams, kurie nėra persirgę, taip pat mokiniams nuo 12 metų ir studentams.

Švietimo įstaigų darbuotojai aktyviai skiepijasi: pilnai pasiskiepiję 75 proc. švietimo įstaigų darbuotojų, 5 proc. – vienu skiepu.

Taip pat jau pasiskiepijo beveik kas ketvirtas (24 proc.) 12-15 metų vaikas, 16-24 metų amžiaus grupėje pasiskiepijo 60 proc. gyventojų.

Rugsėjo 1 – osios šventė. Ją rengiant mokyklose galioja tie patys saugumo reikalavimai, kaip ir visiems viešiems renginiams.

Atviroje erdvėje vykstančių renginių dalyvių skaičius neribojamas. Tačiau jei šventėje lauke dalyvauja daugiau kaip 500 žmonių, juos reikia skirstyti į sektorius, kad srautai nesimaišytų.

Jei šventė organizuojama patalpoje, joje be srautų skirstymo gali dalyvauti iki 500 žmonių, tačiau negalima užpildyti daugiau kaip 75 proc. patalpoje esančių sėdimų vietų (jei dalyviai turi galimybių pasus, šis reikalavimas netaikomas).

Viduje vykstančios šventės metu apsaugines kaukes dėvėti privaloma. Jei šventė vyksta lauke – kaukes dėvėti rekomenduojama, jei tarp dalyvių neišlaikomas 2 metrų atstumas.

Jei vaikas suserga, nebūtinai izoliuojasi visa klasė

Jei klasėje vienas ar keli vaikai užsikrės koronaviruso infekcija, nebūtinai visiems teks izoliuotis. Epidemiologai bendraus su ugdymo įstaiga ir aiškinsis, kokie asmenys turėjo sąlytį su užsikrėtusiuoju ir koks buvo sąlyčio pobūdis. Bus nustatomi didelį ir mažą sąlytį turėję žmonės – bendraklasiai arba pedagogai. Specialistai kiekvieną atvejį vertina individualiai. Jei ugdymo įstaiga gerai valdo srautus, laikosi atstumų, dėvi kaukes, deramai laikosi rankų higienos, izoliavimosi atvejai retesni – tai parodė praėjusiųjų mokslo metų patirtis.

Nustačius, kad rizika buvo aukšta, izoliuotis reikia keturiolika dienų nuo paskutinės sąlyčio dienos. Norint susitrumpinti izoliacijos laiką, septintą izoliacijos dieną reikia atlikti PGR tyrimą. Gavus neigiamą testo atsakymą, izoliacija gali būti nutraukiama po dešimtos dienos.

Nuotolinis mokymas – tik esant itin sudėtingai situacijai

Atskiru Vyriausybės sprendimu, įvertinus pandeminę situaciją, išbandžius visas kitas pandemijos valdymo priemones, mokyklose gali būti  pereinama prie nuotolinio mokymo. Tačiau net ir esant blogiausiam scenarijui, nuotolinis ugdymas nebūtų taikomas ikimokykliniame ir pradiniame ugdyme ir  abiturientams (abiturientams – nuo vasario 1 d.).

 

Aktuali informacija apie švietimo įstaigų darbą pandemijos sąlygomis skelbiama svetainėje www.mokyklabecovid.lt.

2021 08 11

Taikant saugumo priemones rugsėjį mokiniai mokysis klasėse

Šiandien Vyriausybė patvirtino nutarimo „Dėl valstybės lygio ekstremaliosios situacijos paskelbimo“ pakeitimus, kurie svarbūs ir švietimo įstaigoms. Savivaldybių administracijoms išsiųsta detali informacija su scenarijais, kaip rugsėjį bus organizuojamas ugdymo procesas, o ketvirtadienį tai bus aptarta per susitikimą su savivaldybių administracijų vadovais.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ir Sveikatos apsaugos ministerija sutarė, kad ikimokyklinis, priešmokyklinis ir pradinis, pagrindinis, vidurinio ugdymas ir pirminis profesinis mokymas vyks kontaktiniu būdu, laikantis patvirtintų saugumo priemonių.  

Visose mokyklose bus sudarytos sąlygos mokiniams savanoriškai testuotis, mokiniai skatinami reguliariai tikrintis sveikatą.

Esant itin sudėtingai situacijai, Vyriausybė gali svarstyti priimti sprendimą pagrindinį, vidurinį ugdymą ir pirminį profesinį mokymą leisti vykdyti kontaktiniu būdu tik tuo atveju, jei klasė būtų imunizuota (bus pakankamai daug persirgusių ir/ar paskiepytų mokinių) arba reguliariai testuojasi.

 „Stebėdama ir vertindama situaciją Vyriausybė atskirai spręs, kokiu atveju galėtų įsijungti griežtesnis scenarijus. Tokį sprendimą Vyriausybė priimtų įvertinusi ne vieną kriterijų. Covid-19 ligoniams skirtų 300 lovų užimtumo rodiklis, kuris galės būti taikomas kitų veiklų ribojimui, nebus lemiamas darželių ir bendrojo ugdymo mokyklų, neformaliojo vaikų švietimo veikloms. Svarbu užtikrinti, kad visų vaikų sugrįžimas į mokyklas būtų kuo saugesnis tiek jiems, tiek jų šeimoms. Todėl raginame visus savanoriškai testuotis ir skiepytis“, – sakė Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris Julius Lukošius.

Net ir esant sudėtingai pandeminei situacijai, abiturientai nuo 2022 metų vasario mokytųsi klasėse. Iki vasario jiems galiotų tos pačios sąlygos, kaip ir pagrindinio, vidurinio ugdymo klasių bei pirminio profesinio mokymo programų mokiniams. Tikimasi, kad iki vasario dauguma abiturientų bus pasiskiepiję. Nepadariusiems to, bus rekomenduojama reguliariai testuotis.

Tęstinio profesinio mokymo mokiniams, aukštųjų mokyklų studentams, suaugusiųjų neformaliojo švietimo dalyviams ugdymas kontaktiniu būdu galimas tik tiems, kurie yra pasiskiepiję, persirgę arba reguliariai testuojasi.

Neformaliojo vaikų švietimo veiklos uždarose vietose, laikantis nustatytų saugumo sąlygų, vyks kontaktiniu būdu, kai grupėje iki 30 vaikų. Jei vaikų daugiau – galės dalyvauti tik pasiskiepiję, persirgę arba reguliariai besitestuojantys.

Švietimo įstaigų darbuotojų turės tikrintis sveikatą (atlikti testus) Vyriausybės nustatyta tvarka. Pasiskiepijusiems ar persirgusiems darbuotojams testavimas neprivalomas. Šiuo metu pagal pilną schemą jau yra pasiskiepiję daugiau kaip 73 proc. švietimo įstaigų darbuotojų.

Švietimo įstaigų veiklos apribojimai gali būti įvedami tiek konkrečios mokyklos, tiek savivaldybės, tiek nacionaliniu lygiu.

Kas atsitiks, jei mokinys suserga? Kaip ir kitų ligų atveju, praleistos pamokos yra pateisinamos. Jeigu būtų prognozuojama, jog gydymas užtruks daugiau nei mėnesį, gydytojų konsultacinė komisija galėtų svarstyti sprendimą dėl ugdymo namuose.  Jeigu mokinys privalomai izoliuojasi, jam turės būti užtikrinamas ugdymas  nuotoliniu būdu mokyklos nustatyta tvarka, bet ne ilgiau nei nustatytas izoliavimosi laikotarpis. Jei yra galimybė, mokinys gali būti nuotoliniu būdu pajungiamas prie kontaktiniu būdu vykstančio ugdymo (organizuojamas klasės hibridinis ugdymas).

Jeigu mokytojui tenka privalomai izoliuotis, mokiniams turės būti užtikrinamas nenutrūkstamas ugdymo procesas, mokyklai priimant individualų sprendimą (atitinkama klasė ar klasės pereina į nuotolinį mokymą, paskiriamas pavaduojantis mokytojas, mokytojas prisijungia per nuotolį arba taikomi kiti galimi sprendimo būdai).

Mokyklos turės laikytis saugaus ugdymo organizavimo principų:

  1. Mokiniai, Vyriausybės nustatyta tvarka, nepriklausomai nuo epideminės situacijos lygio, galėtų savanoriškai testuotis vienu iš pasirinktų būdų (kaupiniai, antigenai ar savikontrolė).
  2. Neįgijusiems imuniteto darbuotojams Vyriausybės nustatyta tvarka privaloma reguliariai testuotis.
  3. Rekomenduoti mokiniams nuo 12 metų bei mokytojams savanoriškai skiepytis.
  4. Pagal valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytas sąlygas:
  • laikytis socialinės distancijos, klasių, grupių, srautų nesimaišymo;
  • vėdinti ir dezinfekuoti patalpas;
  • patalpose, vežant mokinius autobusais laikytis kaukių dėvėjimo rekomendacijų.

 

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Komunikacijos skyrius
El. paštas info@smm.lt

2021 12 17

SAM rekomenduoja nerengti šventinių vakarėlių ugdymo įstaigose

Visi laukiame gražiausių metų švenčių. Vis dėlto blogėjant epidemiologinei situacijai ir atsiradus naujai COVID-19 viruso Omikron atmainai, plintančiai 3–5 kartus sparčiau nei kitos atmainos, šventės gali tapti rizikos ir pavojaus šaltiniu – padidėjęs susibūrimų skaičius sudaro palankesnes sąlygas COVID-19 viruso plitimui.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), siekdama riboti koronaviruso plitimą visuomenėje, teikia rekomendacijas, kaip reikėtų elgtis šventiniu laikotarpiu.

Svarbiausia rekomendacija – visiems, kurie dar nepasiskiepijo – skiepytis. Lietuvoje vaikai jau skiepijami nuo 5-erių metų amžiaus. 5–11 metų vaikai skiepijami mažesnio tūrio „Comirnaty“ vakcina.

SAM rekomenduoja nerengti šventinių vakarėlių ugdymo įstaigose. Vakarėlius patariama organizuoti nuotoliniu būdu arba lauke. Tokios rekomendacijos teikiamos, nes kai kuriose šalyse Omikron atmainos protrūkiai registruoti būtent po šventinių vakarėlių uždarose erdvėse, kurių metu šia atmaina užsikrėtė didžioji dalis šventės dalyvių.

Taip pat rekomenduojama vengti masinių žmonių susibūrimo vietų tiek atvirose, tiek uždarose erdvėse. Jei to išvengti neįmanoma, uždarose erdvėse privaloma dėvėti medicinines kaukes ar respiratorius, kurie priglunda prie veido ir visiškai dengia nosį ir burną. Kaukes rekomenduojama dėvėti ir atvirose viešose vietose, kur neįmanoma išlaikyti saugaus, ne mažesnio nei 2 metrų atstumo nuo aplinkinių.

Žmonių susibūrimo vietose, renginiuose, šventėse, vakarėliuose ir pan. draudžiama dalyvauti žmonėms:

•    kuriems privaloma izoliacija, izoliavimo laikotarpiu;

•    turintiems ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių (karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.);

•    gavus teigiamą greitojo savikontrolės testo rezultatą (registruotis PGR tyrimui atlikti).

2021 12 09

Tėvai jau gali registruoti savo 5–11 metų amžiaus vaikus vakcinacijai nuo COVID-19 ligos

Nuo gruodžio 9 d. vakcinacijai nuo COVID-19 ligos gali būti registruojami ir 5–11 metų vaikai. Pradėti skiepyti planuojama nuo gruodžio 15–16 d.

Tėvai (įtėviai), globėjai arba rūpintojai registruoti vaikus vakcinacijai gali įprastu būdu – internetu www.koronastop.lt arba trumpuoju numeriu 1808. Vienas iš minėtų asmenų taip pat turės lydėti vaiką į vakcinacijos vietą ir atvykus pateikti savo ir vaiko asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus. Atvykimas yra traktuojamas kaip sutikimas skiepytis, todėl sutikimo pažymos pildyti nereikės.

5–11 metų amžiaus vaikai bus skiepijami specialiai šiai amžiaus grupei skirta mažesnio tūrio „Comirnaty“ vakcina (gamintojas „BioNTech ir Pfizer“). Vakcina jaunesniems vaikams turės 10 mikrogramų COVID-19 mRNR (veikliosios medžiagos), vaikui bus suleidžiama 0,2 ml tūrio vakcinos dozė. 12 metų ir vyresniems gyventojams skirtose „Comirnaty“ vakcinose yra 30 mikrogramų COVID-19 mRNR, o vienos dozės tūris sudaro 0,3 ml.

Įvertinusi klinikinių tyrimų duomenis, Europos vaistų agentūra rekomendavo skiepyti 5–11 metų vaikus „Comirnaty“ vakcina, nes ji veiksmingai apsaugo šio amžiaus vaikus nuo COVID-19 ligos.

Tiek suaugusieji, tiek vaikai yra skiepijami į žasto raumenį, tarp pirmosios ir antrosios vakcinos dozių daroma bent 21 dienos pertrauka.

SAM Komunikacijos skyrius

2021 12 05

Mokymuose supažindinama su hibridinėms pamokoms skirtos įrangos galimybėmis

Nuo lapkričio 12 d. iki šių metų pabaigos mokyklų bendruomenėms organizuojami nuotoliniai mokymai, kuriuose pristatoma hibridiniam mokymui skirta įranga.

Hibridinis mokymas naudojamas tais atvejais, kai mokiniai dėl izoliacijos ar ligos negali mokytis kartu su bendraamžiais klasėje ir prie pamokos jungiasi iš namų.

Nacionalinė švietimo agentūra įsigijo per 1800 hibridinės įrangos komplektų, kurie jau pasiekė savivaldybes, o artimiausiu metu – ir mokyklas. Mokymuose  demonstruojamas „Swivl“ robotas, „Samsung“ planšetinis kompiuteris bei kiti hibridiniam mokymui naudojami  priedai. Specialistai supažindina su galimybe organizuoti tiek hibridinį, tiek nuotolinį ugdymą naudojant platformą „Teams by Swivl“ ir kitas vaizdo pokalbių programas. Per praktinius užsiėmimus įrangą išbando patys mokymų dalyviai.

Mokymų programa akredituota, norintiems išduodami kvalifikacijos tobulinimo pažymėjimai.

Visa mokymų metodinė medžiaga pateikiama interneto tinklalapyje Emokykla.lt.

ŠMSM Komunikacijos skyrius

2021 11 30

Nuo gruodžio 1 d. mokyklose kaukes turi dėvėti ir pradinukai

Sveikatos apsaugos ministro-operacijų vadovo sprendimu, nuo gruodžio 1 d. švietimo įstaigose medicinines kaukes turi dėvėti ir pradinių klasių mokiniai. Jei tėvai neaprūpina vaiko tinkamomis kaukėmis, jas turėtų suteikti mokykla.

„Visi norime, kad mūsų vaikai būtų saugūs. Teisingai dėvimos kaukės sumažina riziką užsikrėsti COVID-19 ir suaugusiems, ir vaikams. Vienintelė sąlyga – ir tėvai, ir mokytojai, bent jau pirmosiomis kaukių dėvėjimo dienomis vaikams turėtų priminti, kaip teisingai jas dėvėti“, – sako švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris Julius Lukošius.

Kaip numatyta operacijų vadovo sprendime, nuo gruodžio 1 d. visi vyresni nei 6 metų asmenys švietimo įstaigoje uždarose patalpose turi dėvėti medicinines veido kaukes arba respiratorius, kurie priglunda prie veido ir visiškai dengia nosį ir burną. Kaukių dėvėti nereikia, kai vaikai sportuoja ar dalyvauja veiklose, kurių negalima atlikti būnant su kauke. Taip pat negalios paliestiems mokiniams, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei. Jiems sveikatos specialistai rekomenduoja nešioti veido skydelį.

Mokykloms pradinukams tinkamo dydžio kaukėmis padės apsirūpinti savivaldybės. Savivaldybės prašymus kompensuoti išlaidas vaikiškoms medicininėms kaukėms teikia Finansų ministerijai ta pačia tvarka, kaip ir kitas su COVID-19 valdymu susijusias išlaidas.

Sveikatos priežiūros specialistai taip pat atkreipia dėmesį, jog labai svarbu vaikus mokyti ir kitų higienos įpročių – gerai plautis rankas su muilu, neliesti kaukės, netrinti akyčių neplautomis rankomis.

ŠMSM Komunikacijos skyrius

2021 11 17

Pasiskiepiję mokytojai galės testuotis mokyklose kartu su mokiniais

Sveikatos apsaugos ministerija paskelbė, kad siekiant mažinti užsikrėtimų COVID-19 skaičių, nuo lapkričio 17 d. izoliacija privaloma ir pasiskiepijusiems žmonėms, turėjusiems kontaktą su sergančiuoju COVID-19.

Pasiskiepijusiems seniau nei prieš 120 dienų ir dar neturintiems trečiosios sustiprinančiosios vakcinos dozės, izoliuotis reikės tol, kol bus gautas neigiamas PGR tyrimo atsakymas. PGR tyrimas atliekamas ne anksčiau nei 3-ią dieną nuo kontakto.

Išimtis taikoma ugdymo įstaigų darbuotojams.

Ugdymo įstaigų darbuotojams, kurie pasiskiepijo seniau nei prieš 120 dienų ir dar nėra pasiskiepiję sustiprinančiąja doze, izoliuotis nereikės, jei testuosis savikontrolės greitaisiais antigeno testais pagal ugdymo įstaigoms nustatytą algoritmą. 

Ugdymo įstaigų darbuotojams, kurie yra pasiskiepiję mažiau nei prieš 120 dienų ar yra pasiskiepiję sustiprinančiąja doze bei persirgusiems, izoliuotis nereikės, tačiau jiems rekomenduojama testuotis kartu su kitais sąlytį turėjusiais asmenimis. 

Skiepytiems ir persirgusiems mokiniams izoliacijos taisyklės išlieka tos pačios – izoliuotis nereikia, bet rekomenduojama testuotis su kitais vaikais (išskyrus persirgusiuosius prieš mažiau nei 90 dienų).

ŠMSM Komunikacijos skyrius

2021 11 08

Rekomendacijos mokinių fizinio aktyvumo veikloms pandemijos metu

Fizinis aktyvumas yra vienas svarbiausių dedamųjų, užtikrinančių ir suaugusiųjų, ir vaikų gerą fizinę ir emocinę savijautą. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos specialistai parengė rekomendacijas, kaip COVID-19 pandemijos metu mokiniams judėti saugiai.

Pirmiausia, sportuojant rekomenduojama naudotis asmeniniu inventoriumi bei apranga, o kai tai neįmanoma, ir inventoriumi, prietaisais naudojasi daugiau kaip vienas mokinys, jie turi būti valomi ir dezinfekuojami po kiekvieno panaudojimo. Taip pat turi būti dezinfekuojami ir dažnai liečiami bendro naudojimo patalpų paviršiai – durų rankenos, turėklai ir pan., užtikrinamas tinkamas patalpų vėdinimas.

Vyresniems nei 6-erių metų vaikams kaukes privaloma dėvėti visose bendrose uždarose erdvėse: rūbinėse, tualetuose, poilsio kambariuose, bendraujant su kitų vaikų tėvais, mokytojais ir treneriais. Kaukes reikia dėvėti ir tada, kai veiklos nėra intensyvios, – šaškių, šachmatų, šaudymo iš lanko, smiginio ir panašių sportinių veiklų metu. Veido kaukė turi uždengti burną ir nosį, jos nereikėtų liesti ar judinti rankomis. Drėgną kaukę reikia nedelsiant pakeisti nauja, panaudotą kaukę išmesti, o po to dezinfekuoti rankas.

Atliekant intensyvius, jėgos reikalaujančius, energingus pratimus (pvz., bėgant, šokant, kilnojant svorius ir pan.) kaukių dėvėti nereikia, tačiau būtina stengtis išlaikyti kiek įmanoma didesnius atstumus tarp sportuojančiųjų.

Draudžiama mokiniams dalintis rankšluosčiais, vandens buteliukais, apranga.

Patartina kuo labiau sumažinti tiesioginį kontaktą su veiklose dalyvaujančiais kitais vaikais, mokytojais, treneriais, teisėjais – vengti rankų paspaudimų, apsikabinimų, o varžybas, rungtynes ar kitus renginius rekomenduojama organizuoti be žiūrovų.

Neformaliojo vaikų švietimo grupę gali sudaryti vaikai iš skirtingų klasių (pvz., paralelių) arba skirtingų mokyklų. Tačiau, siekiant valdyti COVID-19 ligos plitimo riziką, jau suformuotos grupės veikla turi būti organizuojama laikantis grupių izoliacijos principo: turi būti užtikrinama, kad vaikai nuolatos dalyvautų tos pačios grupės veiklose, užsiėmimai vykdomi taip, kad būtų išvengta skirtingų grupių vaikų kontakto. Kad vaikų iš skirtingų grupių kontaktų būtų kuo mažiau, rekomenduojama neorganizuoti varžybų, kuriose susitinka skirtingų mokyklų, būrelių mokiniai.

Pandemijai tebesitęsiant mokiniams, kaip ir suaugusiesiems, rekomenduojama dažniau rinktis žemo užsikrėtimo rizikos lygiui priskiriamas fizinio aktyvumo veiklas ar sporto šakas. Tokiomis laikomos individualios sporto šakos, arba tos, tarp kurių dalyvių įmanoma išlaikyti 2 metrų ir didesnį atstumą, arba jos gali būti vykdomos atvirose erdvėse. Tai galėtų būti: vaikščiojimas, bėgimas, dviračių sportas, alpinizmas, žirginis sportas, golfas, lauko tenisas, stalo tenisas, buriavimas, irklavimas bei baidarių ir kanojų irklavimas (vienviete), plaukimas, sportinė ir meninė gimnastika, sunkioji atletika, orientavimosi sportas, lengvoji atletika, badmintonas, regbis, beisbolas, futbolas, tinklinis, žolės riedulys ir kitos komandinės sporto šakos atvirose erdvėse, biatlonas, slidinėjimas, važinėjimas riedučiais, riedlentėmis ir pan.

Vidutinio užsikrėtimo rizikos lygiui yra priskiriamos dauguma komandinių sporto šakų, kurios sportuojamos uždarose patalpose, pvz., ledo ritulys, tinklinis, krepšinis, futbolas, grindų riedulys, fechtavimas, sportiniai šokiai ir pan.

Aukšto užsikrėtimo rizikos lygiui priskiriamos visos kontaktinės sporto šakos – boksas, dziudo, imtynės, karatė, sambo ir pan. Šių sporto šakų treneriams patariama paskatinti vaikus šiuo metu labiau sutelkti dėmesį į individualių įgūdžių ugdymą, išlaikyti bent 2 m atstumą tarp sportuojančiųjų. Jei to užtikrinti neįmanoma, rekomenduojama paskirstyti sportininkus mažomis nuolatinėmis grupelėmis.

Galiausiai, nepriklausomai nuo sporto šakai priskiriamo užsikrėtimo rizikos lygio, rekomenduojama fizinio ugdymo pamokas ir fiziškai aktyvias neformaliojo švietimo veiklas kuo dažniau vykdyti atvirose erdvėse – sporto aikštynuose, parkuose, miškuose.


ŠMSM Komunikacijos skyrius

2021 10 27

Mokinių atostogos: besitestuojantys gaus testų į namus, neformalus ugdymas bus ribojamas lapkričio 3–9 dienomis

Kaip ir buvo skelbta, rudens atostogų metu neformalusis vaikų ugdymas galės būti organizuojamas tik nuotoliniu būdu. Jeigu to nebus galima užtikrinti, lapkričio 3-9 dienomis neformaliojo ugdymo veiklos bus stabdomos. Stabdoma ir vaikų rudens stovyklų veikla.

Neformalusis vaikų švietimas (NVŠ), išskyrus ikimokyklinį ir priešmokyklinį ugdymą, bus vykdomas nuotoliniu būdu arba stabdomas lapkričio 3-9 dienomis.

Jei nuotoliniu būdu neįmanoma organizuoti užsiėmimų, jų tvarkaraščius siūloma pakoreguoti ir veiklas perkelti ir vykdyti intensyvesniu grafiku po mokinių atostogų.

Lapkričio 3–9 dienomis bus stabdoma ir vaikų rudens stovyklų veikla. Jei stovyklų organizatoriai stovyklas organizuoja, naudodami savivaldybių ar valstybės biudžeto lėšas (pvz., yra laimėję projektų finansavimo konkursą) ir jau yra patyrę išlaidų, savivaldybių administracijoms siūloma šias išlaidas stovyklų organizatoriams apmokėti.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija įvertino tai, kad dalis privačių teikėjų dėl NVŠ veiklų stabdymo nebegalės organizuoti stovyklų. Ministerija planuoja organizuojant 2022 m. stovyklų finansavimo konkursą patikslinti šiuo metu galiojančią vaikų vasaros stovyklų finansavimo ir organizavimo tvarką ir joje numatyti papildomų atrankos balų skyrimą teikėjams, kurie negalėjo įvykdyti suplanuotų stovyklų šį rudenį.

Mokinių atostogos prasidės lapkričio 3 d., į mokyklas jie grįš lapkričio 10 d.

Atostogos prailgintos dviem dienomis, kad po Vėlinių mokiniai grįžtų į klases praėjus inkubaciniam Covid-19 virusinės ligos laikotarpiui, t.y. septynioms dienoms. Šie sprendimai priimti reaguojant į prastėjančią situaciją šalyje. Per šventines dienas padaugėja susitikimų, žmonės lankosi pas gimines, tuomet auga ir užsikrėtimo tikimybė. Ministerija prašo tėvų sąmoningumo ir pasirūpinti, kad vaikai vengtų nereikalingų susibūrimų.

Savivaldybių administracijos ir mokyklos pasirūpins, kad vaikai gautų po 2 greituosius antigenų savikontrolės testus ir galėtų juos atlikti namuose savarankiškai ar padedami tėvų pagal įprastą testavimo mokykloje grafiką. Sugrįžę į mokyklas vaikai taip pat atliks testus.

Tai padės laiku pastebėti ligą ir stabdyti galimą jos plitimą ir pasiekti, kad atostogų metu mokiniai jaustųsi saugiau ir nebūtų prarastas mokyklose pasiektas testavimo įdirbis.

Per savaitę po švenčių, kurią mokiniai ir mokytojai praleis ne mokyklose, galimo užsikrėtimo atveju išryškės simptomai, tokiu būdu viruso plitimas bus lokalizuotas vienoje šeimoje, neperneštas į mokyklas ir nepaskleistas daugelyje šeimos ūkių.

ŠMSM Komunikacijos skyrius

2021 10 20

Mokinių rudens atostogos ilgės dviem dienomis

Visiems mokiniams dviem dienomis pratęsiamos rudens atostogos: tiek, kad po Vėlinių būtų grįžtama į klases praėjus inkubaciniam Covid-19 virusinės ligos laikotarpiui, t.y. septynioms dienoms.

Mokinių atostogos prasidės lapkričio 3 d., į mokyklas jie grįš lapkričio 10 d. Anksčiau grįžimas buvo numatytas lapkričio 8 d.

Matant blogėjančią situaciją šalyje, rekomenduojama vengti kontaktų, tačiau paprastai per šventines dienas padaugėja susitikimų, žmonės lankosi pas gimines, tuomet auga ir užsikrėtimo tikimybė. Ministerija prašo tėvų sąmoningumo ir pasirūpinti, kad vaikai vengtų nebūtinų susibūrimų.

Per savaitę po švenčių, kurią mokiniai ir mokytojai praleis ne mokyklose, galimo užsikrėtimo atveju išryškės simptomai, tokiu būdu viruso plitimas bus lokalizuotas vienoje šeimoje, neperneštas į mokyklas ir nepaskleistas daugelyje šeimos ūkių.

„Dėl mokinių atostogų pratęsimo tarėmės su epidemiologais, sveikatos specialistais, psichologais. Norime, kad kuo mažiau nukentėtų mokymas ir kartu apsaugotume mokyklas nuo viruso sklaidos. Todėl priėmėme optimaliausią sprendimą”, – sako švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.

1–12 klasių mokiniams prieš atostogas bus išdalinti greitieji antigenų savikontrolės testai ir mokiniai galės testus atlikti namuose pagal įprastą testavimo mokykloje grafiką.

Tai padės laiku pastebėti ligą ir stabdyti galimą jos plitimą ir pasiekti, kad atostogų metu mokiniai jaustųsi saugiau ir nebūtų prarastas mokyklose pasiektas testavimo įdirbis.

Apribojant kontaktų skaičių tarp daugelio skirtingų šeimų ūkių, neformalusis vaikų ugdymas dvi pirmąsias lapkričio savaites, nuo 3 d. iki 12 d., vyks tik nuotoliniu būdu. Jeigu to nebus galima užtikrinti, jis neformaliojo ugdymo veiklos šiam laikotarpiui bus stabdomos.

 

ŠMSM Komunikacijos skyrius

2021 10 19

Skiepytis sustiprinančiąja doze kviečiami visi pilnamečiai gyventojai

Nuo spalio 19 dienos visi 18 metų ir vyresni gyventojai, kurie buvo paskiepyti nuo COVID-19 ligos anksčiau nei prieš 180 dienų, kviečiami sustiprinti imunitetą dar viena vakcinos doze.

Toks sprendimas priimtas atsižvelgus į vakcinų suformuoto imuniteto trukmės tyrimus, Europos vaistų agentūros ir Lietuvos ekspertų rekomendacijas. Skiepijimo tvarkos pakeitimai įtvirtinti sveikatos apsaugos ministro įsakymu, kurį rasite ČIA.

Registruotis sustiprinančiajai vakcinos dozei galima įprastu būdu: internetu www.koronastop.lt arba Karštosios linijos trumpuoju telefono numeriu 1808. Vakcinuotis taip pat galima pas šeimos gydytoją. Norėdami sužinoti, ar jų asmens sveikatos priežiūros įstaiga vykdo skiepijimą nuo COVID-19 ligos, gyventojai turėtų kreiptis į įstaigos registratūrą.

„Comirnaty“, „Spikevax“ arba „Vaxzevria“ vakcinomis paskiepyti gyventojai revakcinuojami tik „Comirnaty“ vakcina, o „Janssen“ vakcina paskiepyti asmenys sustiprinančiajai dozei gali pasirinkti „Janssen“ arba „Comirnaty“ vakciną.

12 metų ir vyresniems pacientams, kurie serga lėtinėmis imunitetą silpninančiomis ligomis arba kuriems taikomas gydymas imuninę sistemą slopinančiais vaistiniais preparatais, gydytojo sprendimu sustiprinančioji „Comirnaty“ vakcinos dozė gali būti skiriama anksčiau, t.y. praėjus ne mažiau kaip 28 dienoms nuo antrosios COVID-19 vakcinos dozės suleidimo dienos.

Šiuo metu laukiama daugiau duomenų dėl „Spikevax“ vakcinos naudojimo revakcinacijai ir išvadų dėl gamintojo siūlymo sustiprinančiajai dozei naudoti tik pusę įprastos vakcinos dozės veikliosios medžiagos.

SAM Spaudos tarnyba

2021 10 12

Ugdymo įstaigos galės spręsti, kada sustabdyti kontaktinį ugdymą dėl infekcijos išplitimo rizikos

Nuo šiol priešmokyklinio ir bendrojo ugdymo programas įgyvendinančios įstaigos galės skelbti infekcijų plitimą ribojantį režimą (IPRR), užtikrinantį, kad mokiniai nedalyvautų ugdymo procese kasdieniu (kontaktiniu) mokymo proceso organizavimo būdu. Naująją tvarką apibrėžia Sveikatos apsaugos ministerijos kartu su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija parengti pagrindiniai kriterijai, atsižvelgiant į COVID-19 ligos atvejų ir protrūkių skaičiaus didėjimą vaikų ugdymo įstaigose, taip pat į prasidedantį gripo sezoną, kurio metu stebimas sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) pakilimas.

Ir iki šiol, esant paskelbtai gripo epidemijai savivaldybėje, IPRR buvo skelbiamas ugdymo įstaigose ar ugdymo įstaigų dalyje, pasiekus tam tikrą sergamumo gripu ir ŪVKTI ugdymo įstaigoje lygį. Naujoje tvarkoje kriterijai nustatyti, vertinant tiek COVID-19 ligos, tiek gripo ir ŪVKTI situaciją.

 IPRR skelbimo tikslas – suvaldyti COVID-19 ligos atvejų, taip pat gripo ir kitų ŪVKTI plitimą ugdymo įstaigoje ar jos dalyje, nutraukiant kontaktinį ugdymą ir mažinant užsikrėtimo tikimybę vaikams ir ugdymo įstaigos darbuotojams. Jei situacija ugdymo įstaigoje ar jos dalyje atitinka nustatytus kriterijus, IPRR gali skelbti ugdymo įstaigos vadovas. Galimybė skelbti IPRR išlieka ir kitais atvejais, neatitinkančiais nustatytų kriterijų, jei ugdymo įstaigos prašymu Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) patvirtina poreikį tą daryti.

 

IPRR gali būti skelbiamas ne trumpesniam kaip 7 dienų ir ne ilgesniam kaip 14 dienų laikotarpiui. Ugdymo įstaigoje paskelbus IPRR, tėvai, įtėviai, budintys globotojai ar seneliai gali gauti nedarbingumo pažymėjimą vaiko iki 8 metų amžiaus, bet ne ilgiau kaip iki jo ugdymo pagal pradinio ugdymo programą pradžios, ar pagal pradinio ugdymo programą ugdomo vaiko, ar pagal bendrojo arba specialiojo ugdymo programą besimokančio neįgalaus asmens priežiūrai.

 

Kriterijai, kuriems esant ugdymo įstaigos gali skelbti IPRR:

 

  1. Ugdymo įstaigos ar atskiro srauto lygmeniu, kai:
  • daugiau kaip 20 proc. mokinių ugdymo įstaigoje arba atskirame sraute:

– nustatomas teigiamas savikontrolės greitojo antigeno testo dėl COVID-19 ligos rezultatas

– arba patvirtinama COVID-19 liga, gripas ar ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos (ŪVKTI)

– arba pasireiškė ŪVKTI požymiai, pavyzdžiui, karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.,

  • tokie atvejai nustatomi ne mažiau kaip dviejuose trečdaliuose klasių ar grupių ugdymo įstaigoje arba atskirame sraute.
  1. 2. Klasės (grupės) lygmeniu:

– kai klasėje ar grupėje mokiniai yra testuojami savikontrolės greitaisiais antigeno testais jų neizoliuojant po turėto sąlyčio su sergančiuoju COVID-19 liga, ir nuo pirmo COVID-19 ligos atvejo nustatymo 10 dienų laikotarpiu PGR metodu koronaviruso infekcija patvirtinama 5 ir daugiau mokinių klasėje ar grupėje ir atvejų užsikrėtimo aplinkybės siejamos su ugdymo įstaiga;

– kai bent trečdaliui klasės ar grupės mokinių nustatomas teigiamas savikontrolės greitojo antigeno testo dėl COVID-19 ligos rezultatas arba patvirtinama koronaviruso infekcija, gripas ar ŪVKTI, įskaitant mokinius, kuriems pasireiškė ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymiai, pavyzdžiui, karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.

 

Atkreipiame dėmesį, kad dėl didelės rizikos sąlyčio su patvirtintu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju izoliuotų asmenų skaičius į IPRR skelbimo kriterijus nėra įtrauktas, nes ugdymo įstaigose sudaryta galimybė ne izoliuotis, o testuotis. Vakcinuoti ir persirgę vaikai izoliuotis neturi.

Švietimo įstaigų, kuriose įvestas infekcijų plitimą ribojantis režimas (arba karantinas), sąrašą ir skelbiamą IPRR laikotarpį galima rasti ČIA.

 

SAM Spaudos tarnyba

2021 10 08

Mokinių testavimas padėjo išvengti šimtų ligos židinių

Sveikatos saugos specialistai vieningi: jeigu norime mokyklose išlaikyti kontaktinį ugdymą, kai visuomenėje sparčiai plinta Covid-19 virusas, simptomų neturinčių vaikų testavimas mokyklose kartu su kitomis priemonėmis – patalpų vėdinimu, dezinfekavimu, srautų reguliavimu, atstumų laikymųsi, kaukių dėvėjimu, rankų plovimu, – yra pats veiksmingiausias.

 

Tėvai gali labai daug prisidėti prie užkrato sustabdymo

Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazija, kurioje mokosi apie 800 mokinių, testuojasi itin aktyviai. Kiekvieną pirmadienį pagal grafiką kaupiniais testuojasi 86 proc. pradinių klasių mokinių, o vyresni mokiniai pirmadienio rytais testuojasi savikontrolės būdu, tam skiriama apie pusvalandį laiko. Testuojasi apie 70 proc. visų vyresnių klasių mokinių, be to, kai kurie yra pasiskiepiję arba persirgę.    

Progimnazijos direktorė Lina Viršilienė visiškai tikra, kad testavimas padeda kuo greičiau identifikuoti atvejus ir sustabdyti viruso paplitimą.

„Patirties turime jau iš pernai metų, viskas pakankamai greitai ir efektyviai vyksta. Praeitą savaitę pas mus buvo „įsižiebę“ 8 kaupiniai, PGR testas pasitvirtino keturiems. Greitai išaiškinome, laiku sustabdėme, neuždarėme klasės, – pasakoja direktorė. – Pasiekti nemažą testavimo apimtį padeda kalbėjimasis su tėvais, dėmesys kiekvienam, be to, priimam situaciją kaip neišvengiamą dabartinio gyvenimo dalį.

Mūsų bendruomenė socialiai aktyvi ir motyvuota. Vaikai testuodamiesi irgi patiria bendruomeniškumo jausmą, patys išmoksta atlikti testus, supranta, kam to reikia. Pirmadienių rytais, kai atliekamas testavimas, kiti, kurie nesitestuoja, pro stiklines duris stebi, ką veikia draugai, klausia, ką reiškia indikatoriai, irgi pradeda domėtis. Tai tampa normali mokyklos gyvenimo praktika“.  

Tai, kad svarbus nuolatinis kontaktas su tėvais, patvirtina ir Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijos Tėvų tarybos pirmininkas Arūnas Penkaitis.

„Tėvų yra visokių. Yra tikinčių mitais, yra pasitikinčių mokslu. Pagrindinis dalykas – tai komunikacija, atsakymas į visus klausimus, dalinimasis informacija, proceso visiškas skaidrumas. Ir mitas, kad vaikai viruso neplatina. Pavasarį vaikų susirgimų buvo nedaug, bet dabartinė atmaina plinta labai greit. Jau pradedam bėdų turėti ir testuodami, baisu pagalvoti, kas būtų, jeigu nesitestuotume. Virusas plinta ir tarp vaikų, vieną klasę jau išvedėme į nuotolinį ugdymą. O pernai turėjom iškritusius ne tik klases, bet ir tėvus, ir senelius. Lenkiu galvą prieš mokytojus, kurie padeda testuoti, tam skirdami dalį pamokos laiko. Kai kurie vaikai patys išmoko, bet vis tiek reikia pildyti lenteles, prižiūrėti procesą“, – sakė A. Penkaitis.

Mokinių tėvai gali patys labai prisidėti prie viruso plitimo sustabdymo. Ką tėvai turi padaryti? Tik padėti parašą ant sutikimo testuoti vaiką.

Vilniaus visuomenės sveikatos biuro Bendrojo ugdymo įstaigų visuomenės sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Aurelija Šiautkulienė informavo, kad Vilniuje tiriant kaupinių metodu šiais mokslo metais išaiškinta jau 418 vaikų, kurie sirgo besimptome forma. „Nejausdami jokių simptomų, jie užkratą parneša ir namo. Tėvus raginu visada klausti, jeigu kas neaišku. Ar tie pagaliukai yra primirkyti chemikalų? Ne, tikrai taip nėra. Testuojamas vaikas neturi jokio kontakto su skysčiais, kurie jam gali pakenkti, tai sterilus tamponėlis, sveikatai jokios įtakos nedaro“, – patikina A. Šiautkulienė.   

Svarbūs tėvams kylantys klausimai

Vienas iš jų – ar vaikai negali testuotis namuose ir atnešti rezultatų į mokyklą? 

„Sveikatos apsaugos ministro įsakymu nustatyta, kad mokykla gali rinktis: testuoti kaupiniais ar greitaisiais antigenų testais. Greitieji antigenų testai pateikiami ir mokyklai kaip valstybės parama, juos taip pat galima nusipirkti ir vaistinėse. Žinoma, galime ugdyti ir pasitikėjimo kultūrą, tikintis, kad testai bus teisingai atlikti ir užfiksuoti, bet nebegalėsime užtikrinti tokio kiekio testų tiekimo, kaip kad dabar į mokyklas. Pasaulinė praktika visgi parodė, kad efektyviausia testuoti mokyklose. Suprantame joms tenkantį krūvį, tikrai esame labai dėkingi švietimo įstaigų vadovams ir mokytojams“, – paaiškina Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos saugos skyriaus vedėja Rita Sketerskienė.

Kaip sako sveikatos saugos specialistai, kaupinių tyrimas nėra diagnostinis testas, tai tik ženklas, kad yra galimai sergančių vaikų. Tuomet reikia atlikti PGR testą mobiliajame punkte.

Ar reikia testuotis persirgusiems ir skiepytiems vaikams? 

Jų testuoti nėra tikslinga. Kaip paaiškina Aurelija Šiautkulienė, jei vaikas persirgęs, 90 dienų testuoti nerekomenduojama, nes testas ar kaupinys gali būti klaidingai teigiamas. 

Jeigu vaikui būnant namie paaiškėja teigiamas atsakymas, ar tėvai turi pranešti mokyklai? Ar nenusižengiama konfidencialumui?

Kaip sako L. Viršilienė, mokyklai labai padeda, kai tėvai greitai praneša, kad jų vaikui nustatytas teigiamas PGR testas. Tokiu atveju ir mokykloje greičiau imamasi atitinkamų priemonių. Be to, kiekviena mokykla yra pasitvirtinusi tvarką, kaip ir kas turi informuoti, jeigu vaikas neateina į mokyklą.

Sveikatos saugos specialistai primena ir prašo – jeigu vaikas karščiuoja, kosi ar turi panašių peršalimo simptomų, neveskime jo į mokyklą, užregistruokime ir patikrinkime, ar tai nėra Covid-19 liga.

Ką daryti, kai mokinys nesitestuoja ir klasėje nedėvi kaukės?

Ministerijos kancleris J. Lukošius pažymi, kaukės nedėvėjimas turi būti pagrįstas ne emocija, bet gydytojų išvada, ir reikia ieškoti sprendimo, nes vaikas nėra kaltas, kad negali dėvėti kaukės.

„Jeigu vaikas dėl lėtinės ligos negali testuotis, dėvėti kaukės, turime ir kitas priemones – laikomės 2 metrų atstumo, vėdiname klasę, dezinfekuojame aplinką, plauname rankas“, – nuramina R. Sketerskienė.

Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazijoje atsiranda mokinių, kurie kartais nori paprieštarauti tvarkai nenešiodami kaukės ar tiesiog ją pamiršta. Kaip pasakoja mokyklos vadovė L. Viršilienė, mokykla visad turi papildomų kaukių, o keletas vaikų dėvi skydelius.

Testavimas padės vaikus išlaikyti mokyklose

Ar mokyklos toliau tęs kontaktinį ugdymą? Atsakymas, kaip dar niekada iki šiol, priklauso nuo kiekvieno mokinio, nuo kiekvieno tėvo, visuomenės nario elgsenos. „Esu įsipareigojusi vaikams ir šeimoms. Labai svarbu, kad per  šiuos pasaulį užgriuvusius iššūkius, vaikai neprarastų savo galimybių. Jie turi turėti galimybę žaisti stadione, groti instrumentu, važiuoti į ekskursiją, – patirti viską, ką turi patirti vaikas. Labai kviečiu visus pažiūrėti į perspektyvą, laikyti prioritetu vaiko ateitį ir suteikti galimybę jam užaugti“, – ragina Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazijos direktorė L. Viršilienė.

„Nors testuojasi apie 45 proc. Lietuvos mokinių, visgi testavimo apimtys galėtų būti didesnės, testavimas turėtų apimti bent pusę kiekvienos klasės mokinių. Labai raginame tėvus, kad jie leistų vaikams mokyklose testuotis. Tai padės išsaugoti vaikus klasėse“, – sako Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris J. Lukošius. 

Visas pokalbis apie mokinių testavimą – ŠMSM Youtube kanale. 

 

ŠMSM Komunikacijos skyrius

2021 09 28

Mokiniui gavus teigiamą savikontrolės testo atsakymą, likusiai klasei taip pat rekomenduojama iš karto atlikti testus

Sveikatos apsaugos ministerija paaiškina, kad tuo atveju, kai mokykloje atliekant profilaktinius savikontrolės greituosius antigeno testus bent vienas iš mokinių gauna teigiamą tyrimo rezultatą, rekomenduojama iš karto savikontrolės testais testuoti visą klasę, net ir nelaukiant minėtojo galimo COVID-19 ligos atvejo patvirtinimo PGR testu. Tokiu būdu būtų greičiau nustatyti kiti potencialūs atvejai ir kryptingiau valdomas infekcijos išplitimas klasėje.

 

Ugdymo įstaigoje atlikto profilaktinio savikontrolės greitojo antigeno testo teigiamą rezultatą gavusiam mokiniui rekomenduojama nedalyvauti kontaktiniame ugdyme, kol nėra gautas neigiamas PGR tyrimo rezultatas. PGR tyrimą reikia atlikti mobiliame punkte. Jei nusprendžiama PGR tyrimo neatlikti, mokiniui rekomenduojama negrįžti į mokyklą 10 dienų. Jei teigiamą savikontrolės greitojo antigeno testo atsakymą gavusiam mokiniui COVID-19 liga patvirtinama PGR tyrimu, likusi klasė privalo testuotis arba izoliuotis  10 dienų. 

 

Visas mokinių izoliacijos schemas rasite ČIA

SAM Spaudos tarnyba

2021 09 23

Trumpėja izoliacijos trukmė, specialus izoliacijos algoritmas – ugdymo įstaigoms

Nuo rugsėjo 23 d. izoliacijos trukmė visiems sąlytį turėjusiems asmenims trumpėja nuo 14 iki 10 dienų. Esant kontaktui ugdymo įstaigoje, sprendžiant dėl izoliacijos, patvirtintas atskiras algoritmas, leidžiantis lanksčiau vertinti susidariusią situaciją, maksimaliai išlaikant tiek ugdymo tęstinumą, tiek švietimo procese dalyvaujančių asmenų saugumą.

Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo procese, nustačius COVID-19 ligos atvejį, izoliuojamas asmuo, kuriam patvirtinta koronaviruso infekcija. Įstaigos personalui taikoma izoliacija įprasta tvarka, ugdytiniai dalyvauja ugdymo procese.

Pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo procese, nustačius COVID-19 ligos atvejį, izoliuojamas asmuo, kuriam patvirtinta koronaviruso infekcija arba asmenys, kuriems atlikus testą kaupinių metodu, rezultatas yra teigiamas. Pastarieji lieka izoliacijoje 10 dienų arba iki individualaus neigiamo PGR tyrimo atsakymo. Įstaigos personalui taikoma izoliacija įprasta tvarka.

Kaip ir iki šiol, nebus izoliuojami vakcinuoti ir persirgę mokiniai. Kiti ugdytiniai turi pasirinkimą – izoliuotis arba testuotis. Neizoliuojami mokiniai, kurie testuojasi savikontrolės greitaisiais antigeno testais tris kartus: iškart po atvejo nustatymo, antrą kartą – praėjus 48–72 valandoms ir pakartotinai trečią kartą – dar po 48 valandų. Svarbu pažymėti, kad jei neįmanoma išlaikyti nustatyto testavimo dažnumo, galima testuotis artimiausią darbo dieną. Jeigu mokinys yra testuotas 24 val. iki patvirtinto COVID-19 ligos atvejo ar teigiamo kaupinio nustatymo, šis testas užskaitomas, kaip pirmas testas algoritme. Testavimo algoritmas galioja ne ilgiau, nei 10 dienų nuo paskutinės sąlyčio dienos.

Sveikatos apsaugos ministerija rekomenduoja sąlytį turėjusiems mokiniams, dalyvaujantiems ugdymo procese, kuriems taikomas testavimo algoritmas, 10 dienų nuo paskutinės sąlyčio su sergančiuoju COVID-19 liga dienos nedalyvauti neformaliojo švietimo ar kitose veiklose, jei jose dalyvauja kitos ugdymo įstaigos vaikai, taip pat tokiems asmenims nerekomenduojama dalyvauti renginiuose, kitose žmonių susibūrimo vietose, rekomenduojama apriboti asmenų, su kuriais bendraujama, skaičių. Bendraujant su kitais asmenimis, tokie mokiniai turi dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones, laikytis saugaus atstumo ir kitų bendrųjų COVID-19 ligos prevencijos priemonių.

Nustačius COVID-19 atvejį, vykdant profesinį mokymą ar aukštojo mokslo studijas, izoliuojamas asmuo, kuriam patvirtinta koronaviruso infekcija. Visi kitiems taikoma izoliacija įprasta tvarka.

Pažymėtina, kad visais atvejais neizoliuojami pagal pilną vakcinavimo schemą paskiepyti ir persirgę asmenys.

Visais atvejais ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomus jaučiantys asmenys neturi dalyvauti ugdymo procese ir patariama atlikti PGR tyrimą.

Atkreipiame dėmesį, kad tiek 10 dienų izoliacijos trukmė, tiek naujasis algoritmas ugdymo įstaigose taikomas tik naujai izoliuojamiems asmenims, taigi, tie, kurie iki teisės akto įsigaliojimo jau yra izoliacijoje po kontakto ugdymo įstaigoje, tęsti ugdymo proceso testuojantis negalės, tačiau galės susitrumpinti izoliacijos terminą pagal naują tvarką.

Naująją tvarką reglamentuojantį teisės aktą rasite ČIA.

SAM Spaudos tarnyba

2021 09 16

J. Šiugždinienė: vaikams mokyklose testuotis leidžiantys tėvai padeda stabdyti viruso plitimą

Išaugus koronaviruso atvejų skaičiui mokyklose, kuriose atliekami greitieji savikontrolės testai, švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė dėkoja šioms įstaigoms už pastangas mažinti viruso plitimą.

„Testavimas mokyklose parodė, kad jis labai svarbus ir leidžia greitai fiksuoti susirgimus ir stabdyti viruso plitimą. Raginu mokyklas, kurios dar to nedaro, prisijungti prie besitestuojančių mokyklų. Šiuo metu sergamumas auga. Visi kartu galime padaryti, kad viruso plitimą sumažintume. Būkime atsakingi ir rodykime pavyzdį kitiems taip, kaip mokytojai parodė visiems pavyzdį aktyviai skiepydamiesi“, – sakė ministrė.

 

 

Šiuo metu greitaisiais antigeno testais mokyklose testuojasi vidutiniškai 37 proc. mokinių. Deja, dalis tėvų nesutinka, kad vaikai testuotųsi. „Tikiu, kad besitestuojančių vaikų dalis augs, nes tėvai įsitikins, jog tai labai paprasta procedūra ir nekelia jokio pavojaus vaiko sveikatai. Dauguma vaikų koronavirusu perserga lengvai, tačiau dalis jų atsiduria ligoninėse, užkrečia kitus, o kuo tai gali baigtis – šiomis dienomis vėl girdime labai dažnai. Todėl nuoširdžiai dėkoju tėvams, kurie leidžia vaikams testuotis“, – sakė ministrė.

Pasigirsta teiginių, kad kai kurios mokyklos negali gauti greitųjų antigeno testų. Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL) užtikrino, kad testų yra pakankamai ir užteks visiems.

„Savivaldybės rūpinasi testų pristatymu įvertinę ugdymo įstaigų poreikius. Kai kurios mokyklos testavimą pradėjo dar prieš rugsėjo pirmąją. Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL) informavo, kad priemonių tikrai pakanka. Reikia, kad savivaldybių administracijos, surinkusios poreikį iš mokyklų, juos užsakytų“, – sakė ministrė.

Ji apgailestauja, kad mokiniams tenka kuriam laikui (nuo 10 iki 14 dienų) išeiti į izoliaciją ir mokytis nuotoliniu būdu. „To šiuo momentu negalime išvengti. Tikiuosi, kad artimiausiu laiku bus priimti sprendimai, kurie leis sumažinti mokinių izoliacijos trukmę, o tada mokiniai į klases galės grįžti anksčiau. Prašau visų supratimo ir kantrybės šiuo nelengvu laikotarpiu“, – sakė ministrė.

2021 09 10

Nuo rugsėjo 13 d. mokyklos mokinių srautus galės reguliuoti laisviau

Mokyklos, negalinčios užtikrinti kiekvienos klasės atskyrimo, galės formuoti didesnius mokinių srautus, nei buvo nustatyta iki šiol. Tokį sprendimą patvirtino sveikatos apsaugos ministras – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos vadovas, atsižvelgęs į Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos siūlymus. Sprendimas įsigalioja nuo rugsėjo 13 d.

„Siūlėme, kad būtų leista mokykloms didinti mokinių srautus, nes daug mokinių turinčios mokyklos negalėjo užtikrinti reikalaujamų srautų dydžių. Nors dabar mokyklos galės formuoti didesnius srautus, vis tik labai prašome mokyklų bendruomenių užtikrinti kuo mažesnį mokinių maišymąsi ir kuo mažesnius srautus, kad būtų išvengta ligos protrūkių“, – sako Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris Julius Lukošius.

 

 

Nuo rugsėjo 13 d. organizuojant ugdymą pagal pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas besimokantiems mokiniams (5-4G kl.), sprendimą dėl srauto dydžio galės priimti mokyklos vadovas, suderinęs jį su mokyklos taryba – nebeliks reikalavimo, jog vieną srautą sudarytų daugiausia 100 mokinių. Visgi išlieka nuostata, kad mokinių srautai mokyklose turi būti sudaryti iš kuo mažiau klasių ar grupių.

Kaip ir anksčiau, organizuojant ugdymą 5-4G kl., srautas gali būti sudaromas tik iš tos pačios klasių grupių, pvz., visų šeštokų, arba iš kelių tos pačios programos skirtingų klasių mokinių, pvz., iš šeštokų ir septintokų.

Pradinių klasių (1-4 kl.) srauto dydis nesikeičia – išlieka 100 mokinių. Tačiau jie galės būti nebūtinai tos pačios klasių grupės, pavyzdžiui, tik pirmos arba tik trečios. Esant mažiau nei 100 tos pačios klasių grupės mokinių skaičiui, galima į srautą jungti ir kitas pradines klases, pavyzdžiui 1-2 kl., 2-3 kl. ir pan. Iki šiol galiojo reikalavimas, kad pradinukų srautą sudarytų tik tos pačios klasių grupės mokiniai, pavyzdžiui, tik pirmokai, tik antrokai ir pan.

Su operacijų vadovo sprendimu „Dėl pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo organizavimo būtinų sąlygų“ galima susipažinti čia: https://bit.ly/3E1WZrb

2021 09 08

Studentai laikinai galės rečiau testuotis, visi piliečiai – laisvai keliauti viešuoju transportu

Galimybių paso neturintys mokiniai galės naudotis visu viešuoju transportu, o studentai – rečiau testuotis. Tokius pakeitimus šiandien priėmė Ministrų kabinetas.

Nuo rugsėjo 13 d. turėjo įsigalioti reikalavimas viešajame transporte turėti Galimybių pasą, tačiau  padaryta išimtis – bus galima ir be Galimybių paso naudotis visomis transporto paslaugomis. Tai ypač aktualu mokiniams nuo 16 metų, ypač vykstantiems į švietimo įstaigas, pavyzdžiui, neformaliojo švietimo mokyklas kitose gyvenamosiose vietovėse.

Nepasiskiepiję nuo COVID-19 ligos ar ja nepersirgę aukštųjų mokyklų studentai ir asmenys, besimokantys pagal tęstinio profesinio mokymo programas, norėdami dalyvauti kontaktiniuose užsiėmimuose, galės testuotis kas 7–10 dienų, t. y. nebūtinai kas 48 valandas, kaip iki šiol. Toks palengvinimas galios iki spalio 15 d. Tęstinis profesinis mokymas ir aukštojo mokslo studijos kontaktiniu būdu vyksta tik turintiesiems Galimybių pasą – kitu atveju studentai gali dalyvauti tik nuotolinėse paskaitose ir užsiėmimuose.

Taip pat nustatytas dar vienas testavimo būdas Galimybių pasui gauti – greitasis SARS-CoV-2 antigeno testas COVID-19 ligai nustatyti.

LRV inf.

2021 09 02

Pirma vakcinos doze paskiepytiems studentams – galimybė nemokamai testuotis ir dalyvauti paskaitose

Studentams, kurie nespėjo pasiskiepyti nuo COVID-19 ligos iki mokslo metų pradžios, gavo tik pirmą iš dviejų vakcinos dozių arba pasiskiepijo Janssen vakcina, bet dar neturi Galimybių paso, sudaryta galimybė dalyvauti paskaitose ir kituose kontaktinio mokymo užsiėmimuose atliekant nemokamus PGR tyrimus. Iki spalio 15 d. nemokamai tirtis galės pirma vakcinos doze pasiskiepiję aukštųjų mokyklų studentai, taip pat besimokantieji pagal tęstinio profesinio mokymo programas ir neformaliojo suaugusiųjų švietimo dalyviai.

Šioms grupėms priklausantys ir dar nepaskiepyti asmenys raginami vakcinuotis jau rugsėjo pradžioje, kad iki spalio vidurio galėtų gauti Galimybių pasą ir mokytis kontaktiniu būdu be papildomų rūpesčių. Skiepytis galima bet kuria iš keturių Lietuvoje registruotų vakcinų nuo COVID-19 ligos.

Kol įsigalios vakcinacijos Galimybių pasas, kontaktiniai aukštojo mokslo, tęstinio profesinio mokymo ir neformaliojo suaugusiųjų švietimo užsiėmimai bus leidžiami tik COVID-19 liga persirgusiems arba PGR tyrimo neigiamą atsakymą turintiems asmenims. Pirma vakcinos doze paskiepyti studentai registruotis nemokamam tyrimui galės internetu 1808.lt arba trumpuoju numeriu 1808. Nepasiskiepiję bent viena doze asmenys tyrimus turės atlikti savo lėšomis.

Studentai turės atsisiųsti tyrimo pažymą iš sveikatos portalo www.esveikata.lt ir ją pateikti mokymo įstaigoje. Pažyma galioja 48 valandas nuo ėminio paėmimo. Atlikus nemokamą tyrimą ir gavus neigiamą rezultatą Galimybių pasas formuojamas nebus.

Vyriausybės nutarimu aukštojo mokslo studijos, tęstinis profesinis mokymas ir neformalusis suaugusiųjų švietimas kontaktiniu būdu galimi tik tiems, kurie atitinka Galimybių paso reikalavimus: paskiepytiems nuo COVID-19 ligos, persirgusiems šia liga arba turintiems ne anksčiau nei prieš 48 valandas (skaičiuojant nuo ėminio paėmimo momento) atlikto PGR tyrimo neigiamą rezultatą.

Galimybių pasas po vakcinacijos įsigalioja praėjus nustatytam laikui:
• praėjus vienai savaitei nuo „Comirnaty“ ar „Spikevax“ vakcinos antrosios dozės suleidimo pagal skiepijimo schemą,
• praėjus 2 savaitėms nuo „Janssen“ vakcinos dozės suleidimo,
• praėjus 4 savaitėms, bet ne daugiau kaip 13 savaičių nuo pirmos „Vaxzevria“ vakcinos dozės suleidimo,
• po antros „Vaxzevria“ vakcinos dozės suleidimo pagal skiepijimo schemą,
• praėjus 2 savaitėms nuo „Comirnaty“, „Spikevax“, „Janssen“ ar „Vaxzevria“ vakcinos vienos dozės suleidimo asmeniui, kuris persirgo COVID-19 liga ir diagnozė buvo patvirtinta remiantis teigiamu PGR tyrimo rezultatu.


SAM Spaudos tarnybos informacija

2021 08 31

Laiškas švietimo bendruomenei

Gerbiami mokytojai, mokyklų vadovai, savivaldybių švietimo administracijų vadovai ir darbuotojai, mokiniai, tėvai ir visi, kurie rūpinatės švietimu!

Rugsėjį visi grįžtame į mokyklas. Mokyklų bendruomenės ruošiasi gyviems susitikimams klasėse. Norime, kad buvimo mokykloje, mokymosi ir bendravimo džiaugsmas tęstųsi visus metus. Tai yra mūsų visų bendras siekis ir visų atsakomybė.

Mes, pasirašiusieji šį laišką, sutariame dėl esminių principų, kuriais vadovausimės naujais mokslo metais, ir kviečiame visą švietimo bendruomenę aktyviai prisidėti prie to, kad nauji mokslo metai būtų sklandūs, o mokyklos – saugios. Tai priklauso nuo kiekvieno švietimo bendruomenės nario. Kviečiame visus susitelkti bei palaikyti vieniems kitus, kuriant palankias ir saugias sąlygas mūsų vaikams mokytis, o pedagogams – dirbti.

Pirmenybė – kontaktiniam vaikų ugdymui

Kontaktinis ugdymo būdas labiausiai atitinka vaiko interesus ir yra produktyviausias. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, savivaldybės, mokyklų bendruomenės, nevyriausybinės organizacijos ir tėvai susitelkę kartu užtikrina, kad vaikai galėtų mokytis maksimaliai saugioje ugdymosi aplinkoje, laikantis visų operacijų vadovo nustatytų saugumo priemonių. Pirmiausia tai yra valstybės ir visų ugdymo procesą organizuojančių institucijų, taip pat pagal galimybes ir tėvų atsakomybė. Mokytis kontaktiniu būdu svarbu ne tik pradinių, bet ir aukštesnių klasių mokiniams. Išskyrus kritinius atvejus, kai mokykloje ar jos dalyje atsiranda susirgimų židinys ir nustatomas infekcijų plitimą ribojantis režimas.

Tėvų pareiga yra užtikrinti, kad vaikas mokytųsi: lankytų pamokas mokykloje arba, jei klasė laikinai mokosi nuotoliniu būdu, prisijungtų prie nuotolinių pamokų. Jei mokykloje ugdymas vyksta kontaktiniu būdu ir nėra jokių objektyvių aplinkybių, dėl kurių vaikas negali mokytis klasėje, jis lanko mokyklą.

Pagalba – kiekvienam mokiniui

Mokyklose teikiama mokymosi ir emocinė pagalba kiekvienam mokiniui. Pastaroji veikla yra neatsiejama ugdymo dalis. Kiekvienas vaikas ir jo emocinė būklė pastebėta, jam padedama įveikti sunkumus. Mokytojai, švietimo pagalbos specialistai ir mokyklų administracijos skiria deramą dėmesį mokiniams, padeda įveikti nuotolinio mokymo paliktas spragas, stengiasi atliepti kiekvieno vaiko individualius poreikius ir suteikti pagalbą, kurios jam reikia. Vaikai mokykloje laukiami ir rūpestingai priimami po ilgai trukusio nuotolinio mokymo.

Pagarbą ir tarpusavio pagalbą skatinanti aplinka

Švietimo įstaigų vadovai, profesinės sąjungos, ministerija visus sprendimus, rekomendacijas priima vadovaudamiesi siekiu gerinti pedagogų darbo sąlygas, sudaryti palankią atmosferą darbo vietoje. Ypatingas dėmesys skiriamas vyresnio amžiaus mokytojams ir pradedantiems specialistams, keliant jų motyvaciją dirbti mokykloje, taip pat esant poreikiui teikiant jiems reikiamas konsultacijas.

Švietimo bendruomenė visokeriopai skatina vakcinaciją

Skiepai yra viena svarbiausių priemonių, mažinanti koronaviruso plitimą, visuomenės sergamumą, mirčių skaičių. Todėl palaikome ir skatiname pedagogų, kitų švietimo įstaigų darbuotojų, mokinių skiepijimąsi. Džiaugiamės, kad švietimo įstaigos patenka tarp institucijų, kurių darbuotojai skiepijasi ypač aktyviai.

Labai kviečiame tėvus, norinčius apsaugoti savo vaikus ir kartu padėti stabdyti viruso plitimą, skiepyti vaikus. Vakcinas vaikams nuo 12 metų skiepyti patvirtino Europos vaistų agentūra. Tai reiškia, kad jos tinkamos ir saugios. Kviečiame pasikliauti šiuolaikiniu mokslu, mokslininkais ir jų pasiekimais.

Mokiniams mokyklose sudaryta galimybė savanoriškam sveikatos patikrinimui dėl koronaviruso

Reguliarus testavimas pandemijos metu padeda išlaikyti mokyklą saugią, o vaikus – klasėse. Bendradarbiaujant savivaldybėms ir mokykloms, mokyklose sudarytos sąlygos nepasiskiepijusiems mokiniams savanoriškai atlikti sveikatos patikrinimą (testus) dėl koronaviruso. Tai padės laiku nustatyti galimus infekcijos protrūkius ir apsaugoti vaikus ir visą bendruomenę nuo susirgimų.

Bendraukime, dalykimės patirtimi, talkinkime vieni kitiems.

Padarykime viską, kad nauji mokslo metai mokyklose būtų sklandūs ir saugūs.

 

Jurgita Šiugždinienė, švietimo, mokslo ir sporto ministrė

Miša Jakobas, VDU licėjaus „Sokratus“ mokytojų mentorius

Edita Žiobienė, vaiko teisių apsaugos kontrolierė

Mindaugas Sinkevičius, Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas

Algirdas Kęstutis Rimkus,

Lietuvos savivaldybių švietimo padalinių vedėjų asociacijos valdybos pirmininkas 

Dainius Žvirdauskas,  Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos prezidentas

Aušra Burbienė, Lietuvos pradinio ugdymo mokyklų atstovų asociacijos prezidentė

Darius Mockus, Lietuvos pagrindinių mokyklų asociacijos prezidentas

Vytautas Kantauskas, Lietuvos gimnazijų asociacijos prezidentas

Judita Akromienė, Nacionalinio švietimo NVO tinklo vadovė

Karolina Pralgauskytė, Lietuvos moksleivių sąjungos prezidentė

Kęstutis Juknis, Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ pirmininkas

Aldona Kindurienė, Švietimo ir mokslo profesinės sąjungos “Solidarumas” pirmininkė

Jurgita Pocienė, Daugiavaikių šeimų asociacijos MES vadovė

Alina Martinkutė-Vorobej, Šeimų asociacijos vadovė

Arūnas Penkaitis, Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijos (pirmosios mokyklos, kurioje vaikai iš nuotolinio grįžo į kontaktinį ugdymą) Tėvų tarybos pirmininkas

 

2021 08 25

Po savaitės mokiniai grįžta į klases. Kokių saugumo sąlygų reikės laikytis mokyklose?

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija šią savaitę švietimo bendruomenei ir visuomenei pristato, kaip vyks ugdymas švietimo įstaigose naujais mokslo metais, kokių saugumo sąlygų reikės laikytis.

„Pagrindinė žinia, kurią kartojame visą laiką: ugdymas visose švietimo įstaigose vyks kontaktiniu būdu, visi mokiniai laukiami klasėse. Tikimės, kad vaikai mokyklose mokysis ir visus ateinančius mokslo metus. Labai to norime. Todėl visi, kiekvienas bendruomenės narys, padarykime tai, kas nuo mūsų priklauso, kad mokyklos būtų saugios. Skiepykimės, laikykimės saugumo sąlygų“, – sako švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.

Kontaktinis mokymas bus organizuojamas laikantis operacijų vadovo – sveikatos apsaugos ministro nustatytų saugumo reikalavimų. Griežtesni reikalavimai taikomi aukštojo mokslo studijoms, tęstiniam profesiniam mokymui (kai siekiama ne pirmos kvalifikacijos) ir neformaliam suaugusiųjų švietimui: čia kontaktiniai užsiėmimai galimi tik pasiskiepijusiems, persirgusiems arba periodiškai besitestuojantiems žmonėms.

Bendri saugumo reikalavimai švietimo įstaigoms

Atstumų laikymasis. Darželiuose užtikrinami maksimali grupių izoliacija, vaikai turi lankyti nuolatos tą pačią grupę, grupės veikla turi būti vykdoma taip, kad būtų išvengta skirtingas grupes lankančių vaikų kontakto. Pedagogai tą pačią dieną gali dirbti tik vienoje grupėje.

Bendrojo ugdymo mokyklose (1-12 kl.) reguliuojami srautai, kad būtų išvengta jų maišymosi. Mokyklose srauto dydis – 100 žmonių (kelios klasės, grupės). Pagrindinio ir vidurinio ugdymo programoje didžiausias srautas gali būti sudaromas tik iš tos pačios klasių grupės (pvz., 6-ų klasių.) mokinių arba iš ne daugiau kaip 100 tik tos pačios programos (pagrindinio arba vidurinio ugdymo) skirtingų klasių (pvz. 7–9 klasių, III–IV gimnazijos klasių ir t.t.) mokinių.

Srauto dydis profesinėje mokykloje – 150 mokinių.

Būreliuose ir kituose neformalaus švietimo užsiėmimuose, organizuojamuose uždarose erdvėse vienu metu, galės dalyvauti ne daugiau kaip 30 asmenų. Skaičius neribojamas, jei visi vaikai ir darbuotojai yra arba pasiskiepiję arba persirgę, arba nuolat testuojasi dėl COVID-19 ligos.

Kaukės. Visi švietimo įstaigų darbuotojai ir mokiniai nuo penktos klasės dėvi kaukes uždarose patalpose. Kaukių leidžiama nedėvėti vaikams, dalyvaujantiems stovyklose, mokiniams ir mokytojams, kai jie sportuoja, veiklų, kurių negalima atlikti būnant su kauke, vykdymo metu. Taip pat neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei, arba jei darbuotojas negali dėvėti kaukės dėl vykdomos veiklos pobūdžio, pvz., darbo su klausos negalią turinčiais mokiniais.  Tada rekomenduojama dėvėti veido skydelį.

Patalpos vėdinamos ir dezinfekuojamos. Dažnai liečiami paviršiai valomi ne rečiau kaip 2 kartus per dieną. Patalpos vėdinamos prieš atvykstant mokiniams, pertraukų metu, ypač jei viena bendra patalpa, pvz., valgykla, naudojasi kelios grupės viena po kitos. Jei užsiėmimams naudojamas inventorius, jis turi būti išvalomas ir dezinfekuojamas po kiekvieno panaudojimo.

Taip pat turi būti sudarytos sąlygos rankų higienai ir dezinfekcijai.

Stebima mokinių ir darbuotojų sveikata. Matuojama į švietimo įstaigą atvykstančių mokinių, darbuotojų temperatūra.  Jei vaikas ar darbuotojas turi ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių (pvz., karščiuoja (37,3 °C ir daugiau), kosti, yra pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.), jis negali dalyvauti pamokose ar dirbti.

Draudžiama į užsiėmimus atvykti asmenims, kuriems privaloma izoliacija.

Testavimas. Neįgijusiems imuniteto švietimo įstaigų darbuotojams Vyriausybės nustatyta tvarka privaloma reguliariai testuotis. Nepasiskiepiję ir nepersirgę švietimo įstaigų darbuotojai, dirbantys kontaktinį darbą, turės prieš grįždami į darbą ir vėliau periodiškai kas 7–10 dienų testuotis. 

Testai privalomi  švietimo įstaigų darbuotojams, laisviesiems mokytojams ir kitiems švietimo teikėjams. Taip pat ir visiems kitų įstaigų darbuotojams, kurie teikia valymo, maisto tiekimo ar kitas paslaugas švietimo įstaigoje ir kituose švietimo teikėjuose.  

Mokinių sveikatos patikrinimas dėl covid-19 yra savanoriškas. Tai nėra barjeras eiti į mokyklą. Ją privalo lankyti visi sveiki ir nesantys izoliacijoje vaikai. Mokykla pasirenka testavimo būdą: kaupiniai (atliekama prižiūrint sveikatos specialistui) ir greitieji antigenų testai (mokiniai atlieka savarankiškai, prižiūrint mokyklos paskirtam darbuotojui). Testuotis kaupinių metodu klasė gali, kai su tokiu būdu sutinka ne mažiau kaip 30 proc. klasės mokinių tėvų.

Ugdymo įstaigų, vykdančių ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas, grupėse ir klasėse gali būti vykdomas paviršių PGR tyrimas.

Testavimas paviršių PGR tyrimo metodu ugdymo įstaigose turėtų būti vykdomas kas 14 dienų, ėminiai kaupiniams imami kas 4-7 dienas, o savikontrolės tyrimas atliekamas kas 3–5 dienas.

Imunitetą turintiems  – pasiskiepijusiems ar persirgusiems mokiniams – testuotis nereikia.

Skiepijamas. Jis rekomenduojamas visiems švietimo įstaigų darbuotojams, kurie nėra persirgę, taip pat mokiniams nuo 12 metų ir studentams.

Švietimo įstaigų darbuotojai aktyviai skiepijasi: pilnai pasiskiepiję 75 proc. švietimo įstaigų darbuotojų, 5 proc. – vienu skiepu.

Taip pat jau pasiskiepijo beveik kas ketvirtas (24 proc.) 12-15 metų vaikas, 16-24 metų amžiaus grupėje pasiskiepijo 60 proc. gyventojų.

Rugsėjo 1 – osios šventė. Ją rengiant mokyklose galioja tie patys saugumo reikalavimai, kaip ir visiems viešiems renginiams.

Atviroje erdvėje vykstančių renginių dalyvių skaičius neribojamas. Tačiau jei šventėje lauke dalyvauja daugiau kaip 500 žmonių, juos reikia skirstyti į sektorius, kad srautai nesimaišytų.

Jei šventė organizuojama patalpoje, joje be srautų skirstymo gali dalyvauti iki 500 žmonių, tačiau negalima užpildyti daugiau kaip 75 proc. patalpoje esančių sėdimų vietų (jei dalyviai turi galimybių pasus, šis reikalavimas netaikomas).

Viduje vykstančios šventės metu apsaugines kaukes dėvėti privaloma. Jei šventė vyksta lauke – kaukes dėvėti rekomenduojama, jei tarp dalyvių neišlaikomas 2 metrų atstumas.

Jei vaikas suserga, nebūtinai izoliuojasi visa klasė

Jei klasėje vienas ar keli vaikai užsikrės koronaviruso infekcija, nebūtinai visiems teks izoliuotis. Epidemiologai bendraus su ugdymo įstaiga ir aiškinsis, kokie asmenys turėjo sąlytį su užsikrėtusiuoju ir koks buvo sąlyčio pobūdis. Bus nustatomi didelį ir mažą sąlytį turėję žmonės – bendraklasiai arba pedagogai. Specialistai kiekvieną atvejį vertina individualiai. Jei ugdymo įstaiga gerai valdo srautus, laikosi atstumų, dėvi kaukes, deramai laikosi rankų higienos, izoliavimosi atvejai retesni – tai parodė praėjusiųjų mokslo metų patirtis.

Nustačius, kad rizika buvo aukšta, izoliuotis reikia keturiolika dienų nuo paskutinės sąlyčio dienos. Norint susitrumpinti izoliacijos laiką, septintą izoliacijos dieną reikia atlikti PGR tyrimą. Gavus neigiamą testo atsakymą, izoliacija gali būti nutraukiama po dešimtos dienos.

Nuotolinis mokymas – tik esant itin sudėtingai situacijai

Atskiru Vyriausybės sprendimu, įvertinus pandeminę situaciją, išbandžius visas kitas pandemijos valdymo priemones, mokyklose gali būti  pereinama prie nuotolinio mokymo. Tačiau net ir esant blogiausiam scenarijui, nuotolinis ugdymas nebūtų taikomas ikimokykliniame ir pradiniame ugdyme ir  abiturientams (abiturientams – nuo vasario 1 d.).

 

Aktuali informacija apie švietimo įstaigų darbą pandemijos sąlygomis skelbiama svetainėje www.mokyklabecovid.lt.

2021 08 11

Taikant saugumo priemones rugsėjį mokiniai mokysis klasėse

Šiandien Vyriausybė patvirtino nutarimo „Dėl valstybės lygio ekstremaliosios situacijos paskelbimo“ pakeitimus, kurie svarbūs ir švietimo įstaigoms. Savivaldybių administracijoms išsiųsta detali informacija su scenarijais, kaip rugsėjį bus organizuojamas ugdymo procesas, o ketvirtadienį tai bus aptarta per susitikimą su savivaldybių administracijų vadovais.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ir Sveikatos apsaugos ministerija sutarė, kad ikimokyklinis, priešmokyklinis ir pradinis, pagrindinis, vidurinio ugdymas ir pirminis profesinis mokymas vyks kontaktiniu būdu, laikantis patvirtintų saugumo priemonių.  

Visose mokyklose bus sudarytos sąlygos mokiniams savanoriškai testuotis, mokiniai skatinami reguliariai tikrintis sveikatą.

Esant itin sudėtingai situacijai, Vyriausybė gali svarstyti priimti sprendimą pagrindinį, vidurinį ugdymą ir pirminį profesinį mokymą leisti vykdyti kontaktiniu būdu tik tuo atveju, jei klasė būtų imunizuota (bus pakankamai daug persirgusių ir/ar paskiepytų mokinių) arba reguliariai testuojasi.

 „Stebėdama ir vertindama situaciją Vyriausybė atskirai spręs, kokiu atveju galėtų įsijungti griežtesnis scenarijus. Tokį sprendimą Vyriausybė priimtų įvertinusi ne vieną kriterijų. Covid-19 ligoniams skirtų 300 lovų užimtumo rodiklis, kuris galės būti taikomas kitų veiklų ribojimui, nebus lemiamas darželių ir bendrojo ugdymo mokyklų, neformaliojo vaikų švietimo veikloms. Svarbu užtikrinti, kad visų vaikų sugrįžimas į mokyklas būtų kuo saugesnis tiek jiems, tiek jų šeimoms. Todėl raginame visus savanoriškai testuotis ir skiepytis“, – sakė Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris Julius Lukošius.

Net ir esant sudėtingai pandeminei situacijai, abiturientai nuo 2022 metų vasario mokytųsi klasėse. Iki vasario jiems galiotų tos pačios sąlygos, kaip ir pagrindinio, vidurinio ugdymo klasių bei pirminio profesinio mokymo programų mokiniams. Tikimasi, kad iki vasario dauguma abiturientų bus pasiskiepiję. Nepadariusiems to, bus rekomenduojama reguliariai testuotis.

Tęstinio profesinio mokymo mokiniams, aukštųjų mokyklų studentams, suaugusiųjų neformaliojo švietimo dalyviams ugdymas kontaktiniu būdu galimas tik tiems, kurie yra pasiskiepiję, persirgę arba reguliariai testuojasi.

Neformaliojo vaikų švietimo veiklos uždarose vietose, laikantis nustatytų saugumo sąlygų, vyks kontaktiniu būdu, kai grupėje iki 30 vaikų. Jei vaikų daugiau – galės dalyvauti tik pasiskiepiję, persirgę arba reguliariai besitestuojantys.

Švietimo įstaigų darbuotojų turės tikrintis sveikatą (atlikti testus) Vyriausybės nustatyta tvarka. Pasiskiepijusiems ar persirgusiems darbuotojams testavimas neprivalomas. Šiuo metu pagal pilną schemą jau yra pasiskiepiję daugiau kaip 73 proc. švietimo įstaigų darbuotojų.

Švietimo įstaigų veiklos apribojimai gali būti įvedami tiek konkrečios mokyklos, tiek savivaldybės, tiek nacionaliniu lygiu.

Kas atsitiks, jei mokinys suserga? Kaip ir kitų ligų atveju, praleistos pamokos yra pateisinamos. Jeigu būtų prognozuojama, jog gydymas užtruks daugiau nei mėnesį, gydytojų konsultacinė komisija galėtų svarstyti sprendimą dėl ugdymo namuose.  Jeigu mokinys privalomai izoliuojasi, jam turės būti užtikrinamas ugdymas  nuotoliniu būdu mokyklos nustatyta tvarka, bet ne ilgiau nei nustatytas izoliavimosi laikotarpis. Jei yra galimybė, mokinys gali būti nuotoliniu būdu pajungiamas prie kontaktiniu būdu vykstančio ugdymo (organizuojamas klasės hibridinis ugdymas).

Jeigu mokytojui tenka privalomai izoliuotis, mokiniams turės būti užtikrinamas nenutrūkstamas ugdymo procesas, mokyklai priimant individualų sprendimą (atitinkama klasė ar klasės pereina į nuotolinį mokymą, paskiriamas pavaduojantis mokytojas, mokytojas prisijungia per nuotolį arba taikomi kiti galimi sprendimo būdai).

Mokyklos turės laikytis saugaus ugdymo organizavimo principų:

  1. Mokiniai, Vyriausybės nustatyta tvarka, nepriklausomai nuo epideminės situacijos lygio, galėtų savanoriškai testuotis vienu iš pasirinktų būdų (kaupiniai, antigenai ar savikontrolė).
  2. Neįgijusiems imuniteto darbuotojams Vyriausybės nustatyta tvarka privaloma reguliariai testuotis.
  3. Rekomenduoti mokiniams nuo 12 metų bei mokytojams savanoriškai skiepytis.
  4. Pagal valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytas sąlygas:
  • laikytis socialinės distancijos, klasių, grupių, srautų nesimaišymo;
  • vėdinti ir dezinfekuoti patalpas;
  • patalpose, vežant mokinius autobusais laikytis kaukių dėvėjimo rekomendacijų.

 

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Komunikacijos skyrius
El. paštas info@smm.lt

2021 11 30

Nuo gruodžio 1 d. mokyklose kaukes turi dėvėti ir pradinukai

Sveikatos apsaugos ministro-operacijų vadovo sprendimu, nuo gruodžio 1 d. švietimo įstaigose medicinines kaukes turi dėvėti ir pradinių klasių mokiniai. Jei tėvai neaprūpina vaiko tinkamomis kaukėmis, jas turėtų suteikti mokykla.

„Visi norime, kad mūsų vaikai būtų saugūs. Teisingai dėvimos kaukės sumažina riziką užsikrėsti COVID-19 ir suaugusiems, ir vaikams. Vienintelė sąlyga – ir tėvai, ir mokytojai, bent jau pirmosiomis kaukių dėvėjimo dienomis vaikams turėtų priminti, kaip teisingai jas dėvėti“, – sako švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris Julius Lukošius.

Kaip numatyta operacijų vadovo sprendime, nuo gruodžio 1 d. visi vyresni nei 6 metų asmenys švietimo įstaigoje uždarose patalpose turi dėvėti medicinines veido kaukes arba respiratorius, kurie priglunda prie veido ir visiškai dengia nosį ir burną. Kaukių dėvėti nereikia, kai vaikai sportuoja ar dalyvauja veiklose, kurių negalima atlikti būnant su kauke. Taip pat negalios paliestiems mokiniams, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei. Jiems sveikatos specialistai rekomenduoja nešioti veido skydelį.

Mokykloms pradinukams tinkamo dydžio kaukėmis padės apsirūpinti savivaldybės. Savivaldybės prašymus kompensuoti išlaidas vaikiškoms medicininėms kaukėms teikia Finansų ministerijai ta pačia tvarka, kaip ir kitas su COVID-19 valdymu susijusias išlaidas.

Sveikatos priežiūros specialistai taip pat atkreipia dėmesį, jog labai svarbu vaikus mokyti ir kitų higienos įpročių – gerai plautis rankas su muilu, neliesti kaukės, netrinti akyčių neplautomis rankomis.

ŠMSM Komunikacijos skyrius

2021 11 17

Pasiskiepiję mokytojai galės testuotis mokyklose kartu su mokiniais

Sveikatos apsaugos ministerija paskelbė, kad siekiant mažinti užsikrėtimų COVID-19 skaičių, nuo lapkričio 17 d. izoliacija privaloma ir pasiskiepijusiems žmonėms, turėjusiems kontaktą su sergančiuoju COVID-19.

Pasiskiepijusiems seniau nei prieš 120 dienų ir dar neturintiems trečiosios sustiprinančiosios vakcinos dozės, izoliuotis reikės tol, kol bus gautas neigiamas PGR tyrimo atsakymas. PGR tyrimas atliekamas ne anksčiau nei 3-ią dieną nuo kontakto.

Išimtis taikoma ugdymo įstaigų darbuotojams.

Ugdymo įstaigų darbuotojams, kurie pasiskiepijo seniau nei prieš 120 dienų ir dar nėra pasiskiepiję sustiprinančiąja doze, izoliuotis nereikės, jei testuosis savikontrolės greitaisiais antigeno testais pagal ugdymo įstaigoms nustatytą algoritmą. 

Ugdymo įstaigų darbuotojams, kurie yra pasiskiepiję mažiau nei prieš 120 dienų ar yra pasiskiepiję sustiprinančiąja doze bei persirgusiems, izoliuotis nereikės, tačiau jiems rekomenduojama testuotis kartu su kitais sąlytį turėjusiais asmenimis. 

Skiepytiems ir persirgusiems mokiniams izoliacijos taisyklės išlieka tos pačios – izoliuotis nereikia, bet rekomenduojama testuotis su kitais vaikais (išskyrus persirgusiuosius prieš mažiau nei 90 dienų).

ŠMSM Komunikacijos skyrius

2021 11 08

Rekomendacijos mokinių fizinio aktyvumo veikloms pandemijos metu

Fizinis aktyvumas yra vienas svarbiausių dedamųjų, užtikrinančių ir suaugusiųjų, ir vaikų gerą fizinę ir emocinę savijautą. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos specialistai parengė rekomendacijas, kaip COVID-19 pandemijos metu mokiniams judėti saugiai.

Pirmiausia, sportuojant rekomenduojama naudotis asmeniniu inventoriumi bei apranga, o kai tai neįmanoma, ir inventoriumi, prietaisais naudojasi daugiau kaip vienas mokinys, jie turi būti valomi ir dezinfekuojami po kiekvieno panaudojimo. Taip pat turi būti dezinfekuojami ir dažnai liečiami bendro naudojimo patalpų paviršiai – durų rankenos, turėklai ir pan., užtikrinamas tinkamas patalpų vėdinimas.

Vyresniems nei 6-erių metų vaikams kaukes privaloma dėvėti visose bendrose uždarose erdvėse: rūbinėse, tualetuose, poilsio kambariuose, bendraujant su kitų vaikų tėvais, mokytojais ir treneriais. Kaukes reikia dėvėti ir tada, kai veiklos nėra intensyvios, – šaškių, šachmatų, šaudymo iš lanko, smiginio ir panašių sportinių veiklų metu. Veido kaukė turi uždengti burną ir nosį, jos nereikėtų liesti ar judinti rankomis. Drėgną kaukę reikia nedelsiant pakeisti nauja, panaudotą kaukę išmesti, o po to dezinfekuoti rankas.

Atliekant intensyvius, jėgos reikalaujančius, energingus pratimus (pvz., bėgant, šokant, kilnojant svorius ir pan.) kaukių dėvėti nereikia, tačiau būtina stengtis išlaikyti kiek įmanoma didesnius atstumus tarp sportuojančiųjų.

Draudžiama mokiniams dalintis rankšluosčiais, vandens buteliukais, apranga.

Patartina kuo labiau sumažinti tiesioginį kontaktą su veiklose dalyvaujančiais kitais vaikais, mokytojais, treneriais, teisėjais – vengti rankų paspaudimų, apsikabinimų, o varžybas, rungtynes ar kitus renginius rekomenduojama organizuoti be žiūrovų.

Neformaliojo vaikų švietimo grupę gali sudaryti vaikai iš skirtingų klasių (pvz., paralelių) arba skirtingų mokyklų. Tačiau, siekiant valdyti COVID-19 ligos plitimo riziką, jau suformuotos grupės veikla turi būti organizuojama laikantis grupių izoliacijos principo: turi būti užtikrinama, kad vaikai nuolatos dalyvautų tos pačios grupės veiklose, užsiėmimai vykdomi taip, kad būtų išvengta skirtingų grupių vaikų kontakto. Kad vaikų iš skirtingų grupių kontaktų būtų kuo mažiau, rekomenduojama neorganizuoti varžybų, kuriose susitinka skirtingų mokyklų, būrelių mokiniai.

Pandemijai tebesitęsiant mokiniams, kaip ir suaugusiesiems, rekomenduojama dažniau rinktis žemo užsikrėtimo rizikos lygiui priskiriamas fizinio aktyvumo veiklas ar sporto šakas. Tokiomis laikomos individualios sporto šakos, arba tos, tarp kurių dalyvių įmanoma išlaikyti 2 metrų ir didesnį atstumą, arba jos gali būti vykdomos atvirose erdvėse. Tai galėtų būti: vaikščiojimas, bėgimas, dviračių sportas, alpinizmas, žirginis sportas, golfas, lauko tenisas, stalo tenisas, buriavimas, irklavimas bei baidarių ir kanojų irklavimas (vienviete), plaukimas, sportinė ir meninė gimnastika, sunkioji atletika, orientavimosi sportas, lengvoji atletika, badmintonas, regbis, beisbolas, futbolas, tinklinis, žolės riedulys ir kitos komandinės sporto šakos atvirose erdvėse, biatlonas, slidinėjimas, važinėjimas riedučiais, riedlentėmis ir pan.

Vidutinio užsikrėtimo rizikos lygiui yra priskiriamos dauguma komandinių sporto šakų, kurios sportuojamos uždarose patalpose, pvz., ledo ritulys, tinklinis, krepšinis, futbolas, grindų riedulys, fechtavimas, sportiniai šokiai ir pan.

Aukšto užsikrėtimo rizikos lygiui priskiriamos visos kontaktinės sporto šakos – boksas, dziudo, imtynės, karatė, sambo ir pan. Šių sporto šakų treneriams patariama paskatinti vaikus šiuo metu labiau sutelkti dėmesį į individualių įgūdžių ugdymą, išlaikyti bent 2 m atstumą tarp sportuojančiųjų. Jei to užtikrinti neįmanoma, rekomenduojama paskirstyti sportininkus mažomis nuolatinėmis grupelėmis.

Galiausiai, nepriklausomai nuo sporto šakai priskiriamo užsikrėtimo rizikos lygio, rekomenduojama fizinio ugdymo pamokas ir fiziškai aktyvias neformaliojo švietimo veiklas kuo dažniau vykdyti atvirose erdvėse – sporto aikštynuose, parkuose, miškuose.


ŠMSM Komunikacijos skyrius

2021 10 27

Mokinių atostogos: besitestuojantys gaus testų į namus, neformalus ugdymas bus ribojamas lapkričio 3–9 dienomis

Kaip ir buvo skelbta, rudens atostogų metu neformalusis vaikų ugdymas galės būti organizuojamas tik nuotoliniu būdu. Jeigu to nebus galima užtikrinti, lapkričio 3-9 dienomis neformaliojo ugdymo veiklos bus stabdomos. Stabdoma ir vaikų rudens stovyklų veikla.

Neformalusis vaikų švietimas (NVŠ), išskyrus ikimokyklinį ir priešmokyklinį ugdymą, bus vykdomas nuotoliniu būdu arba stabdomas lapkričio 3-9 dienomis.

Jei nuotoliniu būdu neįmanoma organizuoti užsiėmimų, jų tvarkaraščius siūloma pakoreguoti ir veiklas perkelti ir vykdyti intensyvesniu grafiku po mokinių atostogų.

Lapkričio 3–9 dienomis bus stabdoma ir vaikų rudens stovyklų veikla. Jei stovyklų organizatoriai stovyklas organizuoja, naudodami savivaldybių ar valstybės biudžeto lėšas (pvz., yra laimėję projektų finansavimo konkursą) ir jau yra patyrę išlaidų, savivaldybių administracijoms siūloma šias išlaidas stovyklų organizatoriams apmokėti.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija įvertino tai, kad dalis privačių teikėjų dėl NVŠ veiklų stabdymo nebegalės organizuoti stovyklų. Ministerija planuoja organizuojant 2022 m. stovyklų finansavimo konkursą patikslinti šiuo metu galiojančią vaikų vasaros stovyklų finansavimo ir organizavimo tvarką ir joje numatyti papildomų atrankos balų skyrimą teikėjams, kurie negalėjo įvykdyti suplanuotų stovyklų šį rudenį.

Mokinių atostogos prasidės lapkričio 3 d., į mokyklas jie grįš lapkričio 10 d.

Atostogos prailgintos dviem dienomis, kad po Vėlinių mokiniai grįžtų į klases praėjus inkubaciniam Covid-19 virusinės ligos laikotarpiui, t.y. septynioms dienoms. Šie sprendimai priimti reaguojant į prastėjančią situaciją šalyje. Per šventines dienas padaugėja susitikimų, žmonės lankosi pas gimines, tuomet auga ir užsikrėtimo tikimybė. Ministerija prašo tėvų sąmoningumo ir pasirūpinti, kad vaikai vengtų nereikalingų susibūrimų.

Savivaldybių administracijos ir mokyklos pasirūpins, kad vaikai gautų po 2 greituosius antigenų savikontrolės testus ir galėtų juos atlikti namuose savarankiškai ar padedami tėvų pagal įprastą testavimo mokykloje grafiką. Sugrįžę į mokyklas vaikai taip pat atliks testus.

Tai padės laiku pastebėti ligą ir stabdyti galimą jos plitimą ir pasiekti, kad atostogų metu mokiniai jaustųsi saugiau ir nebūtų prarastas mokyklose pasiektas testavimo įdirbis.

Per savaitę po švenčių, kurią mokiniai ir mokytojai praleis ne mokyklose, galimo užsikrėtimo atveju išryškės simptomai, tokiu būdu viruso plitimas bus lokalizuotas vienoje šeimoje, neperneštas į mokyklas ir nepaskleistas daugelyje šeimos ūkių.

ŠMSM Komunikacijos skyrius

2021 10 20

Mokinių rudens atostogos ilgės dviem dienomis

Visiems mokiniams dviem dienomis pratęsiamos rudens atostogos: tiek, kad po Vėlinių būtų grįžtama į klases praėjus inkubaciniam Covid-19 virusinės ligos laikotarpiui, t.y. septynioms dienoms.

Mokinių atostogos prasidės lapkričio 3 d., į mokyklas jie grįš lapkričio 10 d. Anksčiau grįžimas buvo numatytas lapkričio 8 d.

Matant blogėjančią situaciją šalyje, rekomenduojama vengti kontaktų, tačiau paprastai per šventines dienas padaugėja susitikimų, žmonės lankosi pas gimines, tuomet auga ir užsikrėtimo tikimybė. Ministerija prašo tėvų sąmoningumo ir pasirūpinti, kad vaikai vengtų nebūtinų susibūrimų.

Per savaitę po švenčių, kurią mokiniai ir mokytojai praleis ne mokyklose, galimo užsikrėtimo atveju išryškės simptomai, tokiu būdu viruso plitimas bus lokalizuotas vienoje šeimoje, neperneštas į mokyklas ir nepaskleistas daugelyje šeimos ūkių.

„Dėl mokinių atostogų pratęsimo tarėmės su epidemiologais, sveikatos specialistais, psichologais. Norime, kad kuo mažiau nukentėtų mokymas ir kartu apsaugotume mokyklas nuo viruso sklaidos. Todėl priėmėme optimaliausią sprendimą”, – sako švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.

1–12 klasių mokiniams prieš atostogas bus išdalinti greitieji antigenų savikontrolės testai ir mokiniai galės testus atlikti namuose pagal įprastą testavimo mokykloje grafiką.

Tai padės laiku pastebėti ligą ir stabdyti galimą jos plitimą ir pasiekti, kad atostogų metu mokiniai jaustųsi saugiau ir nebūtų prarastas mokyklose pasiektas testavimo įdirbis.

Apribojant kontaktų skaičių tarp daugelio skirtingų šeimų ūkių, neformalusis vaikų ugdymas dvi pirmąsias lapkričio savaites, nuo 3 d. iki 12 d., vyks tik nuotoliniu būdu. Jeigu to nebus galima užtikrinti, jis neformaliojo ugdymo veiklos šiam laikotarpiui bus stabdomos.

 

ŠMSM Komunikacijos skyrius

2021 10 19

Skiepytis sustiprinančiąja doze kviečiami visi pilnamečiai gyventojai

Nuo spalio 19 dienos visi 18 metų ir vyresni gyventojai, kurie buvo paskiepyti nuo COVID-19 ligos anksčiau nei prieš 180 dienų, kviečiami sustiprinti imunitetą dar viena vakcinos doze.

Toks sprendimas priimtas atsižvelgus į vakcinų suformuoto imuniteto trukmės tyrimus, Europos vaistų agentūros ir Lietuvos ekspertų rekomendacijas. Skiepijimo tvarkos pakeitimai įtvirtinti sveikatos apsaugos ministro įsakymu, kurį rasite ČIA.

Registruotis sustiprinančiajai vakcinos dozei galima įprastu būdu: internetu www.koronastop.lt arba Karštosios linijos trumpuoju telefono numeriu 1808. Vakcinuotis taip pat galima pas šeimos gydytoją. Norėdami sužinoti, ar jų asmens sveikatos priežiūros įstaiga vykdo skiepijimą nuo COVID-19 ligos, gyventojai turėtų kreiptis į įstaigos registratūrą.

„Comirnaty“, „Spikevax“ arba „Vaxzevria“ vakcinomis paskiepyti gyventojai revakcinuojami tik „Comirnaty“ vakcina, o „Janssen“ vakcina paskiepyti asmenys sustiprinančiajai dozei gali pasirinkti „Janssen“ arba „Comirnaty“ vakciną.

12 metų ir vyresniems pacientams, kurie serga lėtinėmis imunitetą silpninančiomis ligomis arba kuriems taikomas gydymas imuninę sistemą slopinančiais vaistiniais preparatais, gydytojo sprendimu sustiprinančioji „Comirnaty“ vakcinos dozė gali būti skiriama anksčiau, t.y. praėjus ne mažiau kaip 28 dienoms nuo antrosios COVID-19 vakcinos dozės suleidimo dienos.

Šiuo metu laukiama daugiau duomenų dėl „Spikevax“ vakcinos naudojimo revakcinacijai ir išvadų dėl gamintojo siūlymo sustiprinančiajai dozei naudoti tik pusę įprastos vakcinos dozės veikliosios medžiagos.

SAM Spaudos tarnyba

2021 10 12

Ugdymo įstaigos galės spręsti, kada sustabdyti kontaktinį ugdymą dėl infekcijos išplitimo rizikos

Nuo šiol priešmokyklinio ir bendrojo ugdymo programas įgyvendinančios įstaigos galės skelbti infekcijų plitimą ribojantį režimą (IPRR), užtikrinantį, kad mokiniai nedalyvautų ugdymo procese kasdieniu (kontaktiniu) mokymo proceso organizavimo būdu. Naująją tvarką apibrėžia Sveikatos apsaugos ministerijos kartu su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija parengti pagrindiniai kriterijai, atsižvelgiant į COVID-19 ligos atvejų ir protrūkių skaičiaus didėjimą vaikų ugdymo įstaigose, taip pat į prasidedantį gripo sezoną, kurio metu stebimas sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) pakilimas.

Ir iki šiol, esant paskelbtai gripo epidemijai savivaldybėje, IPRR buvo skelbiamas ugdymo įstaigose ar ugdymo įstaigų dalyje, pasiekus tam tikrą sergamumo gripu ir ŪVKTI ugdymo įstaigoje lygį. Naujoje tvarkoje kriterijai nustatyti, vertinant tiek COVID-19 ligos, tiek gripo ir ŪVKTI situaciją.

 IPRR skelbimo tikslas – suvaldyti COVID-19 ligos atvejų, taip pat gripo ir kitų ŪVKTI plitimą ugdymo įstaigoje ar jos dalyje, nutraukiant kontaktinį ugdymą ir mažinant užsikrėtimo tikimybę vaikams ir ugdymo įstaigos darbuotojams. Jei situacija ugdymo įstaigoje ar jos dalyje atitinka nustatytus kriterijus, IPRR gali skelbti ugdymo įstaigos vadovas. Galimybė skelbti IPRR išlieka ir kitais atvejais, neatitinkančiais nustatytų kriterijų, jei ugdymo įstaigos prašymu Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) patvirtina poreikį tą daryti.

 

IPRR gali būti skelbiamas ne trumpesniam kaip 7 dienų ir ne ilgesniam kaip 14 dienų laikotarpiui. Ugdymo įstaigoje paskelbus IPRR, tėvai, įtėviai, budintys globotojai ar seneliai gali gauti nedarbingumo pažymėjimą vaiko iki 8 metų amžiaus, bet ne ilgiau kaip iki jo ugdymo pagal pradinio ugdymo programą pradžios, ar pagal pradinio ugdymo programą ugdomo vaiko, ar pagal bendrojo arba specialiojo ugdymo programą besimokančio neįgalaus asmens priežiūrai.

 

Kriterijai, kuriems esant ugdymo įstaigos gali skelbti IPRR:

 

  1. Ugdymo įstaigos ar atskiro srauto lygmeniu, kai:
  • daugiau kaip 20 proc. mokinių ugdymo įstaigoje arba atskirame sraute:

– nustatomas teigiamas savikontrolės greitojo antigeno testo dėl COVID-19 ligos rezultatas

– arba patvirtinama COVID-19 liga, gripas ar ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos (ŪVKTI)

– arba pasireiškė ŪVKTI požymiai, pavyzdžiui, karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.,

  • tokie atvejai nustatomi ne mažiau kaip dviejuose trečdaliuose klasių ar grupių ugdymo įstaigoje arba atskirame sraute.
  1. 2. Klasės (grupės) lygmeniu:

– kai klasėje ar grupėje mokiniai yra testuojami savikontrolės greitaisiais antigeno testais jų neizoliuojant po turėto sąlyčio su sergančiuoju COVID-19 liga, ir nuo pirmo COVID-19 ligos atvejo nustatymo 10 dienų laikotarpiu PGR metodu koronaviruso infekcija patvirtinama 5 ir daugiau mokinių klasėje ar grupėje ir atvejų užsikrėtimo aplinkybės siejamos su ugdymo įstaiga;

– kai bent trečdaliui klasės ar grupės mokinių nustatomas teigiamas savikontrolės greitojo antigeno testo dėl COVID-19 ligos rezultatas arba patvirtinama koronaviruso infekcija, gripas ar ŪVKTI, įskaitant mokinius, kuriems pasireiškė ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymiai, pavyzdžiui, karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.

 

Atkreipiame dėmesį, kad dėl didelės rizikos sąlyčio su patvirtintu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju izoliuotų asmenų skaičius į IPRR skelbimo kriterijus nėra įtrauktas, nes ugdymo įstaigose sudaryta galimybė ne izoliuotis, o testuotis. Vakcinuoti ir persirgę vaikai izoliuotis neturi.

Švietimo įstaigų, kuriose įvestas infekcijų plitimą ribojantis režimas (arba karantinas), sąrašą ir skelbiamą IPRR laikotarpį galima rasti ČIA.

 

SAM Spaudos tarnyba

2021 10 08

Mokinių testavimas padėjo išvengti šimtų ligos židinių

Sveikatos saugos specialistai vieningi: jeigu norime mokyklose išlaikyti kontaktinį ugdymą, kai visuomenėje sparčiai plinta Covid-19 virusas, simptomų neturinčių vaikų testavimas mokyklose kartu su kitomis priemonėmis – patalpų vėdinimu, dezinfekavimu, srautų reguliavimu, atstumų laikymųsi, kaukių dėvėjimu, rankų plovimu, – yra pats veiksmingiausias.

 

Tėvai gali labai daug prisidėti prie užkrato sustabdymo

Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazija, kurioje mokosi apie 800 mokinių, testuojasi itin aktyviai. Kiekvieną pirmadienį pagal grafiką kaupiniais testuojasi 86 proc. pradinių klasių mokinių, o vyresni mokiniai pirmadienio rytais testuojasi savikontrolės būdu, tam skiriama apie pusvalandį laiko. Testuojasi apie 70 proc. visų vyresnių klasių mokinių, be to, kai kurie yra pasiskiepiję arba persirgę.    

Progimnazijos direktorė Lina Viršilienė visiškai tikra, kad testavimas padeda kuo greičiau identifikuoti atvejus ir sustabdyti viruso paplitimą.

„Patirties turime jau iš pernai metų, viskas pakankamai greitai ir efektyviai vyksta. Praeitą savaitę pas mus buvo „įsižiebę“ 8 kaupiniai, PGR testas pasitvirtino keturiems. Greitai išaiškinome, laiku sustabdėme, neuždarėme klasės, – pasakoja direktorė. – Pasiekti nemažą testavimo apimtį padeda kalbėjimasis su tėvais, dėmesys kiekvienam, be to, priimam situaciją kaip neišvengiamą dabartinio gyvenimo dalį.

Mūsų bendruomenė socialiai aktyvi ir motyvuota. Vaikai testuodamiesi irgi patiria bendruomeniškumo jausmą, patys išmoksta atlikti testus, supranta, kam to reikia. Pirmadienių rytais, kai atliekamas testavimas, kiti, kurie nesitestuoja, pro stiklines duris stebi, ką veikia draugai, klausia, ką reiškia indikatoriai, irgi pradeda domėtis. Tai tampa normali mokyklos gyvenimo praktika“.  

Tai, kad svarbus nuolatinis kontaktas su tėvais, patvirtina ir Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijos Tėvų tarybos pirmininkas Arūnas Penkaitis.

„Tėvų yra visokių. Yra tikinčių mitais, yra pasitikinčių mokslu. Pagrindinis dalykas – tai komunikacija, atsakymas į visus klausimus, dalinimasis informacija, proceso visiškas skaidrumas. Ir mitas, kad vaikai viruso neplatina. Pavasarį vaikų susirgimų buvo nedaug, bet dabartinė atmaina plinta labai greit. Jau pradedam bėdų turėti ir testuodami, baisu pagalvoti, kas būtų, jeigu nesitestuotume. Virusas plinta ir tarp vaikų, vieną klasę jau išvedėme į nuotolinį ugdymą. O pernai turėjom iškritusius ne tik klases, bet ir tėvus, ir senelius. Lenkiu galvą prieš mokytojus, kurie padeda testuoti, tam skirdami dalį pamokos laiko. Kai kurie vaikai patys išmoko, bet vis tiek reikia pildyti lenteles, prižiūrėti procesą“, – sakė A. Penkaitis.

Mokinių tėvai gali patys labai prisidėti prie viruso plitimo sustabdymo. Ką tėvai turi padaryti? Tik padėti parašą ant sutikimo testuoti vaiką.

Vilniaus visuomenės sveikatos biuro Bendrojo ugdymo įstaigų visuomenės sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Aurelija Šiautkulienė informavo, kad Vilniuje tiriant kaupinių metodu šiais mokslo metais išaiškinta jau 418 vaikų, kurie sirgo besimptome forma. „Nejausdami jokių simptomų, jie užkratą parneša ir namo. Tėvus raginu visada klausti, jeigu kas neaišku. Ar tie pagaliukai yra primirkyti chemikalų? Ne, tikrai taip nėra. Testuojamas vaikas neturi jokio kontakto su skysčiais, kurie jam gali pakenkti, tai sterilus tamponėlis, sveikatai jokios įtakos nedaro“, – patikina A. Šiautkulienė.   

Svarbūs tėvams kylantys klausimai

Vienas iš jų – ar vaikai negali testuotis namuose ir atnešti rezultatų į mokyklą? 

„Sveikatos apsaugos ministro įsakymu nustatyta, kad mokykla gali rinktis: testuoti kaupiniais ar greitaisiais antigenų testais. Greitieji antigenų testai pateikiami ir mokyklai kaip valstybės parama, juos taip pat galima nusipirkti ir vaistinėse. Žinoma, galime ugdyti ir pasitikėjimo kultūrą, tikintis, kad testai bus teisingai atlikti ir užfiksuoti, bet nebegalėsime užtikrinti tokio kiekio testų tiekimo, kaip kad dabar į mokyklas. Pasaulinė praktika visgi parodė, kad efektyviausia testuoti mokyklose. Suprantame joms tenkantį krūvį, tikrai esame labai dėkingi švietimo įstaigų vadovams ir mokytojams“, – paaiškina Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos saugos skyriaus vedėja Rita Sketerskienė.

Kaip sako sveikatos saugos specialistai, kaupinių tyrimas nėra diagnostinis testas, tai tik ženklas, kad yra galimai sergančių vaikų. Tuomet reikia atlikti PGR testą mobiliajame punkte.

Ar reikia testuotis persirgusiems ir skiepytiems vaikams? 

Jų testuoti nėra tikslinga. Kaip paaiškina Aurelija Šiautkulienė, jei vaikas persirgęs, 90 dienų testuoti nerekomenduojama, nes testas ar kaupinys gali būti klaidingai teigiamas. 

Jeigu vaikui būnant namie paaiškėja teigiamas atsakymas, ar tėvai turi pranešti mokyklai? Ar nenusižengiama konfidencialumui?

Kaip sako L. Viršilienė, mokyklai labai padeda, kai tėvai greitai praneša, kad jų vaikui nustatytas teigiamas PGR testas. Tokiu atveju ir mokykloje greičiau imamasi atitinkamų priemonių. Be to, kiekviena mokykla yra pasitvirtinusi tvarką, kaip ir kas turi informuoti, jeigu vaikas neateina į mokyklą.

Sveikatos saugos specialistai primena ir prašo – jeigu vaikas karščiuoja, kosi ar turi panašių peršalimo simptomų, neveskime jo į mokyklą, užregistruokime ir patikrinkime, ar tai nėra Covid-19 liga.

Ką daryti, kai mokinys nesitestuoja ir klasėje nedėvi kaukės?

Ministerijos kancleris J. Lukošius pažymi, kaukės nedėvėjimas turi būti pagrįstas ne emocija, bet gydytojų išvada, ir reikia ieškoti sprendimo, nes vaikas nėra kaltas, kad negali dėvėti kaukės.

„Jeigu vaikas dėl lėtinės ligos negali testuotis, dėvėti kaukės, turime ir kitas priemones – laikomės 2 metrų atstumo, vėdiname klasę, dezinfekuojame aplinką, plauname rankas“, – nuramina R. Sketerskienė.

Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazijoje atsiranda mokinių, kurie kartais nori paprieštarauti tvarkai nenešiodami kaukės ar tiesiog ją pamiršta. Kaip pasakoja mokyklos vadovė L. Viršilienė, mokykla visad turi papildomų kaukių, o keletas vaikų dėvi skydelius.

Testavimas padės vaikus išlaikyti mokyklose

Ar mokyklos toliau tęs kontaktinį ugdymą? Atsakymas, kaip dar niekada iki šiol, priklauso nuo kiekvieno mokinio, nuo kiekvieno tėvo, visuomenės nario elgsenos. „Esu įsipareigojusi vaikams ir šeimoms. Labai svarbu, kad per  šiuos pasaulį užgriuvusius iššūkius, vaikai neprarastų savo galimybių. Jie turi turėti galimybę žaisti stadione, groti instrumentu, važiuoti į ekskursiją, – patirti viską, ką turi patirti vaikas. Labai kviečiu visus pažiūrėti į perspektyvą, laikyti prioritetu vaiko ateitį ir suteikti galimybę jam užaugti“, – ragina Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazijos direktorė L. Viršilienė.

„Nors testuojasi apie 45 proc. Lietuvos mokinių, visgi testavimo apimtys galėtų būti didesnės, testavimas turėtų apimti bent pusę kiekvienos klasės mokinių. Labai raginame tėvus, kad jie leistų vaikams mokyklose testuotis. Tai padės išsaugoti vaikus klasėse“, – sako Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris J. Lukošius. 

Visas pokalbis apie mokinių testavimą – ŠMSM Youtube kanale. 

 

ŠMSM Komunikacijos skyrius

2021 09 28

Mokiniui gavus teigiamą savikontrolės testo atsakymą, likusiai klasei taip pat rekomenduojama iš karto atlikti testus

Sveikatos apsaugos ministerija paaiškina, kad tuo atveju, kai mokykloje atliekant profilaktinius savikontrolės greituosius antigeno testus bent vienas iš mokinių gauna teigiamą tyrimo rezultatą, rekomenduojama iš karto savikontrolės testais testuoti visą klasę, net ir nelaukiant minėtojo galimo COVID-19 ligos atvejo patvirtinimo PGR testu. Tokiu būdu būtų greičiau nustatyti kiti potencialūs atvejai ir kryptingiau valdomas infekcijos išplitimas klasėje.

 

Ugdymo įstaigoje atlikto profilaktinio savikontrolės greitojo antigeno testo teigiamą rezultatą gavusiam mokiniui rekomenduojama nedalyvauti kontaktiniame ugdyme, kol nėra gautas neigiamas PGR tyrimo rezultatas. PGR tyrimą reikia atlikti mobiliame punkte. Jei nusprendžiama PGR tyrimo neatlikti, mokiniui rekomenduojama negrįžti į mokyklą 10 dienų. Jei teigiamą savikontrolės greitojo antigeno testo atsakymą gavusiam mokiniui COVID-19 liga patvirtinama PGR tyrimu, likusi klasė privalo testuotis arba izoliuotis  10 dienų. 

 

Visas mokinių izoliacijos schemas rasite ČIA

SAM Spaudos tarnyba

2021 09 23

Trumpėja izoliacijos trukmė, specialus izoliacijos algoritmas – ugdymo įstaigoms

Nuo rugsėjo 23 d. izoliacijos trukmė visiems sąlytį turėjusiems asmenims trumpėja nuo 14 iki 10 dienų. Esant kontaktui ugdymo įstaigoje, sprendžiant dėl izoliacijos, patvirtintas atskiras algoritmas, leidžiantis lanksčiau vertinti susidariusią situaciją, maksimaliai išlaikant tiek ugdymo tęstinumą, tiek švietimo procese dalyvaujančių asmenų saugumą.

Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo procese, nustačius COVID-19 ligos atvejį, izoliuojamas asmuo, kuriam patvirtinta koronaviruso infekcija. Įstaigos personalui taikoma izoliacija įprasta tvarka, ugdytiniai dalyvauja ugdymo procese.

Pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo procese, nustačius COVID-19 ligos atvejį, izoliuojamas asmuo, kuriam patvirtinta koronaviruso infekcija arba asmenys, kuriems atlikus testą kaupinių metodu, rezultatas yra teigiamas. Pastarieji lieka izoliacijoje 10 dienų arba iki individualaus neigiamo PGR tyrimo atsakymo. Įstaigos personalui taikoma izoliacija įprasta tvarka.

Kaip ir iki šiol, nebus izoliuojami vakcinuoti ir persirgę mokiniai. Kiti ugdytiniai turi pasirinkimą – izoliuotis arba testuotis. Neizoliuojami mokiniai, kurie testuojasi savikontrolės greitaisiais antigeno testais tris kartus: iškart po atvejo nustatymo, antrą kartą – praėjus 48–72 valandoms ir pakartotinai trečią kartą – dar po 48 valandų. Svarbu pažymėti, kad jei neįmanoma išlaikyti nustatyto testavimo dažnumo, galima testuotis artimiausią darbo dieną. Jeigu mokinys yra testuotas 24 val. iki patvirtinto COVID-19 ligos atvejo ar teigiamo kaupinio nustatymo, šis testas užskaitomas, kaip pirmas testas algoritme. Testavimo algoritmas galioja ne ilgiau, nei 10 dienų nuo paskutinės sąlyčio dienos.

Sveikatos apsaugos ministerija rekomenduoja sąlytį turėjusiems mokiniams, dalyvaujantiems ugdymo procese, kuriems taikomas testavimo algoritmas, 10 dienų nuo paskutinės sąlyčio su sergančiuoju COVID-19 liga dienos nedalyvauti neformaliojo švietimo ar kitose veiklose, jei jose dalyvauja kitos ugdymo įstaigos vaikai, taip pat tokiems asmenims nerekomenduojama dalyvauti renginiuose, kitose žmonių susibūrimo vietose, rekomenduojama apriboti asmenų, su kuriais bendraujama, skaičių. Bendraujant su kitais asmenimis, tokie mokiniai turi dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones, laikytis saugaus atstumo ir kitų bendrųjų COVID-19 ligos prevencijos priemonių.

Nustačius COVID-19 atvejį, vykdant profesinį mokymą ar aukštojo mokslo studijas, izoliuojamas asmuo, kuriam patvirtinta koronaviruso infekcija. Visi kitiems taikoma izoliacija įprasta tvarka.

Pažymėtina, kad visais atvejais neizoliuojami pagal pilną vakcinavimo schemą paskiepyti ir persirgę asmenys.

Visais atvejais ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomus jaučiantys asmenys neturi dalyvauti ugdymo procese ir patariama atlikti PGR tyrimą.

Atkreipiame dėmesį, kad tiek 10 dienų izoliacijos trukmė, tiek naujasis algoritmas ugdymo įstaigose taikomas tik naujai izoliuojamiems asmenims, taigi, tie, kurie iki teisės akto įsigaliojimo jau yra izoliacijoje po kontakto ugdymo įstaigoje, tęsti ugdymo proceso testuojantis negalės, tačiau galės susitrumpinti izoliacijos terminą pagal naują tvarką.

Naująją tvarką reglamentuojantį teisės aktą rasite ČIA.

SAM Spaudos tarnyba

2021 09 16

J. Šiugždinienė: vaikams mokyklose testuotis leidžiantys tėvai padeda stabdyti viruso plitimą

Išaugus koronaviruso atvejų skaičiui mokyklose, kuriose atliekami greitieji savikontrolės testai, švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė dėkoja šioms įstaigoms už pastangas mažinti viruso plitimą.

„Testavimas mokyklose parodė, kad jis labai svarbus ir leidžia greitai fiksuoti susirgimus ir stabdyti viruso plitimą. Raginu mokyklas, kurios dar to nedaro, prisijungti prie besitestuojančių mokyklų. Šiuo metu sergamumas auga. Visi kartu galime padaryti, kad viruso plitimą sumažintume. Būkime atsakingi ir rodykime pavyzdį kitiems taip, kaip mokytojai parodė visiems pavyzdį aktyviai skiepydamiesi“, – sakė ministrė.

 

 

Šiuo metu greitaisiais antigeno testais mokyklose testuojasi vidutiniškai 37 proc. mokinių. Deja, dalis tėvų nesutinka, kad vaikai testuotųsi. „Tikiu, kad besitestuojančių vaikų dalis augs, nes tėvai įsitikins, jog tai labai paprasta procedūra ir nekelia jokio pavojaus vaiko sveikatai. Dauguma vaikų koronavirusu perserga lengvai, tačiau dalis jų atsiduria ligoninėse, užkrečia kitus, o kuo tai gali baigtis – šiomis dienomis vėl girdime labai dažnai. Todėl nuoširdžiai dėkoju tėvams, kurie leidžia vaikams testuotis“, – sakė ministrė.

Pasigirsta teiginių, kad kai kurios mokyklos negali gauti greitųjų antigeno testų. Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL) užtikrino, kad testų yra pakankamai ir užteks visiems.

„Savivaldybės rūpinasi testų pristatymu įvertinę ugdymo įstaigų poreikius. Kai kurios mokyklos testavimą pradėjo dar prieš rugsėjo pirmąją. Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL) informavo, kad priemonių tikrai pakanka. Reikia, kad savivaldybių administracijos, surinkusios poreikį iš mokyklų, juos užsakytų“, – sakė ministrė.

Ji apgailestauja, kad mokiniams tenka kuriam laikui (nuo 10 iki 14 dienų) išeiti į izoliaciją ir mokytis nuotoliniu būdu. „To šiuo momentu negalime išvengti. Tikiuosi, kad artimiausiu laiku bus priimti sprendimai, kurie leis sumažinti mokinių izoliacijos trukmę, o tada mokiniai į klases galės grįžti anksčiau. Prašau visų supratimo ir kantrybės šiuo nelengvu laikotarpiu“, – sakė ministrė.

2021 09 10

Nuo rugsėjo 13 d. mokyklos mokinių srautus galės reguliuoti laisviau

Mokyklos, negalinčios užtikrinti kiekvienos klasės atskyrimo, galės formuoti didesnius mokinių srautus, nei buvo nustatyta iki šiol. Tokį sprendimą patvirtino sveikatos apsaugos ministras – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos vadovas, atsižvelgęs į Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos siūlymus. Sprendimas įsigalioja nuo rugsėjo 13 d.

„Siūlėme, kad būtų leista mokykloms didinti mokinių srautus, nes daug mokinių turinčios mokyklos negalėjo užtikrinti reikalaujamų srautų dydžių. Nors dabar mokyklos galės formuoti didesnius srautus, vis tik labai prašome mokyklų bendruomenių užtikrinti kuo mažesnį mokinių maišymąsi ir kuo mažesnius srautus, kad būtų išvengta ligos protrūkių“, – sako Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris Julius Lukošius.

 

 

Nuo rugsėjo 13 d. organizuojant ugdymą pagal pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas besimokantiems mokiniams (5-4G kl.), sprendimą dėl srauto dydžio galės priimti mokyklos vadovas, suderinęs jį su mokyklos taryba – nebeliks reikalavimo, jog vieną srautą sudarytų daugiausia 100 mokinių. Visgi išlieka nuostata, kad mokinių srautai mokyklose turi būti sudaryti iš kuo mažiau klasių ar grupių.

Kaip ir anksčiau, organizuojant ugdymą 5-4G kl., srautas gali būti sudaromas tik iš tos pačios klasių grupių, pvz., visų šeštokų, arba iš kelių tos pačios programos skirtingų klasių mokinių, pvz., iš šeštokų ir septintokų.

Pradinių klasių (1-4 kl.) srauto dydis nesikeičia – išlieka 100 mokinių. Tačiau jie galės būti nebūtinai tos pačios klasių grupės, pavyzdžiui, tik pirmos arba tik trečios. Esant mažiau nei 100 tos pačios klasių grupės mokinių skaičiui, galima į srautą jungti ir kitas pradines klases, pavyzdžiui 1-2 kl., 2-3 kl. ir pan. Iki šiol galiojo reikalavimas, kad pradinukų srautą sudarytų tik tos pačios klasių grupės mokiniai, pavyzdžiui, tik pirmokai, tik antrokai ir pan.

Su operacijų vadovo sprendimu „Dėl pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo organizavimo būtinų sąlygų“ galima susipažinti čia: https://bit.ly/3E1WZrb

2021 09 08

Studentai laikinai galės rečiau testuotis, visi piliečiai – laisvai keliauti viešuoju transportu

Galimybių paso neturintys mokiniai galės naudotis visu viešuoju transportu, o studentai – rečiau testuotis. Tokius pakeitimus šiandien priėmė Ministrų kabinetas.

Nuo rugsėjo 13 d. turėjo įsigalioti reikalavimas viešajame transporte turėti Galimybių pasą, tačiau  padaryta išimtis – bus galima ir be Galimybių paso naudotis visomis transporto paslaugomis. Tai ypač aktualu mokiniams nuo 16 metų, ypač vykstantiems į švietimo įstaigas, pavyzdžiui, neformaliojo švietimo mokyklas kitose gyvenamosiose vietovėse.

Nepasiskiepiję nuo COVID-19 ligos ar ja nepersirgę aukštųjų mokyklų studentai ir asmenys, besimokantys pagal tęstinio profesinio mokymo programas, norėdami dalyvauti kontaktiniuose užsiėmimuose, galės testuotis kas 7–10 dienų, t. y. nebūtinai kas 48 valandas, kaip iki šiol. Toks palengvinimas galios iki spalio 15 d. Tęstinis profesinis mokymas ir aukštojo mokslo studijos kontaktiniu būdu vyksta tik turintiesiems Galimybių pasą – kitu atveju studentai gali dalyvauti tik nuotolinėse paskaitose ir užsiėmimuose.

Taip pat nustatytas dar vienas testavimo būdas Galimybių pasui gauti – greitasis SARS-CoV-2 antigeno testas COVID-19 ligai nustatyti.

LRV inf.

2021 09 02

Pirma vakcinos doze paskiepytiems studentams – galimybė nemokamai testuotis ir dalyvauti paskaitose

Studentams, kurie nespėjo pasiskiepyti nuo COVID-19 ligos iki mokslo metų pradžios, gavo tik pirmą iš dviejų vakcinos dozių arba pasiskiepijo Janssen vakcina, bet dar neturi Galimybių paso, sudaryta galimybė dalyvauti paskaitose ir kituose kontaktinio mokymo užsiėmimuose atliekant nemokamus PGR tyrimus. Iki spalio 15 d. nemokamai tirtis galės pirma vakcinos doze pasiskiepiję aukštųjų mokyklų studentai, taip pat besimokantieji pagal tęstinio profesinio mokymo programas ir neformaliojo suaugusiųjų švietimo dalyviai.

Šioms grupėms priklausantys ir dar nepaskiepyti asmenys raginami vakcinuotis jau rugsėjo pradžioje, kad iki spalio vidurio galėtų gauti Galimybių pasą ir mokytis kontaktiniu būdu be papildomų rūpesčių. Skiepytis galima bet kuria iš keturių Lietuvoje registruotų vakcinų nuo COVID-19 ligos.

Kol įsigalios vakcinacijos Galimybių pasas, kontaktiniai aukštojo mokslo, tęstinio profesinio mokymo ir neformaliojo suaugusiųjų švietimo užsiėmimai bus leidžiami tik COVID-19 liga persirgusiems arba PGR tyrimo neigiamą atsakymą turintiems asmenims. Pirma vakcinos doze paskiepyti studentai registruotis nemokamam tyrimui galės internetu 1808.lt arba trumpuoju numeriu 1808. Nepasiskiepiję bent viena doze asmenys tyrimus turės atlikti savo lėšomis.

Studentai turės atsisiųsti tyrimo pažymą iš sveikatos portalo www.esveikata.lt ir ją pateikti mokymo įstaigoje. Pažyma galioja 48 valandas nuo ėminio paėmimo. Atlikus nemokamą tyrimą ir gavus neigiamą rezultatą Galimybių pasas formuojamas nebus.

Vyriausybės nutarimu aukštojo mokslo studijos, tęstinis profesinis mokymas ir neformalusis suaugusiųjų švietimas kontaktiniu būdu galimi tik tiems, kurie atitinka Galimybių paso reikalavimus: paskiepytiems nuo COVID-19 ligos, persirgusiems šia liga arba turintiems ne anksčiau nei prieš 48 valandas (skaičiuojant nuo ėminio paėmimo momento) atlikto PGR tyrimo neigiamą rezultatą.

Galimybių pasas po vakcinacijos įsigalioja praėjus nustatytam laikui:
• praėjus vienai savaitei nuo „Comirnaty“ ar „Spikevax“ vakcinos antrosios dozės suleidimo pagal skiepijimo schemą,
• praėjus 2 savaitėms nuo „Janssen“ vakcinos dozės suleidimo,
• praėjus 4 savaitėms, bet ne daugiau kaip 13 savaičių nuo pirmos „Vaxzevria“ vakcinos dozės suleidimo,
• po antros „Vaxzevria“ vakcinos dozės suleidimo pagal skiepijimo schemą,
• praėjus 2 savaitėms nuo „Comirnaty“, „Spikevax“, „Janssen“ ar „Vaxzevria“ vakcinos vienos dozės suleidimo asmeniui, kuris persirgo COVID-19 liga ir diagnozė buvo patvirtinta remiantis teigiamu PGR tyrimo rezultatu.


SAM Spaudos tarnybos informacija

2021 08 31

Laiškas švietimo bendruomenei

Gerbiami mokytojai, mokyklų vadovai, savivaldybių švietimo administracijų vadovai ir darbuotojai, mokiniai, tėvai ir visi, kurie rūpinatės švietimu!

Rugsėjį visi grįžtame į mokyklas. Mokyklų bendruomenės ruošiasi gyviems susitikimams klasėse. Norime, kad buvimo mokykloje, mokymosi ir bendravimo džiaugsmas tęstųsi visus metus. Tai yra mūsų visų bendras siekis ir visų atsakomybė.

Mes, pasirašiusieji šį laišką, sutariame dėl esminių principų, kuriais vadovausimės naujais mokslo metais, ir kviečiame visą švietimo bendruomenę aktyviai prisidėti prie to, kad nauji mokslo metai būtų sklandūs, o mokyklos – saugios. Tai priklauso nuo kiekvieno švietimo bendruomenės nario. Kviečiame visus susitelkti bei palaikyti vieniems kitus, kuriant palankias ir saugias sąlygas mūsų vaikams mokytis, o pedagogams – dirbti.

Pirmenybė – kontaktiniam vaikų ugdymui

Kontaktinis ugdymo būdas labiausiai atitinka vaiko interesus ir yra produktyviausias. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, savivaldybės, mokyklų bendruomenės, nevyriausybinės organizacijos ir tėvai susitelkę kartu užtikrina, kad vaikai galėtų mokytis maksimaliai saugioje ugdymosi aplinkoje, laikantis visų operacijų vadovo nustatytų saugumo priemonių. Pirmiausia tai yra valstybės ir visų ugdymo procesą organizuojančių institucijų, taip pat pagal galimybes ir tėvų atsakomybė. Mokytis kontaktiniu būdu svarbu ne tik pradinių, bet ir aukštesnių klasių mokiniams. Išskyrus kritinius atvejus, kai mokykloje ar jos dalyje atsiranda susirgimų židinys ir nustatomas infekcijų plitimą ribojantis režimas.

Tėvų pareiga yra užtikrinti, kad vaikas mokytųsi: lankytų pamokas mokykloje arba, jei klasė laikinai mokosi nuotoliniu būdu, prisijungtų prie nuotolinių pamokų. Jei mokykloje ugdymas vyksta kontaktiniu būdu ir nėra jokių objektyvių aplinkybių, dėl kurių vaikas negali mokytis klasėje, jis lanko mokyklą.

Pagalba – kiekvienam mokiniui

Mokyklose teikiama mokymosi ir emocinė pagalba kiekvienam mokiniui. Pastaroji veikla yra neatsiejama ugdymo dalis. Kiekvienas vaikas ir jo emocinė būklė pastebėta, jam padedama įveikti sunkumus. Mokytojai, švietimo pagalbos specialistai ir mokyklų administracijos skiria deramą dėmesį mokiniams, padeda įveikti nuotolinio mokymo paliktas spragas, stengiasi atliepti kiekvieno vaiko individualius poreikius ir suteikti pagalbą, kurios jam reikia. Vaikai mokykloje laukiami ir rūpestingai priimami po ilgai trukusio nuotolinio mokymo.

Pagarbą ir tarpusavio pagalbą skatinanti aplinka

Švietimo įstaigų vadovai, profesinės sąjungos, ministerija visus sprendimus, rekomendacijas priima vadovaudamiesi siekiu gerinti pedagogų darbo sąlygas, sudaryti palankią atmosferą darbo vietoje. Ypatingas dėmesys skiriamas vyresnio amžiaus mokytojams ir pradedantiems specialistams, keliant jų motyvaciją dirbti mokykloje, taip pat esant poreikiui teikiant jiems reikiamas konsultacijas.

Švietimo bendruomenė visokeriopai skatina vakcinaciją

Skiepai yra viena svarbiausių priemonių, mažinanti koronaviruso plitimą, visuomenės sergamumą, mirčių skaičių. Todėl palaikome ir skatiname pedagogų, kitų švietimo įstaigų darbuotojų, mokinių skiepijimąsi. Džiaugiamės, kad švietimo įstaigos patenka tarp institucijų, kurių darbuotojai skiepijasi ypač aktyviai.

Labai kviečiame tėvus, norinčius apsaugoti savo vaikus ir kartu padėti stabdyti viruso plitimą, skiepyti vaikus. Vakcinas vaikams nuo 12 metų skiepyti patvirtino Europos vaistų agentūra. Tai reiškia, kad jos tinkamos ir saugios. Kviečiame pasikliauti šiuolaikiniu mokslu, mokslininkais ir jų pasiekimais.

Mokiniams mokyklose sudaryta galimybė savanoriškam sveikatos patikrinimui dėl koronaviruso

Reguliarus testavimas pandemijos metu padeda išlaikyti mokyklą saugią, o vaikus – klasėse. Bendradarbiaujant savivaldybėms ir mokykloms, mokyklose sudarytos sąlygos nepasiskiepijusiems mokiniams savanoriškai atlikti sveikatos patikrinimą (testus) dėl koronaviruso. Tai padės laiku nustatyti galimus infekcijos protrūkius ir apsaugoti vaikus ir visą bendruomenę nuo susirgimų.

Bendraukime, dalykimės patirtimi, talkinkime vieni kitiems.

Padarykime viską, kad nauji mokslo metai mokyklose būtų sklandūs ir saugūs.

 

Jurgita Šiugždinienė, švietimo, mokslo ir sporto ministrė

Miša Jakobas, VDU licėjaus „Sokratus“ mokytojų mentorius

Edita Žiobienė, vaiko teisių apsaugos kontrolierė

Mindaugas Sinkevičius, Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas

Algirdas Kęstutis Rimkus,

Lietuvos savivaldybių švietimo padalinių vedėjų asociacijos valdybos pirmininkas 

Dainius Žvirdauskas,  Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos prezidentas

Aušra Burbienė, Lietuvos pradinio ugdymo mokyklų atstovų asociacijos prezidentė

Darius Mockus, Lietuvos pagrindinių mokyklų asociacijos prezidentas

Vytautas Kantauskas, Lietuvos gimnazijų asociacijos prezidentas

Judita Akromienė, Nacionalinio švietimo NVO tinklo vadovė

Karolina Pralgauskytė, Lietuvos moksleivių sąjungos prezidentė

Kęstutis Juknis, Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ pirmininkas

Aldona Kindurienė, Švietimo ir mokslo profesinės sąjungos “Solidarumas” pirmininkė

Jurgita Pocienė, Daugiavaikių šeimų asociacijos MES vadovė

Alina Martinkutė-Vorobej, Šeimų asociacijos vadovė

Arūnas Penkaitis, Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijos (pirmosios mokyklos, kurioje vaikai iš nuotolinio grįžo į kontaktinį ugdymą) Tėvų tarybos pirmininkas

 

2021 08 25

Po savaitės mokiniai grįžta į klases. Kokių saugumo sąlygų reikės laikytis mokyklose?

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija šią savaitę švietimo bendruomenei ir visuomenei pristato, kaip vyks ugdymas švietimo įstaigose naujais mokslo metais, kokių saugumo sąlygų reikės laikytis.

„Pagrindinė žinia, kurią kartojame visą laiką: ugdymas visose švietimo įstaigose vyks kontaktiniu būdu, visi mokiniai laukiami klasėse. Tikimės, kad vaikai mokyklose mokysis ir visus ateinančius mokslo metus. Labai to norime. Todėl visi, kiekvienas bendruomenės narys, padarykime tai, kas nuo mūsų priklauso, kad mokyklos būtų saugios. Skiepykimės, laikykimės saugumo sąlygų“, – sako švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.

Kontaktinis mokymas bus organizuojamas laikantis operacijų vadovo – sveikatos apsaugos ministro nustatytų saugumo reikalavimų. Griežtesni reikalavimai taikomi aukštojo mokslo studijoms, tęstiniam profesiniam mokymui (kai siekiama ne pirmos kvalifikacijos) ir neformaliam suaugusiųjų švietimui: čia kontaktiniai užsiėmimai galimi tik pasiskiepijusiems, persirgusiems arba periodiškai besitestuojantiems žmonėms.

Bendri saugumo reikalavimai švietimo įstaigoms

Atstumų laikymasis. Darželiuose užtikrinami maksimali grupių izoliacija, vaikai turi lankyti nuolatos tą pačią grupę, grupės veikla turi būti vykdoma taip, kad būtų išvengta skirtingas grupes lankančių vaikų kontakto. Pedagogai tą pačią dieną gali dirbti tik vienoje grupėje.

Bendrojo ugdymo mokyklose (1-12 kl.) reguliuojami srautai, kad būtų išvengta jų maišymosi. Mokyklose srauto dydis – 100 žmonių (kelios klasės, grupės). Pagrindinio ir vidurinio ugdymo programoje didžiausias srautas gali būti sudaromas tik iš tos pačios klasių grupės (pvz., 6-ų klasių.) mokinių arba iš ne daugiau kaip 100 tik tos pačios programos (pagrindinio arba vidurinio ugdymo) skirtingų klasių (pvz. 7–9 klasių, III–IV gimnazijos klasių ir t.t.) mokinių.

Srauto dydis profesinėje mokykloje – 150 mokinių.

Būreliuose ir kituose neformalaus švietimo užsiėmimuose, organizuojamuose uždarose erdvėse vienu metu, galės dalyvauti ne daugiau kaip 30 asmenų. Skaičius neribojamas, jei visi vaikai ir darbuotojai yra arba pasiskiepiję arba persirgę, arba nuolat testuojasi dėl COVID-19 ligos.

Kaukės. Visi švietimo įstaigų darbuotojai ir mokiniai nuo penktos klasės dėvi kaukes uždarose patalpose. Kaukių leidžiama nedėvėti vaikams, dalyvaujantiems stovyklose, mokiniams ir mokytojams, kai jie sportuoja, veiklų, kurių negalima atlikti būnant su kauke, vykdymo metu. Taip pat neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei, arba jei darbuotojas negali dėvėti kaukės dėl vykdomos veiklos pobūdžio, pvz., darbo su klausos negalią turinčiais mokiniais.  Tada rekomenduojama dėvėti veido skydelį.

Patalpos vėdinamos ir dezinfekuojamos. Dažnai liečiami paviršiai valomi ne rečiau kaip 2 kartus per dieną. Patalpos vėdinamos prieš atvykstant mokiniams, pertraukų metu, ypač jei viena bendra patalpa, pvz., valgykla, naudojasi kelios grupės viena po kitos. Jei užsiėmimams naudojamas inventorius, jis turi būti išvalomas ir dezinfekuojamas po kiekvieno panaudojimo.

Taip pat turi būti sudarytos sąlygos rankų higienai ir dezinfekcijai.

Stebima mokinių ir darbuotojų sveikata. Matuojama į švietimo įstaigą atvykstančių mokinių, darbuotojų temperatūra.  Jei vaikas ar darbuotojas turi ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių (pvz., karščiuoja (37,3 °C ir daugiau), kosti, yra pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.), jis negali dalyvauti pamokose ar dirbti.

Draudžiama į užsiėmimus atvykti asmenims, kuriems privaloma izoliacija.

Testavimas. Neįgijusiems imuniteto švietimo įstaigų darbuotojams Vyriausybės nustatyta tvarka privaloma reguliariai testuotis. Nepasiskiepiję ir nepersirgę švietimo įstaigų darbuotojai, dirbantys kontaktinį darbą, turės prieš grįždami į darbą ir vėliau periodiškai kas 7–10 dienų testuotis. 

Testai privalomi  švietimo įstaigų darbuotojams, laisviesiems mokytojams ir kitiems švietimo teikėjams. Taip pat ir visiems kitų įstaigų darbuotojams, kurie teikia valymo, maisto tiekimo ar kitas paslaugas švietimo įstaigoje ir kituose švietimo teikėjuose.  

Mokinių sveikatos patikrinimas dėl covid-19 yra savanoriškas. Tai nėra barjeras eiti į mokyklą. Ją privalo lankyti visi sveiki ir nesantys izoliacijoje vaikai. Mokykla pasirenka testavimo būdą: kaupiniai (atliekama prižiūrint sveikatos specialistui) ir greitieji antigenų testai (mokiniai atlieka savarankiškai, prižiūrint mokyklos paskirtam darbuotojui). Testuotis kaupinių metodu klasė gali, kai su tokiu būdu sutinka ne mažiau kaip 30 proc. klasės mokinių tėvų.

Ugdymo įstaigų, vykdančių ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas, grupėse ir klasėse gali būti vykdomas paviršių PGR tyrimas.

Testavimas paviršių PGR tyrimo metodu ugdymo įstaigose turėtų būti vykdomas kas 14 dienų, ėminiai kaupiniams imami kas 4-7 dienas, o savikontrolės tyrimas atliekamas kas 3–5 dienas.

Imunitetą turintiems  – pasiskiepijusiems ar persirgusiems mokiniams – testuotis nereikia.

Skiepijamas. Jis rekomenduojamas visiems švietimo įstaigų darbuotojams, kurie nėra persirgę, taip pat mokiniams nuo 12 metų ir studentams.

Švietimo įstaigų darbuotojai aktyviai skiepijasi: pilnai pasiskiepiję 75 proc. švietimo įstaigų darbuotojų, 5 proc. – vienu skiepu.

Taip pat jau pasiskiepijo beveik kas ketvirtas (24 proc.) 12-15 metų vaikas, 16-24 metų amžiaus grupėje pasiskiepijo 60 proc. gyventojų.

Rugsėjo 1 – osios šventė. Ją rengiant mokyklose galioja tie patys saugumo reikalavimai, kaip ir visiems viešiems renginiams.

Atviroje erdvėje vykstančių renginių dalyvių skaičius neribojamas. Tačiau jei šventėje lauke dalyvauja daugiau kaip 500 žmonių, juos reikia skirstyti į sektorius, kad srautai nesimaišytų.

Jei šventė organizuojama patalpoje, joje be srautų skirstymo gali dalyvauti iki 500 žmonių, tačiau negalima užpildyti daugiau kaip 75 proc. patalpoje esančių sėdimų vietų (jei dalyviai turi galimybių pasus, šis reikalavimas netaikomas).

Viduje vykstančios šventės metu apsaugines kaukes dėvėti privaloma. Jei šventė vyksta lauke – kaukes dėvėti rekomenduojama, jei tarp dalyvių neišlaikomas 2 metrų atstumas.

Jei vaikas suserga, nebūtinai izoliuojasi visa klasė

Jei klasėje vienas ar keli vaikai užsikrės koronaviruso infekcija, nebūtinai visiems teks izoliuotis. Epidemiologai bendraus su ugdymo įstaiga ir aiškinsis, kokie asmenys turėjo sąlytį su užsikrėtusiuoju ir koks buvo sąlyčio pobūdis. Bus nustatomi didelį ir mažą sąlytį turėję žmonės – bendraklasiai arba pedagogai. Specialistai kiekvieną atvejį vertina individualiai. Jei ugdymo įstaiga gerai valdo srautus, laikosi atstumų, dėvi kaukes, deramai laikosi rankų higienos, izoliavimosi atvejai retesni – tai parodė praėjusiųjų mokslo metų patirtis.

Nustačius, kad rizika buvo aukšta, izoliuotis reikia keturiolika dienų nuo paskutinės sąlyčio dienos. Norint susitrumpinti izoliacijos laiką, septintą izoliacijos dieną reikia atlikti PGR tyrimą. Gavus neigiamą testo atsakymą, izoliacija gali būti nutraukiama po dešimtos dienos.

Nuotolinis mokymas – tik esant itin sudėtingai situacijai

Atskiru Vyriausybės sprendimu, įvertinus pandeminę situaciją, išbandžius visas kitas pandemijos valdymo priemones, mokyklose gali būti  pereinama prie nuotolinio mokymo. Tačiau net ir esant blogiausiam scenarijui, nuotolinis ugdymas nebūtų taikomas ikimokykliniame ir pradiniame ugdyme ir  abiturientams (abiturientams – nuo vasario 1 d.).

 

Aktuali informacija apie švietimo įstaigų darbą pandemijos sąlygomis skelbiama svetainėje www.mokyklabecovid.lt.

2021 08 11

Taikant saugumo priemones rugsėjį mokiniai mokysis klasėse

Šiandien Vyriausybė patvirtino nutarimo „Dėl valstybės lygio ekstremaliosios situacijos paskelbimo“ pakeitimus, kurie svarbūs ir švietimo įstaigoms. Savivaldybių administracijoms išsiųsta detali informacija su scenarijais, kaip rugsėjį bus organizuojamas ugdymo procesas, o ketvirtadienį tai bus aptarta per susitikimą su savivaldybių administracijų vadovais.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ir Sveikatos apsaugos ministerija sutarė, kad ikimokyklinis, priešmokyklinis ir pradinis, pagrindinis, vidurinio ugdymas ir pirminis profesinis mokymas vyks kontaktiniu būdu, laikantis patvirtintų saugumo priemonių.  

Visose mokyklose bus sudarytos sąlygos mokiniams savanoriškai testuotis, mokiniai skatinami reguliariai tikrintis sveikatą.

Esant itin sudėtingai situacijai, Vyriausybė gali svarstyti priimti sprendimą pagrindinį, vidurinį ugdymą ir pirminį profesinį mokymą leisti vykdyti kontaktiniu būdu tik tuo atveju, jei klasė būtų imunizuota (bus pakankamai daug persirgusių ir/ar paskiepytų mokinių) arba reguliariai testuojasi.

 „Stebėdama ir vertindama situaciją Vyriausybė atskirai spręs, kokiu atveju galėtų įsijungti griežtesnis scenarijus. Tokį sprendimą Vyriausybė priimtų įvertinusi ne vieną kriterijų. Covid-19 ligoniams skirtų 300 lovų užimtumo rodiklis, kuris galės būti taikomas kitų veiklų ribojimui, nebus lemiamas darželių ir bendrojo ugdymo mokyklų, neformaliojo vaikų švietimo veikloms. Svarbu užtikrinti, kad visų vaikų sugrįžimas į mokyklas būtų kuo saugesnis tiek jiems, tiek jų šeimoms. Todėl raginame visus savanoriškai testuotis ir skiepytis“, – sakė Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris Julius Lukošius.

Net ir esant sudėtingai pandeminei situacijai, abiturientai nuo 2022 metų vasario mokytųsi klasėse. Iki vasario jiems galiotų tos pačios sąlygos, kaip ir pagrindinio, vidurinio ugdymo klasių bei pirminio profesinio mokymo programų mokiniams. Tikimasi, kad iki vasario dauguma abiturientų bus pasiskiepiję. Nepadariusiems to, bus rekomenduojama reguliariai testuotis.

Tęstinio profesinio mokymo mokiniams, aukštųjų mokyklų studentams, suaugusiųjų neformaliojo švietimo dalyviams ugdymas kontaktiniu būdu galimas tik tiems, kurie yra pasiskiepiję, persirgę arba reguliariai testuojasi.

Neformaliojo vaikų švietimo veiklos uždarose vietose, laikantis nustatytų saugumo sąlygų, vyks kontaktiniu būdu, kai grupėje iki 30 vaikų. Jei vaikų daugiau – galės dalyvauti tik pasiskiepiję, persirgę arba reguliariai besitestuojantys.

Švietimo įstaigų darbuotojų turės tikrintis sveikatą (atlikti testus) Vyriausybės nustatyta tvarka. Pasiskiepijusiems ar persirgusiems darbuotojams testavimas neprivalomas. Šiuo metu pagal pilną schemą jau yra pasiskiepiję daugiau kaip 73 proc. švietimo įstaigų darbuotojų.

Švietimo įstaigų veiklos apribojimai gali būti įvedami tiek konkrečios mokyklos, tiek savivaldybės, tiek nacionaliniu lygiu.

Kas atsitiks, jei mokinys suserga? Kaip ir kitų ligų atveju, praleistos pamokos yra pateisinamos. Jeigu būtų prognozuojama, jog gydymas užtruks daugiau nei mėnesį, gydytojų konsultacinė komisija galėtų svarstyti sprendimą dėl ugdymo namuose.  Jeigu mokinys privalomai izoliuojasi, jam turės būti užtikrinamas ugdymas  nuotoliniu būdu mokyklos nustatyta tvarka, bet ne ilgiau nei nustatytas izoliavimosi laikotarpis. Jei yra galimybė, mokinys gali būti nuotoliniu būdu pajungiamas prie kontaktiniu būdu vykstančio ugdymo (organizuojamas klasės hibridinis ugdymas).

Jeigu mokytojui tenka privalomai izoliuotis, mokiniams turės būti užtikrinamas nenutrūkstamas ugdymo procesas, mokyklai priimant individualų sprendimą (atitinkama klasė ar klasės pereina į nuotolinį mokymą, paskiriamas pavaduojantis mokytojas, mokytojas prisijungia per nuotolį arba taikomi kiti galimi sprendimo būdai).

Mokyklos turės laikytis saugaus ugdymo organizavimo principų:

  1. Mokiniai, Vyriausybės nustatyta tvarka, nepriklausomai nuo epideminės situacijos lygio, galėtų savanoriškai testuotis vienu iš pasirinktų būdų (kaupiniai, antigenai ar savikontrolė).
  2. Neįgijusiems imuniteto darbuotojams Vyriausybės nustatyta tvarka privaloma reguliariai testuotis.
  3. Rekomenduoti mokiniams nuo 12 metų bei mokytojams savanoriškai skiepytis.
  4. Pagal valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytas sąlygas:
  • laikytis socialinės distancijos, klasių, grupių, srautų nesimaišymo;
  • vėdinti ir dezinfekuoti patalpas;
  • patalpose, vežant mokinius autobusais laikytis kaukių dėvėjimo rekomendacijų.

 

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Komunikacijos skyrius
El. paštas info@smm.lt

2021 11 30

Nuo gruodžio 1 d. mokyklose kaukes turi dėvėti ir pradinukai

Sveikatos apsaugos ministro-operacijų vadovo sprendimu, nuo gruodžio 1 d. švietimo įstaigose medicinines kaukes turi dėvėti ir pradinių klasių mokiniai. Jei tėvai neaprūpina vaiko tinkamomis kaukėmis, jas turėtų suteikti mokykla.

„Visi norime, kad mūsų vaikai būtų saugūs. Teisingai dėvimos kaukės sumažina riziką užsikrėsti COVID-19 ir suaugusiems, ir vaikams. Vienintelė sąlyga – ir tėvai, ir mokytojai, bent jau pirmosiomis kaukių dėvėjimo dienomis vaikams turėtų priminti, kaip teisingai jas dėvėti“, – sako švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris Julius Lukošius.

Kaip numatyta operacijų vadovo sprendime, nuo gruodžio 1 d. visi vyresni nei 6 metų asmenys švietimo įstaigoje uždarose patalpose turi dėvėti medicinines veido kaukes arba respiratorius, kurie priglunda prie veido ir visiškai dengia nosį ir burną. Kaukių dėvėti nereikia, kai vaikai sportuoja ar dalyvauja veiklose, kurių negalima atlikti būnant su kauke. Taip pat negalios paliestiems mokiniams, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei. Jiems sveikatos specialistai rekomenduoja nešioti veido skydelį.

Mokykloms pradinukams tinkamo dydžio kaukėmis padės apsirūpinti savivaldybės. Savivaldybės prašymus kompensuoti išlaidas vaikiškoms medicininėms kaukėms teikia Finansų ministerijai ta pačia tvarka, kaip ir kitas su COVID-19 valdymu susijusias išlaidas.

Sveikatos priežiūros specialistai taip pat atkreipia dėmesį, jog labai svarbu vaikus mokyti ir kitų higienos įpročių – gerai plautis rankas su muilu, neliesti kaukės, netrinti akyčių neplautomis rankomis.

ŠMSM Komunikacijos skyrius

2021 11 17

Pasiskiepiję mokytojai galės testuotis mokyklose kartu su mokiniais

Sveikatos apsaugos ministerija paskelbė, kad siekiant mažinti užsikrėtimų COVID-19 skaičių, nuo lapkričio 17 d. izoliacija privaloma ir pasiskiepijusiems žmonėms, turėjusiems kontaktą su sergančiuoju COVID-19.

Pasiskiepijusiems seniau nei prieš 120 dienų ir dar neturintiems trečiosios sustiprinančiosios vakcinos dozės, izoliuotis reikės tol, kol bus gautas neigiamas PGR tyrimo atsakymas. PGR tyrimas atliekamas ne anksčiau nei 3-ią dieną nuo kontakto.

Išimtis taikoma ugdymo įstaigų darbuotojams.

Ugdymo įstaigų darbuotojams, kurie pasiskiepijo seniau nei prieš 120 dienų ir dar nėra pasiskiepiję sustiprinančiąja doze, izoliuotis nereikės, jei testuosis savikontrolės greitaisiais antigeno testais pagal ugdymo įstaigoms nustatytą algoritmą. 

Ugdymo įstaigų darbuotojams, kurie yra pasiskiepiję mažiau nei prieš 120 dienų ar yra pasiskiepiję sustiprinančiąja doze bei persirgusiems, izoliuotis nereikės, tačiau jiems rekomenduojama testuotis kartu su kitais sąlytį turėjusiais asmenimis. 

Skiepytiems ir persirgusiems mokiniams izoliacijos taisyklės išlieka tos pačios – izoliuotis nereikia, bet rekomenduojama testuotis su kitais vaikais (išskyrus persirgusiuosius prieš mažiau nei 90 dienų).

ŠMSM Komunikacijos skyrius

2021 11 08

Rekomendacijos mokinių fizinio aktyvumo veikloms pandemijos metu

Fizinis aktyvumas yra vienas svarbiausių dedamųjų, užtikrinančių ir suaugusiųjų, ir vaikų gerą fizinę ir emocinę savijautą. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos specialistai parengė rekomendacijas, kaip COVID-19 pandemijos metu mokiniams judėti saugiai.

Pirmiausia, sportuojant rekomenduojama naudotis asmeniniu inventoriumi bei apranga, o kai tai neįmanoma, ir inventoriumi, prietaisais naudojasi daugiau kaip vienas mokinys, jie turi būti valomi ir dezinfekuojami po kiekvieno panaudojimo. Taip pat turi būti dezinfekuojami ir dažnai liečiami bendro naudojimo patalpų paviršiai – durų rankenos, turėklai ir pan., užtikrinamas tinkamas patalpų vėdinimas.

Vyresniems nei 6-erių metų vaikams kaukes privaloma dėvėti visose bendrose uždarose erdvėse: rūbinėse, tualetuose, poilsio kambariuose, bendraujant su kitų vaikų tėvais, mokytojais ir treneriais. Kaukes reikia dėvėti ir tada, kai veiklos nėra intensyvios, – šaškių, šachmatų, šaudymo iš lanko, smiginio ir panašių sportinių veiklų metu. Veido kaukė turi uždengti burną ir nosį, jos nereikėtų liesti ar judinti rankomis. Drėgną kaukę reikia nedelsiant pakeisti nauja, panaudotą kaukę išmesti, o po to dezinfekuoti rankas.

Atliekant intensyvius, jėgos reikalaujančius, energingus pratimus (pvz., bėgant, šokant, kilnojant svorius ir pan.) kaukių dėvėti nereikia, tačiau būtina stengtis išlaikyti kiek įmanoma didesnius atstumus tarp sportuojančiųjų.

Draudžiama mokiniams dalintis rankšluosčiais, vandens buteliukais, apranga.

Patartina kuo labiau sumažinti tiesioginį kontaktą su veiklose dalyvaujančiais kitais vaikais, mokytojais, treneriais, teisėjais – vengti rankų paspaudimų, apsikabinimų, o varžybas, rungtynes ar kitus renginius rekomenduojama organizuoti be žiūrovų.

Neformaliojo vaikų švietimo grupę gali sudaryti vaikai iš skirtingų klasių (pvz., paralelių) arba skirtingų mokyklų. Tačiau, siekiant valdyti COVID-19 ligos plitimo riziką, jau suformuotos grupės veikla turi būti organizuojama laikantis grupių izoliacijos principo: turi būti užtikrinama, kad vaikai nuolatos dalyvautų tos pačios grupės veiklose, užsiėmimai vykdomi taip, kad būtų išvengta skirtingų grupių vaikų kontakto. Kad vaikų iš skirtingų grupių kontaktų būtų kuo mažiau, rekomenduojama neorganizuoti varžybų, kuriose susitinka skirtingų mokyklų, būrelių mokiniai.

Pandemijai tebesitęsiant mokiniams, kaip ir suaugusiesiems, rekomenduojama dažniau rinktis žemo užsikrėtimo rizikos lygiui priskiriamas fizinio aktyvumo veiklas ar sporto šakas. Tokiomis laikomos individualios sporto šakos, arba tos, tarp kurių dalyvių įmanoma išlaikyti 2 metrų ir didesnį atstumą, arba jos gali būti vykdomos atvirose erdvėse. Tai galėtų būti: vaikščiojimas, bėgimas, dviračių sportas, alpinizmas, žirginis sportas, golfas, lauko tenisas, stalo tenisas, buriavimas, irklavimas bei baidarių ir kanojų irklavimas (vienviete), plaukimas, sportinė ir meninė gimnastika, sunkioji atletika, orientavimosi sportas, lengvoji atletika, badmintonas, regbis, beisbolas, futbolas, tinklinis, žolės riedulys ir kitos komandinės sporto šakos atvirose erdvėse, biatlonas, slidinėjimas, važinėjimas riedučiais, riedlentėmis ir pan.

Vidutinio užsikrėtimo rizikos lygiui yra priskiriamos dauguma komandinių sporto šakų, kurios sportuojamos uždarose patalpose, pvz., ledo ritulys, tinklinis, krepšinis, futbolas, grindų riedulys, fechtavimas, sportiniai šokiai ir pan.

Aukšto užsikrėtimo rizikos lygiui priskiriamos visos kontaktinės sporto šakos – boksas, dziudo, imtynės, karatė, sambo ir pan. Šių sporto šakų treneriams patariama paskatinti vaikus šiuo metu labiau sutelkti dėmesį į individualių įgūdžių ugdymą, išlaikyti bent 2 m atstumą tarp sportuojančiųjų. Jei to užtikrinti neįmanoma, rekomenduojama paskirstyti sportininkus mažomis nuolatinėmis grupelėmis.

Galiausiai, nepriklausomai nuo sporto šakai priskiriamo užsikrėtimo rizikos lygio, rekomenduojama fizinio ugdymo pamokas ir fiziškai aktyvias neformaliojo švietimo veiklas kuo dažniau vykdyti atvirose erdvėse – sporto aikštynuose, parkuose, miškuose.


ŠMSM Komunikacijos skyrius

2021 10 27

Mokinių atostogos: besitestuojantys gaus testų į namus, neformalus ugdymas bus ribojamas lapkričio 3–9 dienomis

Kaip ir buvo skelbta, rudens atostogų metu neformalusis vaikų ugdymas galės būti organizuojamas tik nuotoliniu būdu. Jeigu to nebus galima užtikrinti, lapkričio 3-9 dienomis neformaliojo ugdymo veiklos bus stabdomos. Stabdoma ir vaikų rudens stovyklų veikla.

Neformalusis vaikų švietimas (NVŠ), išskyrus ikimokyklinį ir priešmokyklinį ugdymą, bus vykdomas nuotoliniu būdu arba stabdomas lapkričio 3-9 dienomis.

Jei nuotoliniu būdu neįmanoma organizuoti užsiėmimų, jų tvarkaraščius siūloma pakoreguoti ir veiklas perkelti ir vykdyti intensyvesniu grafiku po mokinių atostogų.

Lapkričio 3–9 dienomis bus stabdoma ir vaikų rudens stovyklų veikla. Jei stovyklų organizatoriai stovyklas organizuoja, naudodami savivaldybių ar valstybės biudžeto lėšas (pvz., yra laimėję projektų finansavimo konkursą) ir jau yra patyrę išlaidų, savivaldybių administracijoms siūloma šias išlaidas stovyklų organizatoriams apmokėti.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija įvertino tai, kad dalis privačių teikėjų dėl NVŠ veiklų stabdymo nebegalės organizuoti stovyklų. Ministerija planuoja organizuojant 2022 m. stovyklų finansavimo konkursą patikslinti šiuo metu galiojančią vaikų vasaros stovyklų finansavimo ir organizavimo tvarką ir joje numatyti papildomų atrankos balų skyrimą teikėjams, kurie negalėjo įvykdyti suplanuotų stovyklų šį rudenį.

Mokinių atostogos prasidės lapkričio 3 d., į mokyklas jie grįš lapkričio 10 d.

Atostogos prailgintos dviem dienomis, kad po Vėlinių mokiniai grįžtų į klases praėjus inkubaciniam Covid-19 virusinės ligos laikotarpiui, t.y. septynioms dienoms. Šie sprendimai priimti reaguojant į prastėjančią situaciją šalyje. Per šventines dienas padaugėja susitikimų, žmonės lankosi pas gimines, tuomet auga ir užsikrėtimo tikimybė. Ministerija prašo tėvų sąmoningumo ir pasirūpinti, kad vaikai vengtų nereikalingų susibūrimų.

Savivaldybių administracijos ir mokyklos pasirūpins, kad vaikai gautų po 2 greituosius antigenų savikontrolės testus ir galėtų juos atlikti namuose savarankiškai ar padedami tėvų pagal įprastą testavimo mokykloje grafiką. Sugrįžę į mokyklas vaikai taip pat atliks testus.

Tai padės laiku pastebėti ligą ir stabdyti galimą jos plitimą ir pasiekti, kad atostogų metu mokiniai jaustųsi saugiau ir nebūtų prarastas mokyklose pasiektas testavimo įdirbis.

Per savaitę po švenčių, kurią mokiniai ir mokytojai praleis ne mokyklose, galimo užsikrėtimo atveju išryškės simptomai, tokiu būdu viruso plitimas bus lokalizuotas vienoje šeimoje, neperneštas į mokyklas ir nepaskleistas daugelyje šeimos ūkių.

ŠMSM Komunikacijos skyrius

2021 10 20

Mokinių rudens atostogos ilgės dviem dienomis

Visiems mokiniams dviem dienomis pratęsiamos rudens atostogos: tiek, kad po Vėlinių būtų grįžtama į klases praėjus inkubaciniam Covid-19 virusinės ligos laikotarpiui, t.y. septynioms dienoms.

Mokinių atostogos prasidės lapkričio 3 d., į mokyklas jie grįš lapkričio 10 d. Anksčiau grįžimas buvo numatytas lapkričio 8 d.

Matant blogėjančią situaciją šalyje, rekomenduojama vengti kontaktų, tačiau paprastai per šventines dienas padaugėja susitikimų, žmonės lankosi pas gimines, tuomet auga ir užsikrėtimo tikimybė. Ministerija prašo tėvų sąmoningumo ir pasirūpinti, kad vaikai vengtų nebūtinų susibūrimų.

Per savaitę po švenčių, kurią mokiniai ir mokytojai praleis ne mokyklose, galimo užsikrėtimo atveju išryškės simptomai, tokiu būdu viruso plitimas bus lokalizuotas vienoje šeimoje, neperneštas į mokyklas ir nepaskleistas daugelyje šeimos ūkių.

„Dėl mokinių atostogų pratęsimo tarėmės su epidemiologais, sveikatos specialistais, psichologais. Norime, kad kuo mažiau nukentėtų mokymas ir kartu apsaugotume mokyklas nuo viruso sklaidos. Todėl priėmėme optimaliausią sprendimą”, – sako švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.

1–12 klasių mokiniams prieš atostogas bus išdalinti greitieji antigenų savikontrolės testai ir mokiniai galės testus atlikti namuose pagal įprastą testavimo mokykloje grafiką.

Tai padės laiku pastebėti ligą ir stabdyti galimą jos plitimą ir pasiekti, kad atostogų metu mokiniai jaustųsi saugiau ir nebūtų prarastas mokyklose pasiektas testavimo įdirbis.

Apribojant kontaktų skaičių tarp daugelio skirtingų šeimų ūkių, neformalusis vaikų ugdymas dvi pirmąsias lapkričio savaites, nuo 3 d. iki 12 d., vyks tik nuotoliniu būdu. Jeigu to nebus galima užtikrinti, jis neformaliojo ugdymo veiklos šiam laikotarpiui bus stabdomos.

 

ŠMSM Komunikacijos skyrius

2021 10 19

Skiepytis sustiprinančiąja doze kviečiami visi pilnamečiai gyventojai

Nuo spalio 19 dienos visi 18 metų ir vyresni gyventojai, kurie buvo paskiepyti nuo COVID-19 ligos anksčiau nei prieš 180 dienų, kviečiami sustiprinti imunitetą dar viena vakcinos doze.

Toks sprendimas priimtas atsižvelgus į vakcinų suformuoto imuniteto trukmės tyrimus, Europos vaistų agentūros ir Lietuvos ekspertų rekomendacijas. Skiepijimo tvarkos pakeitimai įtvirtinti sveikatos apsaugos ministro įsakymu, kurį rasite ČIA.

Registruotis sustiprinančiajai vakcinos dozei galima įprastu būdu: internetu www.koronastop.lt arba Karštosios linijos trumpuoju telefono numeriu 1808. Vakcinuotis taip pat galima pas šeimos gydytoją. Norėdami sužinoti, ar jų asmens sveikatos priežiūros įstaiga vykdo skiepijimą nuo COVID-19 ligos, gyventojai turėtų kreiptis į įstaigos registratūrą.

„Comirnaty“, „Spikevax“ arba „Vaxzevria“ vakcinomis paskiepyti gyventojai revakcinuojami tik „Comirnaty“ vakcina, o „Janssen“ vakcina paskiepyti asmenys sustiprinančiajai dozei gali pasirinkti „Janssen“ arba „Comirnaty“ vakciną.

12 metų ir vyresniems pacientams, kurie serga lėtinėmis imunitetą silpninančiomis ligomis arba kuriems taikomas gydymas imuninę sistemą slopinančiais vaistiniais preparatais, gydytojo sprendimu sustiprinančioji „Comirnaty“ vakcinos dozė gali būti skiriama anksčiau, t.y. praėjus ne mažiau kaip 28 dienoms nuo antrosios COVID-19 vakcinos dozės suleidimo dienos.

Šiuo metu laukiama daugiau duomenų dėl „Spikevax“ vakcinos naudojimo revakcinacijai ir išvadų dėl gamintojo siūlymo sustiprinančiajai dozei naudoti tik pusę įprastos vakcinos dozės veikliosios medžiagos.

SAM Spaudos tarnyba

2021 10 12

Ugdymo įstaigos galės spręsti, kada sustabdyti kontaktinį ugdymą dėl infekcijos išplitimo rizikos

Nuo šiol priešmokyklinio ir bendrojo ugdymo programas įgyvendinančios įstaigos galės skelbti infekcijų plitimą ribojantį režimą (IPRR), užtikrinantį, kad mokiniai nedalyvautų ugdymo procese kasdieniu (kontaktiniu) mokymo proceso organizavimo būdu. Naująją tvarką apibrėžia Sveikatos apsaugos ministerijos kartu su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija parengti pagrindiniai kriterijai, atsižvelgiant į COVID-19 ligos atvejų ir protrūkių skaičiaus didėjimą vaikų ugdymo įstaigose, taip pat į prasidedantį gripo sezoną, kurio metu stebimas sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) pakilimas.

Ir iki šiol, esant paskelbtai gripo epidemijai savivaldybėje, IPRR buvo skelbiamas ugdymo įstaigose ar ugdymo įstaigų dalyje, pasiekus tam tikrą sergamumo gripu ir ŪVKTI ugdymo įstaigoje lygį. Naujoje tvarkoje kriterijai nustatyti, vertinant tiek COVID-19 ligos, tiek gripo ir ŪVKTI situaciją.

 IPRR skelbimo tikslas – suvaldyti COVID-19 ligos atvejų, taip pat gripo ir kitų ŪVKTI plitimą ugdymo įstaigoje ar jos dalyje, nutraukiant kontaktinį ugdymą ir mažinant užsikrėtimo tikimybę vaikams ir ugdymo įstaigos darbuotojams. Jei situacija ugdymo įstaigoje ar jos dalyje atitinka nustatytus kriterijus, IPRR gali skelbti ugdymo įstaigos vadovas. Galimybė skelbti IPRR išlieka ir kitais atvejais, neatitinkančiais nustatytų kriterijų, jei ugdymo įstaigos prašymu Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) patvirtina poreikį tą daryti.

 

IPRR gali būti skelbiamas ne trumpesniam kaip 7 dienų ir ne ilgesniam kaip 14 dienų laikotarpiui. Ugdymo įstaigoje paskelbus IPRR, tėvai, įtėviai, budintys globotojai ar seneliai gali gauti nedarbingumo pažymėjimą vaiko iki 8 metų amžiaus, bet ne ilgiau kaip iki jo ugdymo pagal pradinio ugdymo programą pradžios, ar pagal pradinio ugdymo programą ugdomo vaiko, ar pagal bendrojo arba specialiojo ugdymo programą besimokančio neįgalaus asmens priežiūrai.

 

Kriterijai, kuriems esant ugdymo įstaigos gali skelbti IPRR:

 

  1. Ugdymo įstaigos ar atskiro srauto lygmeniu, kai:
  • daugiau kaip 20 proc. mokinių ugdymo įstaigoje arba atskirame sraute:

– nustatomas teigiamas savikontrolės greitojo antigeno testo dėl COVID-19 ligos rezultatas

– arba patvirtinama COVID-19 liga, gripas ar ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos (ŪVKTI)

– arba pasireiškė ŪVKTI požymiai, pavyzdžiui, karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.,

  • tokie atvejai nustatomi ne mažiau kaip dviejuose trečdaliuose klasių ar grupių ugdymo įstaigoje arba atskirame sraute.
  1. 2. Klasės (grupės) lygmeniu:

– kai klasėje ar grupėje mokiniai yra testuojami savikontrolės greitaisiais antigeno testais jų neizoliuojant po turėto sąlyčio su sergančiuoju COVID-19 liga, ir nuo pirmo COVID-19 ligos atvejo nustatymo 10 dienų laikotarpiu PGR metodu koronaviruso infekcija patvirtinama 5 ir daugiau mokinių klasėje ar grupėje ir atvejų užsikrėtimo aplinkybės siejamos su ugdymo įstaiga;

– kai bent trečdaliui klasės ar grupės mokinių nustatomas teigiamas savikontrolės greitojo antigeno testo dėl COVID-19 ligos rezultatas arba patvirtinama koronaviruso infekcija, gripas ar ŪVKTI, įskaitant mokinius, kuriems pasireiškė ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymiai, pavyzdžiui, karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.

 

Atkreipiame dėmesį, kad dėl didelės rizikos sąlyčio su patvirtintu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju izoliuotų asmenų skaičius į IPRR skelbimo kriterijus nėra įtrauktas, nes ugdymo įstaigose sudaryta galimybė ne izoliuotis, o testuotis. Vakcinuoti ir persirgę vaikai izoliuotis neturi.

Švietimo įstaigų, kuriose įvestas infekcijų plitimą ribojantis režimas (arba karantinas), sąrašą ir skelbiamą IPRR laikotarpį galima rasti ČIA.

 

SAM Spaudos tarnyba

2021 10 08

Mokinių testavimas padėjo išvengti šimtų ligos židinių

Sveikatos saugos specialistai vieningi: jeigu norime mokyklose išlaikyti kontaktinį ugdymą, kai visuomenėje sparčiai plinta Covid-19 virusas, simptomų neturinčių vaikų testavimas mokyklose kartu su kitomis priemonėmis – patalpų vėdinimu, dezinfekavimu, srautų reguliavimu, atstumų laikymųsi, kaukių dėvėjimu, rankų plovimu, – yra pats veiksmingiausias.

 

Tėvai gali labai daug prisidėti prie užkrato sustabdymo

Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazija, kurioje mokosi apie 800 mokinių, testuojasi itin aktyviai. Kiekvieną pirmadienį pagal grafiką kaupiniais testuojasi 86 proc. pradinių klasių mokinių, o vyresni mokiniai pirmadienio rytais testuojasi savikontrolės būdu, tam skiriama apie pusvalandį laiko. Testuojasi apie 70 proc. visų vyresnių klasių mokinių, be to, kai kurie yra pasiskiepiję arba persirgę.    

Progimnazijos direktorė Lina Viršilienė visiškai tikra, kad testavimas padeda kuo greičiau identifikuoti atvejus ir sustabdyti viruso paplitimą.

„Patirties turime jau iš pernai metų, viskas pakankamai greitai ir efektyviai vyksta. Praeitą savaitę pas mus buvo „įsižiebę“ 8 kaupiniai, PGR testas pasitvirtino keturiems. Greitai išaiškinome, laiku sustabdėme, neuždarėme klasės, – pasakoja direktorė. – Pasiekti nemažą testavimo apimtį padeda kalbėjimasis su tėvais, dėmesys kiekvienam, be to, priimam situaciją kaip neišvengiamą dabartinio gyvenimo dalį.

Mūsų bendruomenė socialiai aktyvi ir motyvuota. Vaikai testuodamiesi irgi patiria bendruomeniškumo jausmą, patys išmoksta atlikti testus, supranta, kam to reikia. Pirmadienių rytais, kai atliekamas testavimas, kiti, kurie nesitestuoja, pro stiklines duris stebi, ką veikia draugai, klausia, ką reiškia indikatoriai, irgi pradeda domėtis. Tai tampa normali mokyklos gyvenimo praktika“.  

Tai, kad svarbus nuolatinis kontaktas su tėvais, patvirtina ir Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijos Tėvų tarybos pirmininkas Arūnas Penkaitis.

„Tėvų yra visokių. Yra tikinčių mitais, yra pasitikinčių mokslu. Pagrindinis dalykas – tai komunikacija, atsakymas į visus klausimus, dalinimasis informacija, proceso visiškas skaidrumas. Ir mitas, kad vaikai viruso neplatina. Pavasarį vaikų susirgimų buvo nedaug, bet dabartinė atmaina plinta labai greit. Jau pradedam bėdų turėti ir testuodami, baisu pagalvoti, kas būtų, jeigu nesitestuotume. Virusas plinta ir tarp vaikų, vieną klasę jau išvedėme į nuotolinį ugdymą. O pernai turėjom iškritusius ne tik klases, bet ir tėvus, ir senelius. Lenkiu galvą prieš mokytojus, kurie padeda testuoti, tam skirdami dalį pamokos laiko. Kai kurie vaikai patys išmoko, bet vis tiek reikia pildyti lenteles, prižiūrėti procesą“, – sakė A. Penkaitis.

Mokinių tėvai gali patys labai prisidėti prie viruso plitimo sustabdymo. Ką tėvai turi padaryti? Tik padėti parašą ant sutikimo testuoti vaiką.

Vilniaus visuomenės sveikatos biuro Bendrojo ugdymo įstaigų visuomenės sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Aurelija Šiautkulienė informavo, kad Vilniuje tiriant kaupinių metodu šiais mokslo metais išaiškinta jau 418 vaikų, kurie sirgo besimptome forma. „Nejausdami jokių simptomų, jie užkratą parneša ir namo. Tėvus raginu visada klausti, jeigu kas neaišku. Ar tie pagaliukai yra primirkyti chemikalų? Ne, tikrai taip nėra. Testuojamas vaikas neturi jokio kontakto su skysčiais, kurie jam gali pakenkti, tai sterilus tamponėlis, sveikatai jokios įtakos nedaro“, – patikina A. Šiautkulienė.   

Svarbūs tėvams kylantys klausimai

Vienas iš jų – ar vaikai negali testuotis namuose ir atnešti rezultatų į mokyklą? 

„Sveikatos apsaugos ministro įsakymu nustatyta, kad mokykla gali rinktis: testuoti kaupiniais ar greitaisiais antigenų testais. Greitieji antigenų testai pateikiami ir mokyklai kaip valstybės parama, juos taip pat galima nusipirkti ir vaistinėse. Žinoma, galime ugdyti ir pasitikėjimo kultūrą, tikintis, kad testai bus teisingai atlikti ir užfiksuoti, bet nebegalėsime užtikrinti tokio kiekio testų tiekimo, kaip kad dabar į mokyklas. Pasaulinė praktika visgi parodė, kad efektyviausia testuoti mokyklose. Suprantame joms tenkantį krūvį, tikrai esame labai dėkingi švietimo įstaigų vadovams ir mokytojams“, – paaiškina Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos saugos skyriaus vedėja Rita Sketerskienė.

Kaip sako sveikatos saugos specialistai, kaupinių tyrimas nėra diagnostinis testas, tai tik ženklas, kad yra galimai sergančių vaikų. Tuomet reikia atlikti PGR testą mobiliajame punkte.

Ar reikia testuotis persirgusiems ir skiepytiems vaikams? 

Jų testuoti nėra tikslinga. Kaip paaiškina Aurelija Šiautkulienė, jei vaikas persirgęs, 90 dienų testuoti nerekomenduojama, nes testas ar kaupinys gali būti klaidingai teigiamas. 

Jeigu vaikui būnant namie paaiškėja teigiamas atsakymas, ar tėvai turi pranešti mokyklai? Ar nenusižengiama konfidencialumui?

Kaip sako L. Viršilienė, mokyklai labai padeda, kai tėvai greitai praneša, kad jų vaikui nustatytas teigiamas PGR testas. Tokiu atveju ir mokykloje greičiau imamasi atitinkamų priemonių. Be to, kiekviena mokykla yra pasitvirtinusi tvarką, kaip ir kas turi informuoti, jeigu vaikas neateina į mokyklą.

Sveikatos saugos specialistai primena ir prašo – jeigu vaikas karščiuoja, kosi ar turi panašių peršalimo simptomų, neveskime jo į mokyklą, užregistruokime ir patikrinkime, ar tai nėra Covid-19 liga.

Ką daryti, kai mokinys nesitestuoja ir klasėje nedėvi kaukės?

Ministerijos kancleris J. Lukošius pažymi, kaukės nedėvėjimas turi būti pagrįstas ne emocija, bet gydytojų išvada, ir reikia ieškoti sprendimo, nes vaikas nėra kaltas, kad negali dėvėti kaukės.

„Jeigu vaikas dėl lėtinės ligos negali testuotis, dėvėti kaukės, turime ir kitas priemones – laikomės 2 metrų atstumo, vėdiname klasę, dezinfekuojame aplinką, plauname rankas“, – nuramina R. Sketerskienė.

Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazijoje atsiranda mokinių, kurie kartais nori paprieštarauti tvarkai nenešiodami kaukės ar tiesiog ją pamiršta. Kaip pasakoja mokyklos vadovė L. Viršilienė, mokykla visad turi papildomų kaukių, o keletas vaikų dėvi skydelius.

Testavimas padės vaikus išlaikyti mokyklose

Ar mokyklos toliau tęs kontaktinį ugdymą? Atsakymas, kaip dar niekada iki šiol, priklauso nuo kiekvieno mokinio, nuo kiekvieno tėvo, visuomenės nario elgsenos. „Esu įsipareigojusi vaikams ir šeimoms. Labai svarbu, kad per  šiuos pasaulį užgriuvusius iššūkius, vaikai neprarastų savo galimybių. Jie turi turėti galimybę žaisti stadione, groti instrumentu, važiuoti į ekskursiją, – patirti viską, ką turi patirti vaikas. Labai kviečiu visus pažiūrėti į perspektyvą, laikyti prioritetu vaiko ateitį ir suteikti galimybę jam užaugti“, – ragina Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazijos direktorė L. Viršilienė.

„Nors testuojasi apie 45 proc. Lietuvos mokinių, visgi testavimo apimtys galėtų būti didesnės, testavimas turėtų apimti bent pusę kiekvienos klasės mokinių. Labai raginame tėvus, kad jie leistų vaikams mokyklose testuotis. Tai padės išsaugoti vaikus klasėse“, – sako Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris J. Lukošius. 

Visas pokalbis apie mokinių testavimą – ŠMSM Youtube kanale. 

 

ŠMSM Komunikacijos skyrius

2021 09 28

Mokiniui gavus teigiamą savikontrolės testo atsakymą, likusiai klasei taip pat rekomenduojama iš karto atlikti testus

Sveikatos apsaugos ministerija paaiškina, kad tuo atveju, kai mokykloje atliekant profilaktinius savikontrolės greituosius antigeno testus bent vienas iš mokinių gauna teigiamą tyrimo rezultatą, rekomenduojama iš karto savikontrolės testais testuoti visą klasę, net ir nelaukiant minėtojo galimo COVID-19 ligos atvejo patvirtinimo PGR testu. Tokiu būdu būtų greičiau nustatyti kiti potencialūs atvejai ir kryptingiau valdomas infekcijos išplitimas klasėje.

 

Ugdymo įstaigoje atlikto profilaktinio savikontrolės greitojo antigeno testo teigiamą rezultatą gavusiam mokiniui rekomenduojama nedalyvauti kontaktiniame ugdyme, kol nėra gautas neigiamas PGR tyrimo rezultatas. PGR tyrimą reikia atlikti mobiliame punkte. Jei nusprendžiama PGR tyrimo neatlikti, mokiniui rekomenduojama negrįžti į mokyklą 10 dienų. Jei teigiamą savikontrolės greitojo antigeno testo atsakymą gavusiam mokiniui COVID-19 liga patvirtinama PGR tyrimu, likusi klasė privalo testuotis arba izoliuotis  10 dienų. 

 

Visas mokinių izoliacijos schemas rasite ČIA

SAM Spaudos tarnyba

2021 09 23

Trumpėja izoliacijos trukmė, specialus izoliacijos algoritmas – ugdymo įstaigoms

Nuo rugsėjo 23 d. izoliacijos trukmė visiems sąlytį turėjusiems asmenims trumpėja nuo 14 iki 10 dienų. Esant kontaktui ugdymo įstaigoje, sprendžiant dėl izoliacijos, patvirtintas atskiras algoritmas, leidžiantis lanksčiau vertinti susidariusią situaciją, maksimaliai išlaikant tiek ugdymo tęstinumą, tiek švietimo procese dalyvaujančių asmenų saugumą.

Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo procese, nustačius COVID-19 ligos atvejį, izoliuojamas asmuo, kuriam patvirtinta koronaviruso infekcija. Įstaigos personalui taikoma izoliacija įprasta tvarka, ugdytiniai dalyvauja ugdymo procese.

Pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo procese, nustačius COVID-19 ligos atvejį, izoliuojamas asmuo, kuriam patvirtinta koronaviruso infekcija arba asmenys, kuriems atlikus testą kaupinių metodu, rezultatas yra teigiamas. Pastarieji lieka izoliacijoje 10 dienų arba iki individualaus neigiamo PGR tyrimo atsakymo. Įstaigos personalui taikoma izoliacija įprasta tvarka.

Kaip ir iki šiol, nebus izoliuojami vakcinuoti ir persirgę mokiniai. Kiti ugdytiniai turi pasirinkimą – izoliuotis arba testuotis. Neizoliuojami mokiniai, kurie testuojasi savikontrolės greitaisiais antigeno testais tris kartus: iškart po atvejo nustatymo, antrą kartą – praėjus 48–72 valandoms ir pakartotinai trečią kartą – dar po 48 valandų. Svarbu pažymėti, kad jei neįmanoma išlaikyti nustatyto testavimo dažnumo, galima testuotis artimiausią darbo dieną. Jeigu mokinys yra testuotas 24 val. iki patvirtinto COVID-19 ligos atvejo ar teigiamo kaupinio nustatymo, šis testas užskaitomas, kaip pirmas testas algoritme. Testavimo algoritmas galioja ne ilgiau, nei 10 dienų nuo paskutinės sąlyčio dienos.

Sveikatos apsaugos ministerija rekomenduoja sąlytį turėjusiems mokiniams, dalyvaujantiems ugdymo procese, kuriems taikomas testavimo algoritmas, 10 dienų nuo paskutinės sąlyčio su sergančiuoju COVID-19 liga dienos nedalyvauti neformaliojo švietimo ar kitose veiklose, jei jose dalyvauja kitos ugdymo įstaigos vaikai, taip pat tokiems asmenims nerekomenduojama dalyvauti renginiuose, kitose žmonių susibūrimo vietose, rekomenduojama apriboti asmenų, su kuriais bendraujama, skaičių. Bendraujant su kitais asmenimis, tokie mokiniai turi dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones, laikytis saugaus atstumo ir kitų bendrųjų COVID-19 ligos prevencijos priemonių.

Nustačius COVID-19 atvejį, vykdant profesinį mokymą ar aukštojo mokslo studijas, izoliuojamas asmuo, kuriam patvirtinta koronaviruso infekcija. Visi kitiems taikoma izoliacija įprasta tvarka.

Pažymėtina, kad visais atvejais neizoliuojami pagal pilną vakcinavimo schemą paskiepyti ir persirgę asmenys.

Visais atvejais ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomus jaučiantys asmenys neturi dalyvauti ugdymo procese ir patariama atlikti PGR tyrimą.

Atkreipiame dėmesį, kad tiek 10 dienų izoliacijos trukmė, tiek naujasis algoritmas ugdymo įstaigose taikomas tik naujai izoliuojamiems asmenims, taigi, tie, kurie iki teisės akto įsigaliojimo jau yra izoliacijoje po kontakto ugdymo įstaigoje, tęsti ugdymo proceso testuojantis negalės, tačiau galės susitrumpinti izoliacijos terminą pagal naują tvarką.

Naująją tvarką reglamentuojantį teisės aktą rasite ČIA.

SAM Spaudos tarnyba

2021 09 16

J. Šiugždinienė: vaikams mokyklose testuotis leidžiantys tėvai padeda stabdyti viruso plitimą

Išaugus koronaviruso atvejų skaičiui mokyklose, kuriose atliekami greitieji savikontrolės testai, švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė dėkoja šioms įstaigoms už pastangas mažinti viruso plitimą.

„Testavimas mokyklose parodė, kad jis labai svarbus ir leidžia greitai fiksuoti susirgimus ir stabdyti viruso plitimą. Raginu mokyklas, kurios dar to nedaro, prisijungti prie besitestuojančių mokyklų. Šiuo metu sergamumas auga. Visi kartu galime padaryti, kad viruso plitimą sumažintume. Būkime atsakingi ir rodykime pavyzdį kitiems taip, kaip mokytojai parodė visiems pavyzdį aktyviai skiepydamiesi“, – sakė ministrė.

 

 

Šiuo metu greitaisiais antigeno testais mokyklose testuojasi vidutiniškai 37 proc. mokinių. Deja, dalis tėvų nesutinka, kad vaikai testuotųsi. „Tikiu, kad besitestuojančių vaikų dalis augs, nes tėvai įsitikins, jog tai labai paprasta procedūra ir nekelia jokio pavojaus vaiko sveikatai. Dauguma vaikų koronavirusu perserga lengvai, tačiau dalis jų atsiduria ligoninėse, užkrečia kitus, o kuo tai gali baigtis – šiomis dienomis vėl girdime labai dažnai. Todėl nuoširdžiai dėkoju tėvams, kurie leidžia vaikams testuotis“, – sakė ministrė.

Pasigirsta teiginių, kad kai kurios mokyklos negali gauti greitųjų antigeno testų. Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL) užtikrino, kad testų yra pakankamai ir užteks visiems.

„Savivaldybės rūpinasi testų pristatymu įvertinę ugdymo įstaigų poreikius. Kai kurios mokyklos testavimą pradėjo dar prieš rugsėjo pirmąją. Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL) informavo, kad priemonių tikrai pakanka. Reikia, kad savivaldybių administracijos, surinkusios poreikį iš mokyklų, juos užsakytų“, – sakė ministrė.

Ji apgailestauja, kad mokiniams tenka kuriam laikui (nuo 10 iki 14 dienų) išeiti į izoliaciją ir mokytis nuotoliniu būdu. „To šiuo momentu negalime išvengti. Tikiuosi, kad artimiausiu laiku bus priimti sprendimai, kurie leis sumažinti mokinių izoliacijos trukmę, o tada mokiniai į klases galės grįžti anksčiau. Prašau visų supratimo ir kantrybės šiuo nelengvu laikotarpiu“, – sakė ministrė.

2021 09 10

Nuo rugsėjo 13 d. mokyklos mokinių srautus galės reguliuoti laisviau

Mokyklos, negalinčios užtikrinti kiekvienos klasės atskyrimo, galės formuoti didesnius mokinių srautus, nei buvo nustatyta iki šiol. Tokį sprendimą patvirtino sveikatos apsaugos ministras – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos vadovas, atsižvelgęs į Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos siūlymus. Sprendimas įsigalioja nuo rugsėjo 13 d.

„Siūlėme, kad būtų leista mokykloms didinti mokinių srautus, nes daug mokinių turinčios mokyklos negalėjo užtikrinti reikalaujamų srautų dydžių. Nors dabar mokyklos galės formuoti didesnius srautus, vis tik labai prašome mokyklų bendruomenių užtikrinti kuo mažesnį mokinių maišymąsi ir kuo mažesnius srautus, kad būtų išvengta ligos protrūkių“, – sako Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris Julius Lukošius.

 

 

Nuo rugsėjo 13 d. organizuojant ugdymą pagal pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas besimokantiems mokiniams (5-4G kl.), sprendimą dėl srauto dydžio galės priimti mokyklos vadovas, suderinęs jį su mokyklos taryba – nebeliks reikalavimo, jog vieną srautą sudarytų daugiausia 100 mokinių. Visgi išlieka nuostata, kad mokinių srautai mokyklose turi būti sudaryti iš kuo mažiau klasių ar grupių.

Kaip ir anksčiau, organizuojant ugdymą 5-4G kl., srautas gali būti sudaromas tik iš tos pačios klasių grupių, pvz., visų šeštokų, arba iš kelių tos pačios programos skirtingų klasių mokinių, pvz., iš šeštokų ir septintokų.

Pradinių klasių (1-4 kl.) srauto dydis nesikeičia – išlieka 100 mokinių. Tačiau jie galės būti nebūtinai tos pačios klasių grupės, pavyzdžiui, tik pirmos arba tik trečios. Esant mažiau nei 100 tos pačios klasių grupės mokinių skaičiui, galima į srautą jungti ir kitas pradines klases, pavyzdžiui 1-2 kl., 2-3 kl. ir pan. Iki šiol galiojo reikalavimas, kad pradinukų srautą sudarytų tik tos pačios klasių grupės mokiniai, pavyzdžiui, tik pirmokai, tik antrokai ir pan.

Su operacijų vadovo sprendimu „Dėl pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo organizavimo būtinų sąlygų“ galima susipažinti čia: https://bit.ly/3E1WZrb

2021 09 08

Studentai laikinai galės rečiau testuotis, visi piliečiai – laisvai keliauti viešuoju transportu

Galimybių paso neturintys mokiniai galės naudotis visu viešuoju transportu, o studentai – rečiau testuotis. Tokius pakeitimus šiandien priėmė Ministrų kabinetas.

Nuo rugsėjo 13 d. turėjo įsigalioti reikalavimas viešajame transporte turėti Galimybių pasą, tačiau  padaryta išimtis – bus galima ir be Galimybių paso naudotis visomis transporto paslaugomis. Tai ypač aktualu mokiniams nuo 16 metų, ypač vykstantiems į švietimo įstaigas, pavyzdžiui, neformaliojo švietimo mokyklas kitose gyvenamosiose vietovėse.

Nepasiskiepiję nuo COVID-19 ligos ar ja nepersirgę aukštųjų mokyklų studentai ir asmenys, besimokantys pagal tęstinio profesinio mokymo programas, norėdami dalyvauti kontaktiniuose užsiėmimuose, galės testuotis kas 7–10 dienų, t. y. nebūtinai kas 48 valandas, kaip iki šiol. Toks palengvinimas galios iki spalio 15 d. Tęstinis profesinis mokymas ir aukštojo mokslo studijos kontaktiniu būdu vyksta tik turintiesiems Galimybių pasą – kitu atveju studentai gali dalyvauti tik nuotolinėse paskaitose ir užsiėmimuose.

Taip pat nustatytas dar vienas testavimo būdas Galimybių pasui gauti – greitasis SARS-CoV-2 antigeno testas COVID-19 ligai nustatyti.

LRV inf.

2021 09 02

Pirma vakcinos doze paskiepytiems studentams – galimybė nemokamai testuotis ir dalyvauti paskaitose

Studentams, kurie nespėjo pasiskiepyti nuo COVID-19 ligos iki mokslo metų pradžios, gavo tik pirmą iš dviejų vakcinos dozių arba pasiskiepijo Janssen vakcina, bet dar neturi Galimybių paso, sudaryta galimybė dalyvauti paskaitose ir kituose kontaktinio mokymo užsiėmimuose atliekant nemokamus PGR tyrimus. Iki spalio 15 d. nemokamai tirtis galės pirma vakcinos doze pasiskiepiję aukštųjų mokyklų studentai, taip pat besimokantieji pagal tęstinio profesinio mokymo programas ir neformaliojo suaugusiųjų švietimo dalyviai.

Šioms grupėms priklausantys ir dar nepaskiepyti asmenys raginami vakcinuotis jau rugsėjo pradžioje, kad iki spalio vidurio galėtų gauti Galimybių pasą ir mokytis kontaktiniu būdu be papildomų rūpesčių. Skiepytis galima bet kuria iš keturių Lietuvoje registruotų vakcinų nuo COVID-19 ligos.

Kol įsigalios vakcinacijos Galimybių pasas, kontaktiniai aukštojo mokslo, tęstinio profesinio mokymo ir neformaliojo suaugusiųjų švietimo užsiėmimai bus leidžiami tik COVID-19 liga persirgusiems arba PGR tyrimo neigiamą atsakymą turintiems asmenims. Pirma vakcinos doze paskiepyti studentai registruotis nemokamam tyrimui galės internetu 1808.lt arba trumpuoju numeriu 1808. Nepasiskiepiję bent viena doze asmenys tyrimus turės atlikti savo lėšomis.

Studentai turės atsisiųsti tyrimo pažymą iš sveikatos portalo www.esveikata.lt ir ją pateikti mokymo įstaigoje. Pažyma galioja 48 valandas nuo ėminio paėmimo. Atlikus nemokamą tyrimą ir gavus neigiamą rezultatą Galimybių pasas formuojamas nebus.

Vyriausybės nutarimu aukštojo mokslo studijos, tęstinis profesinis mokymas ir neformalusis suaugusiųjų švietimas kontaktiniu būdu galimi tik tiems, kurie atitinka Galimybių paso reikalavimus: paskiepytiems nuo COVID-19 ligos, persirgusiems šia liga arba turintiems ne anksčiau nei prieš 48 valandas (skaičiuojant nuo ėminio paėmimo momento) atlikto PGR tyrimo neigiamą rezultatą.

Galimybių pasas po vakcinacijos įsigalioja praėjus nustatytam laikui:
• praėjus vienai savaitei nuo „Comirnaty“ ar „Spikevax“ vakcinos antrosios dozės suleidimo pagal skiepijimo schemą,
• praėjus 2 savaitėms nuo „Janssen“ vakcinos dozės suleidimo,
• praėjus 4 savaitėms, bet ne daugiau kaip 13 savaičių nuo pirmos „Vaxzevria“ vakcinos dozės suleidimo,
• po antros „Vaxzevria“ vakcinos dozės suleidimo pagal skiepijimo schemą,
• praėjus 2 savaitėms nuo „Comirnaty“, „Spikevax“, „Janssen“ ar „Vaxzevria“ vakcinos vienos dozės suleidimo asmeniui, kuris persirgo COVID-19 liga ir diagnozė buvo patvirtinta remiantis teigiamu PGR tyrimo rezultatu.


SAM Spaudos tarnybos informacija

2021 08 31

Laiškas švietimo bendruomenei

Gerbiami mokytojai, mokyklų vadovai, savivaldybių švietimo administracijų vadovai ir darbuotojai, mokiniai, tėvai ir visi, kurie rūpinatės švietimu!

Rugsėjį visi grįžtame į mokyklas. Mokyklų bendruomenės ruošiasi gyviems susitikimams klasėse. Norime, kad buvimo mokykloje, mokymosi ir bendravimo džiaugsmas tęstųsi visus metus. Tai yra mūsų visų bendras siekis ir visų atsakomybė.

Mes, pasirašiusieji šį laišką, sutariame dėl esminių principų, kuriais vadovausimės naujais mokslo metais, ir kviečiame visą švietimo bendruomenę aktyviai prisidėti prie to, kad nauji mokslo metai būtų sklandūs, o mokyklos – saugios. Tai priklauso nuo kiekvieno švietimo bendruomenės nario. Kviečiame visus susitelkti bei palaikyti vieniems kitus, kuriant palankias ir saugias sąlygas mūsų vaikams mokytis, o pedagogams – dirbti.

Pirmenybė – kontaktiniam vaikų ugdymui

Kontaktinis ugdymo būdas labiausiai atitinka vaiko interesus ir yra produktyviausias. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, savivaldybės, mokyklų bendruomenės, nevyriausybinės organizacijos ir tėvai susitelkę kartu užtikrina, kad vaikai galėtų mokytis maksimaliai saugioje ugdymosi aplinkoje, laikantis visų operacijų vadovo nustatytų saugumo priemonių. Pirmiausia tai yra valstybės ir visų ugdymo procesą organizuojančių institucijų, taip pat pagal galimybes ir tėvų atsakomybė. Mokytis kontaktiniu būdu svarbu ne tik pradinių, bet ir aukštesnių klasių mokiniams. Išskyrus kritinius atvejus, kai mokykloje ar jos dalyje atsiranda susirgimų židinys ir nustatomas infekcijų plitimą ribojantis režimas.

Tėvų pareiga yra užtikrinti, kad vaikas mokytųsi: lankytų pamokas mokykloje arba, jei klasė laikinai mokosi nuotoliniu būdu, prisijungtų prie nuotolinių pamokų. Jei mokykloje ugdymas vyksta kontaktiniu būdu ir nėra jokių objektyvių aplinkybių, dėl kurių vaikas negali mokytis klasėje, jis lanko mokyklą.

Pagalba – kiekvienam mokiniui

Mokyklose teikiama mokymosi ir emocinė pagalba kiekvienam mokiniui. Pastaroji veikla yra neatsiejama ugdymo dalis. Kiekvienas vaikas ir jo emocinė būklė pastebėta, jam padedama įveikti sunkumus. Mokytojai, švietimo pagalbos specialistai ir mokyklų administracijos skiria deramą dėmesį mokiniams, padeda įveikti nuotolinio mokymo paliktas spragas, stengiasi atliepti kiekvieno vaiko individualius poreikius ir suteikti pagalbą, kurios jam reikia. Vaikai mokykloje laukiami ir rūpestingai priimami po ilgai trukusio nuotolinio mokymo.

Pagarbą ir tarpusavio pagalbą skatinanti aplinka

Švietimo įstaigų vadovai, profesinės sąjungos, ministerija visus sprendimus, rekomendacijas priima vadovaudamiesi siekiu gerinti pedagogų darbo sąlygas, sudaryti palankią atmosferą darbo vietoje. Ypatingas dėmesys skiriamas vyresnio amžiaus mokytojams ir pradedantiems specialistams, keliant jų motyvaciją dirbti mokykloje, taip pat esant poreikiui teikiant jiems reikiamas konsultacijas.

Švietimo bendruomenė visokeriopai skatina vakcinaciją

Skiepai yra viena svarbiausių priemonių, mažinanti koronaviruso plitimą, visuomenės sergamumą, mirčių skaičių. Todėl palaikome ir skatiname pedagogų, kitų švietimo įstaigų darbuotojų, mokinių skiepijimąsi. Džiaugiamės, kad švietimo įstaigos patenka tarp institucijų, kurių darbuotojai skiepijasi ypač aktyviai.

Labai kviečiame tėvus, norinčius apsaugoti savo vaikus ir kartu padėti stabdyti viruso plitimą, skiepyti vaikus. Vakcinas vaikams nuo 12 metų skiepyti patvirtino Europos vaistų agentūra. Tai reiškia, kad jos tinkamos ir saugios. Kviečiame pasikliauti šiuolaikiniu mokslu, mokslininkais ir jų pasiekimais.

Mokiniams mokyklose sudaryta galimybė savanoriškam sveikatos patikrinimui dėl koronaviruso

Reguliarus testavimas pandemijos metu padeda išlaikyti mokyklą saugią, o vaikus – klasėse. Bendradarbiaujant savivaldybėms ir mokykloms, mokyklose sudarytos sąlygos nepasiskiepijusiems mokiniams savanoriškai atlikti sveikatos patikrinimą (testus) dėl koronaviruso. Tai padės laiku nustatyti galimus infekcijos protrūkius ir apsaugoti vaikus ir visą bendruomenę nuo susirgimų.

Bendraukime, dalykimės patirtimi, talkinkime vieni kitiems.

Padarykime viską, kad nauji mokslo metai mokyklose būtų sklandūs ir saugūs.

 

Jurgita Šiugždinienė, švietimo, mokslo ir sporto ministrė

Miša Jakobas, VDU licėjaus „Sokratus“ mokytojų mentorius

Edita Žiobienė, vaiko teisių apsaugos kontrolierė

Mindaugas Sinkevičius, Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas

Algirdas Kęstutis Rimkus,

Lietuvos savivaldybių švietimo padalinių vedėjų asociacijos valdybos pirmininkas 

Dainius Žvirdauskas,  Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos prezidentas

Aušra Burbienė, Lietuvos pradinio ugdymo mokyklų atstovų asociacijos prezidentė

Darius Mockus, Lietuvos pagrindinių mokyklų asociacijos prezidentas

Vytautas Kantauskas, Lietuvos gimnazijų asociacijos prezidentas

Judita Akromienė, Nacionalinio švietimo NVO tinklo vadovė

Karolina Pralgauskytė, Lietuvos moksleivių sąjungos prezidentė

Kęstutis Juknis, Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ pirmininkas

Aldona Kindurienė, Švietimo ir mokslo profesinės sąjungos “Solidarumas” pirmininkė

Jurgita Pocienė, Daugiavaikių šeimų asociacijos MES vadovė

Alina Martinkutė-Vorobej, Šeimų asociacijos vadovė

Arūnas Penkaitis, Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijos (pirmosios mokyklos, kurioje vaikai iš nuotolinio grįžo į kontaktinį ugdymą) Tėvų tarybos pirmininkas

 

2021 08 25

Po savaitės mokiniai grįžta į klases. Kokių saugumo sąlygų reikės laikytis mokyklose?

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija šią savaitę švietimo bendruomenei ir visuomenei pristato, kaip vyks ugdymas švietimo įstaigose naujais mokslo metais, kokių saugumo sąlygų reikės laikytis.

„Pagrindinė žinia, kurią kartojame visą laiką: ugdymas visose švietimo įstaigose vyks kontaktiniu būdu, visi mokiniai laukiami klasėse. Tikimės, kad vaikai mokyklose mokysis ir visus ateinančius mokslo metus. Labai to norime. Todėl visi, kiekvienas bendruomenės narys, padarykime tai, kas nuo mūsų priklauso, kad mokyklos būtų saugios. Skiepykimės, laikykimės saugumo sąlygų“, – sako švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.

Kontaktinis mokymas bus organizuojamas laikantis operacijų vadovo – sveikatos apsaugos ministro nustatytų saugumo reikalavimų. Griežtesni reikalavimai taikomi aukštojo mokslo studijoms, tęstiniam profesiniam mokymui (kai siekiama ne pirmos kvalifikacijos) ir neformaliam suaugusiųjų švietimui: čia kontaktiniai užsiėmimai galimi tik pasiskiepijusiems, persirgusiems arba periodiškai besitestuojantiems žmonėms.

Bendri saugumo reikalavimai švietimo įstaigoms

Atstumų laikymasis. Darželiuose užtikrinami maksimali grupių izoliacija, vaikai turi lankyti nuolatos tą pačią grupę, grupės veikla turi būti vykdoma taip, kad būtų išvengta skirtingas grupes lankančių vaikų kontakto. Pedagogai tą pačią dieną gali dirbti tik vienoje grupėje.

Bendrojo ugdymo mokyklose (1-12 kl.) reguliuojami srautai, kad būtų išvengta jų maišymosi. Mokyklose srauto dydis – 100 žmonių (kelios klasės, grupės). Pagrindinio ir vidurinio ugdymo programoje didžiausias srautas gali būti sudaromas tik iš tos pačios klasių grupės (pvz., 6-ų klasių.) mokinių arba iš ne daugiau kaip 100 tik tos pačios programos (pagrindinio arba vidurinio ugdymo) skirtingų klasių (pvz. 7–9 klasių, III–IV gimnazijos klasių ir t.t.) mokinių.

Srauto dydis profesinėje mokykloje – 150 mokinių.

Būreliuose ir kituose neformalaus švietimo užsiėmimuose, organizuojamuose uždarose erdvėse vienu metu, galės dalyvauti ne daugiau kaip 30 asmenų. Skaičius neribojamas, jei visi vaikai ir darbuotojai yra arba pasiskiepiję arba persirgę, arba nuolat testuojasi dėl COVID-19 ligos.

Kaukės. Visi švietimo įstaigų darbuotojai ir mokiniai nuo penktos klasės dėvi kaukes uždarose patalpose. Kaukių leidžiama nedėvėti vaikams, dalyvaujantiems stovyklose, mokiniams ir mokytojams, kai jie sportuoja, veiklų, kurių negalima atlikti būnant su kauke, vykdymo metu. Taip pat neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei, arba jei darbuotojas negali dėvėti kaukės dėl vykdomos veiklos pobūdžio, pvz., darbo su klausos negalią turinčiais mokiniais.  Tada rekomenduojama dėvėti veido skydelį.

Patalpos vėdinamos ir dezinfekuojamos. Dažnai liečiami paviršiai valomi ne rečiau kaip 2 kartus per dieną. Patalpos vėdinamos prieš atvykstant mokiniams, pertraukų metu, ypač jei viena bendra patalpa, pvz., valgykla, naudojasi kelios grupės viena po kitos. Jei užsiėmimams naudojamas inventorius, jis turi būti išvalomas ir dezinfekuojamas po kiekvieno panaudojimo.

Taip pat turi būti sudarytos sąlygos rankų higienai ir dezinfekcijai.

Stebima mokinių ir darbuotojų sveikata. Matuojama į švietimo įstaigą atvykstančių mokinių, darbuotojų temperatūra.  Jei vaikas ar darbuotojas turi ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių (pvz., karščiuoja (37,3 °C ir daugiau), kosti, yra pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.), jis negali dalyvauti pamokose ar dirbti.

Draudžiama į užsiėmimus atvykti asmenims, kuriems privaloma izoliacija.

Testavimas. Neįgijusiems imuniteto švietimo įstaigų darbuotojams Vyriausybės nustatyta tvarka privaloma reguliariai testuotis. Nepasiskiepiję ir nepersirgę švietimo įstaigų darbuotojai, dirbantys kontaktinį darbą, turės prieš grįždami į darbą ir vėliau periodiškai kas 7–10 dienų testuotis. 

Testai privalomi  švietimo įstaigų darbuotojams, laisviesiems mokytojams ir kitiems švietimo teikėjams. Taip pat ir visiems kitų įstaigų darbuotojams, kurie teikia valymo, maisto tiekimo ar kitas paslaugas švietimo įstaigoje ir kituose švietimo teikėjuose.  

Mokinių sveikatos patikrinimas dėl covid-19 yra savanoriškas. Tai nėra barjeras eiti į mokyklą. Ją privalo lankyti visi sveiki ir nesantys izoliacijoje vaikai. Mokykla pasirenka testavimo būdą: kaupiniai (atliekama prižiūrint sveikatos specialistui) ir greitieji antigenų testai (mokiniai atlieka savarankiškai, prižiūrint mokyklos paskirtam darbuotojui). Testuotis kaupinių metodu klasė gali, kai su tokiu būdu sutinka ne mažiau kaip 30 proc. klasės mokinių tėvų.

Ugdymo įstaigų, vykdančių ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas, grupėse ir klasėse gali būti vykdomas paviršių PGR tyrimas.

Testavimas paviršių PGR tyrimo metodu ugdymo įstaigose turėtų būti vykdomas kas 14 dienų, ėminiai kaupiniams imami kas 4-7 dienas, o savikontrolės tyrimas atliekamas kas 3–5 dienas.

Imunitetą turintiems  – pasiskiepijusiems ar persirgusiems mokiniams – testuotis nereikia.

Skiepijamas. Jis rekomenduojamas visiems švietimo įstaigų darbuotojams, kurie nėra persirgę, taip pat mokiniams nuo 12 metų ir studentams.

Švietimo įstaigų darbuotojai aktyviai skiepijasi: pilnai pasiskiepiję 75 proc. švietimo įstaigų darbuotojų, 5 proc. – vienu skiepu.

Taip pat jau pasiskiepijo beveik kas ketvirtas (24 proc.) 12-15 metų vaikas, 16-24 metų amžiaus grupėje pasiskiepijo 60 proc. gyventojų.

Rugsėjo 1 – osios šventė. Ją rengiant mokyklose galioja tie patys saugumo reikalavimai, kaip ir visiems viešiems renginiams.

Atviroje erdvėje vykstančių renginių dalyvių skaičius neribojamas. Tačiau jei šventėje lauke dalyvauja daugiau kaip 500 žmonių, juos reikia skirstyti į sektorius, kad srautai nesimaišytų.

Jei šventė organizuojama patalpoje, joje be srautų skirstymo gali dalyvauti iki 500 žmonių, tačiau negalima užpildyti daugiau kaip 75 proc. patalpoje esančių sėdimų vietų (jei dalyviai turi galimybių pasus, šis reikalavimas netaikomas).

Viduje vykstančios šventės metu apsaugines kaukes dėvėti privaloma. Jei šventė vyksta lauke – kaukes dėvėti rekomenduojama, jei tarp dalyvių neišlaikomas 2 metrų atstumas.

Jei vaikas suserga, nebūtinai izoliuojasi visa klasė

Jei klasėje vienas ar keli vaikai užsikrės koronaviruso infekcija, nebūtinai visiems teks izoliuotis. Epidemiologai bendraus su ugdymo įstaiga ir aiškinsis, kokie asmenys turėjo sąlytį su užsikrėtusiuoju ir koks buvo sąlyčio pobūdis. Bus nustatomi didelį ir mažą sąlytį turėję žmonės – bendraklasiai arba pedagogai. Specialistai kiekvieną atvejį vertina individualiai. Jei ugdymo įstaiga gerai valdo srautus, laikosi atstumų, dėvi kaukes, deramai laikosi rankų higienos, izoliavimosi atvejai retesni – tai parodė praėjusiųjų mokslo metų patirtis.

Nustačius, kad rizika buvo aukšta, izoliuotis reikia keturiolika dienų nuo paskutinės sąlyčio dienos. Norint susitrumpinti izoliacijos laiką, septintą izoliacijos dieną reikia atlikti PGR tyrimą. Gavus neigiamą testo atsakymą, izoliacija gali būti nutraukiama po dešimtos dienos.

Nuotolinis mokymas – tik esant itin sudėtingai situacijai

Atskiru Vyriausybės sprendimu, įvertinus pandeminę situaciją, išbandžius visas kitas pandemijos valdymo priemones, mokyklose gali būti  pereinama prie nuotolinio mokymo. Tačiau net ir esant blogiausiam scenarijui, nuotolinis ugdymas nebūtų taikomas ikimokykliniame ir pradiniame ugdyme ir  abiturientams (abiturientams – nuo vasario 1 d.).

 

Aktuali informacija apie švietimo įstaigų darbą pandemijos sąlygomis skelbiama svetainėje www.mokyklabecovid.lt.

2021 08 11

Taikant saugumo priemones rugsėjį mokiniai mokysis klasėse

Šiandien Vyriausybė patvirtino nutarimo „Dėl valstybės lygio ekstremaliosios situacijos paskelbimo“ pakeitimus, kurie svarbūs ir švietimo įstaigoms. Savivaldybių administracijoms išsiųsta detali informacija su scenarijais, kaip rugsėjį bus organizuojamas ugdymo procesas, o ketvirtadienį tai bus aptarta per susitikimą su savivaldybių administracijų vadovais.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ir Sveikatos apsaugos ministerija sutarė, kad ikimokyklinis, priešmokyklinis ir pradinis, pagrindinis, vidurinio ugdymas ir pirminis profesinis mokymas vyks kontaktiniu būdu, laikantis patvirtintų saugumo priemonių.  

Visose mokyklose bus sudarytos sąlygos mokiniams savanoriškai testuotis, mokiniai skatinami reguliariai tikrintis sveikatą.

Esant itin sudėtingai situacijai, Vyriausybė gali svarstyti priimti sprendimą pagrindinį, vidurinį ugdymą ir pirminį profesinį mokymą leisti vykdyti kontaktiniu būdu tik tuo atveju, jei klasė būtų imunizuota (bus pakankamai daug persirgusių ir/ar paskiepytų mokinių) arba reguliariai testuojasi.

 „Stebėdama ir vertindama situaciją Vyriausybė atskirai spręs, kokiu atveju galėtų įsijungti griežtesnis scenarijus. Tokį sprendimą Vyriausybė priimtų įvertinusi ne vieną kriterijų. Covid-19 ligoniams skirtų 300 lovų užimtumo rodiklis, kuris galės būti taikomas kitų veiklų ribojimui, nebus lemiamas darželių ir bendrojo ugdymo mokyklų, neformaliojo vaikų švietimo veikloms. Svarbu užtikrinti, kad visų vaikų sugrįžimas į mokyklas būtų kuo saugesnis tiek jiems, tiek jų šeimoms. Todėl raginame visus savanoriškai testuotis ir skiepytis“, – sakė Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris Julius Lukošius.

Net ir esant sudėtingai pandeminei situacijai, abiturientai nuo 2022 metų vasario mokytųsi klasėse. Iki vasario jiems galiotų tos pačios sąlygos, kaip ir pagrindinio, vidurinio ugdymo klasių bei pirminio profesinio mokymo programų mokiniams. Tikimasi, kad iki vasario dauguma abiturientų bus pasiskiepiję. Nepadariusiems to, bus rekomenduojama reguliariai testuotis.

Tęstinio profesinio mokymo mokiniams, aukštųjų mokyklų studentams, suaugusiųjų neformaliojo švietimo dalyviams ugdymas kontaktiniu būdu galimas tik tiems, kurie yra pasiskiepiję, persirgę arba reguliariai testuojasi.

Neformaliojo vaikų švietimo veiklos uždarose vietose, laikantis nustatytų saugumo sąlygų, vyks kontaktiniu būdu, kai grupėje iki 30 vaikų. Jei vaikų daugiau – galės dalyvauti tik pasiskiepiję, persirgę arba reguliariai besitestuojantys.

Švietimo įstaigų darbuotojų turės tikrintis sveikatą (atlikti testus) Vyriausybės nustatyta tvarka. Pasiskiepijusiems ar persirgusiems darbuotojams testavimas neprivalomas. Šiuo metu pagal pilną schemą jau yra pasiskiepiję daugiau kaip 73 proc. švietimo įstaigų darbuotojų.

Švietimo įstaigų veiklos apribojimai gali būti įvedami tiek konkrečios mokyklos, tiek savivaldybės, tiek nacionaliniu lygiu.

Kas atsitiks, jei mokinys suserga? Kaip ir kitų ligų atveju, praleistos pamokos yra pateisinamos. Jeigu būtų prognozuojama, jog gydymas užtruks daugiau nei mėnesį, gydytojų konsultacinė komisija galėtų svarstyti sprendimą dėl ugdymo namuose.  Jeigu mokinys privalomai izoliuojasi, jam turės būti užtikrinamas ugdymas  nuotoliniu būdu mokyklos nustatyta tvarka, bet ne ilgiau nei nustatytas izoliavimosi laikotarpis. Jei yra galimybė, mokinys gali būti nuotoliniu būdu pajungiamas prie kontaktiniu būdu vykstančio ugdymo (organizuojamas klasės hibridinis ugdymas).

Jeigu mokytojui tenka privalomai izoliuotis, mokiniams turės būti užtikrinamas nenutrūkstamas ugdymo procesas, mokyklai priimant individualų sprendimą (atitinkama klasė ar klasės pereina į nuotolinį mokymą, paskiriamas pavaduojantis mokytojas, mokytojas prisijungia per nuotolį arba taikomi kiti galimi sprendimo būdai).

Mokyklos turės laikytis saugaus ugdymo organizavimo principų:

  1. Mokiniai, Vyriausybės nustatyta tvarka, nepriklausomai nuo epideminės situacijos lygio, galėtų savanoriškai testuotis vienu iš pasirinktų būdų (kaupiniai, antigenai ar savikontrolė).
  2. Neįgijusiems imuniteto darbuotojams Vyriausybės nustatyta tvarka privaloma reguliariai testuotis.
  3. Rekomenduoti mokiniams nuo 12 metų bei mokytojams savanoriškai skiepytis.
  4. Pagal valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytas sąlygas:
  • laikytis socialinės distancijos, klasių, grupių, srautų nesimaišymo;
  • vėdinti ir dezinfekuoti patalpas;
  • patalpose, vežant mokinius autobusais laikytis kaukių dėvėjimo rekomendacijų.

 

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Komunikacijos skyrius
El. paštas info@smm.lt